תרצו לחזור בשנית-תצפית מרכס בשנית - המלצת השבוע

09/11/2022

יש טיולים שחייבים לעשות לפחות פעם אחת בחיים. ורצוי, כשרק אתם והטבע שם, עם הרבה נוף וירוק מול העיניים ותצפיות משגעות, אז תפנו לזה זמן, כי זה שווה את זה. קבלו את רכס בשנית.

רכס בשנית, צילום: נעמה מנספלד
רכס בשנית נעמה מנספלד, צילום: נעמה מנספלד

רכס בשנית מצוי במזרח הגולן, על קו תלים ארוך ופוטוגני, שאף הוכרז בשנת 2018 כשמורת טבע. גובהו של הרכס מגיע לכ-1,000 מטר מעל פני הים, ויש עליו כ-13 תלים מרהיבים ביופיים.

הקרקע שעליה תצעדו במסלול זה היא תוצאה של פעילות געשית. כיום מכוסה הלבה הקרושה בשפע של חורש ירוק, המאכלס עצי אלון מכמה סוגים, אלה אטלנטית, אגס סורי ועוד. גם פרחים נהדרים ממתינים לכם כאן באביב: ממרווה כחולה, אירוס החרמון וכרכום דמשקאי ועד נורית קושטא, לוענית יריחו ועוד. כמובן, כוכבי המקום הם הסתווניות והחלמוניות, שמעטרות חלקים מהרכס בחודשי הסתיו – ומביאים לכאן חובבי פריחות נלהבים.

סיתוונית התשבץ, צילום: נעמה מנספלד
סיתוונית התשבץ,, צילום: נעמה מנספלד
חלמוניות, צילום: נעמה מנספלד

נוסף על כך, השמורה היא ביתם של צבאים, זאבים, חזירי בר, דלקים, גיריות ועופות דורסים. אם תרימו מבט לשמים, תגלו לא מעט מיני ציפורים, הפוקדות את המרחב בזכות מגוון בתי הגידול שמצויים בשמורה – חורש, יער ובתה עשבונית.

בשמורה ממתינים לכם שני שבילים מסומנים. הראשון הוא חלק משביל הגולן, והשני – שעליו תצעדו היום – נע בין תל חזקה לעין ג'וויזה, דרומית לאלוני הבשן. על הדרך, תזכו לתצפיות נוף מהממות לעבר מרחבי הגולן, הגליל והגלעד.

אם הגעתם לכאן בחודשי הסתיו בואכה חורף כבר לאחר כמה עשרות מטרים, תוכלו להבחין בפריחת החלמוניות, המככבות כאן בצהוב עדין, וכן בפרחי סתוונית התשבץ – צמח נדיר שפריחתו צבועה בוורוד עז.

את המסלול תמשיכו על השביל הירוק תוך שאתם נהנים מתצפיות מרהיבות

ולקראת סוף המסלול, תגלו הפתעה נוספת: עין ג'ואיזה, מעיין קטן החבוי לצד עצי צפצפה. לידו מצויים שרידי הכפר הצ'רקסי ג'ואיזה, זוהי נקודת עצירה מושלמת לסיום הטיול הזה, ומכאן הליכה של עוד כחצי ק"מ תיקח אתכם לרכב האיסוף. תוכלו גם לחזור על עקבותיכם המסלול קל ומהנה במיוחד.

צפו בסרטון שצילמה נעמה מנספלד:

 

משך המסלול: 2-3 שעות

דרגת קושי ואופי המסלול: קלה, קווי

שימו בוייז: רכס בשנית

נקודת התחלה: צומת הבשן פונים צפונה לכביש 98

לפרטים נוספים לחצו כאן >>