בעקבות סופת ברברה: מאז תחילת הסופה 12 צבי ים פגועים נפלטו אל החופים

07/02/2023

ברשות הטבע והגנים מבקשים מהציבור ומשתמשי החופים לדווח להם בהקדם באמצעות מוקד רט"ג 3639* על כל צב שנפלט אל החוף על מנת שניתן יהיה להעניק לו טיפול ולהצילו

צבולנס מחלצים צבה ירוקה. צילום: דר יניב לוי המרכז להצלת צבי ים רשות הטבע והגנים
צבולנס מחלצים צבה ירוקה, צילום: ד"ר יניב לוי המרכז להצלת צבי ים רשות הטבע והגנים

בכל שנה כשמגיע החורף ומזג האוויר סוער, טמפרטורת הים יורדת ומחלישה את הצבים. זרמים ורוחות חזקות סוחפות את צבי הים החלשים והפגועים לחוף באפיסת כוחות. סופת ברברה שפוקדת את ישראל בימים האחרונים נותנת את אותותיה ומאז תחילתה נפלטו אל החופים 12 צבי ים פגועים. עם שבוע שעבר המספר של הצבים הפגועים שנפלטו מהים עומד על כ-20 צבי ים פגועים.

במקרה אחד מדובר בצבת ים במשקל של כ 95 ק"ג, הגבוה ביותר עד כה.
הצבים מועברים למרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגים ושם מבצעים להם בדיקות מקיפות ומעניקים להם טיפול מקצועי הכולל בין היתר, אבחון רדיולוגי בCT, מתן נוזלים, תרופות אמבטיות מים חמימים כנגד הקור ועוד.

רוב הצבים שהגיעו לטיפול נמצאו על ידי אנשים על החוף שעשו את הדבר הנכון וחייגו למוקד ברשות *3639 לדיווח על הצב ונשארו איתו עד הגעת החילוץ. במסגרת זו אנשי מרכז ההצלה קוראים לציבור הנמצא בחוף לגלות עירנות לצבי הים שנפלטים.

אנשי מרכז ההצלה לצבי ים מבהירים שבשום אופן אין לנסות להחזיר צב פצוע לים! צב ים שנפלט לחוף הוא חלש וצריך טיפול רפואי. גם אם כלפי חוץ הוא נראה שלם, רוב הסיכויים שהוא סובל מפגיעות פנימיות, למשל דלקת ריאות, פגיעת הדף או היפותרמיה ולכן יש להביא את הצב לטיפול במרכז להצלה לצבי ים. כמו כן כאשר מוצאים צב ים מסובך בפסולת פלסטיק אסור לשחרר את החסימה באופן עצמאי ואסור להחזיר את הצב חזרה לים. שחרור של החסימה עלול לגרום לנזק וחייב להתבצע ע"י אנשי מקצוע במרכז ההצלה ותוך מתן טיפול רפואי מתאים.

כאשר נתקלים בצב ים פצוע ואף מת יש לדווח על כך בהקדם לרשות הטבע והגנים באמצעות מוקד הרשות שמספרו  3639* על מנת לקבל הנחיות כיצד לפעול ולתאם העברתו לטיפול במרכז ההצלה.