מבצע בינלאומי נגד הסחר הבלתי חוקי בזוחלים ובבעלי חיים

מאת: יניב כהן - דוברות רט"ג 17/06/2019

מבצע בינלאומי של האינטרפול והיורופול בשיתוף רשות הטבע והגנים ומג"ב נגד הסחר הבלתי חוקי בזוחלים ובבעלי חיים הוביל לתפיסה של למעלה מ- 4,400 פרטים ברחבי העולם וכ-180 חשודים

צבים צהובי אוזן
צבים צהובי אוזן, צבים צהובי אוזן

בימים אלו מסכמים באינטרפול וביורופול, בהם חברה גם ישראל, מבצע בינלאומי רחב היקף נגד סחר בלתי חוקי בזוחלים ובבעלי חיים, במסגרתו כאמור נתפסו והוחרמו למעלה מ-4,400 פרטים של זוחלים ברחבי העולם ונעצרו כ-180 חשודים.

במבצע שנמשך מספר שבועות במהלך החודשים אפריל ומאי, לקחו חלק כ-22 מדינות ביניהן ישראל באמצעות רשות הטבע והגנים, הגוף הממלכתי האמון על הגנת חיות הבר בישראל ובסיוע משמר הגבול, הזרוע המבצעית של משטרת ישראל שסיפקה מידע מודיעיני וכוחות מבצעיים לפעילות הפיקוח והאכיפה.

במסגרת זאת בוצעו מעצרים וחקירות של המעורבים בעבירות ברחבי העולם, לרבות בישראל.
בין 4,400 בעלי החיים שנתפסו במסגרת המבצע בינלאומי: 20 תנינים, 2,700 צבי מים ויבשה ו-1,500 נחשים, לטאות ושממיות. כמו כן נתפסו שישה נחשים מסוג Kenyon Sand Boa במטען אווירי בארה"ב, שני פיתונים במערב אוסטרליה, ו-150 מוצרים שמקורם מבעלי חיים וזוחלים כגון: תיקים, ארנקים, חגורות ופוחלצים.

לדברי שאול גולדשטיין מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "הטבע הוא חוצה גבולות וכך אנו גם צריכים לפעול בשמירה עליו. במסגרת זאת רשות הטבע והגנים פועלת עם שותפים רבים בארץ ובעולם למען שמירה על הטבע וחיות הבר הן מתוקף הסכמים ואמנות בינלאומיות שמדינת ישראל והרשות חתומה עליהם והן מתוקף היעדים המרכזיים של הרשות בכל הקשור להגנת חיות הבר. מבצע זה הוא הוכחה ליתרון בשיתוף הפעולה בין הגורמים השונים בכל הקשור למאבק בסחר והחזקה לא חוקית של חיות בר ובכלל".

לדברי אורי ליניאל, מנהל תחום חיות בר בשבייה ברשות הטבע והגנים, "במסגרת המבצע הבינלאומי בו השתתפו גם רשות הטבע והגנים ומשמר הגבול נתנו דגש על אכיפה מוגברת נגד סחר בלתי חוקי בזוחלים. במסגרת זאת תגברנו איסוף וריכוז מידע מודיעיני ופעילות מבצעית בשטח בין היתר בקרב מגדלים וסוחרים של בעלי חיים בשיתוף משטרת ישראל, משמר הגבול והשירותים הווטרינרים של משרד החקלאות. במספר צווי חיפוש שביצענו נתפסו מספר רב של פרטים, ביניהם כמה פרטים של נחשי בואה (Boa) ממינים בסכנת הכחדה עולמית, צבי מים מכ- 20 מינים שונים

צבי אלדברה, צב אלדברה - מין נדיר של צב יבשה ענק. על פי ההערכות שוויו כ- 30 אלף ₪ לפרט צעיר כמו בתמונה
צבים צהובי אוזן, צבים צהובי אוזן

ודו חיים שהוברחו לארץ בתנאים קשים ומהווים סיכון אקולוגי גדול ואסורים בהחזקה פרטית ובסחר בישראל.

צפרדע פקמן, צפרדע פקמן
צפרדע שור, צפרדע שור

בתוך כך באחד מאירועי האכיפה שבוצעו נתפסו אצל חשוד עשרות פרטים מכ- 20 מינים שונים של דו חיים וצבי מים בשווי של כ-400 אלף ש"ח".

ראש תנין יאור, ראש תנין יאור
נחש בואה, נחש בואה

יתיר שמיר, מנהל האגף להגנת החי והצומח ברשות הטבע והגנים מציין כי "רשות הטבע והגנים בשיתוף גורמי אכיפה נוספים בישראל בהם משטרת ישראל, מג"ב רשות המיסים והשירותים הווטרינרים יחד עם גופי מודיעין בינלאומיים כדוגמת האינטרפול והיורופול, ימשיכו לפעול יחדיו לצמצום התופעה הלא חוקית למען בריאות תושבי ישראל, הטבע וחיות הבר בישראל. אנו שבים ומדגישים כי כל הזוחלים הנם חיות בר מוגנות, בין אם מינים מקומיים ובין שאינם מישראל. החזקתם והסחר בהם צריכים להיעשות תחת היתר החזקה רשמי לחיות בר מרשות הטבע והגנים".

קצין מג"ב שלקח חלק בפעילות יחד עם רשות הטבע והגנים מדגיש כי : "שיתוף הפעולה בין רשות הטבע והגנים למג"ב הולך ומתעצם. זהו המבצע הגדול ביותר שהתנהל מאז החתימה על האמנה המשותפת לחיזוק הקשר המבצעי והמודיעיני בין הארגונים. כבר בתחילת הפעילות היה ברור שמדובר במבצע רחב היקף שהצלחתו טמונה ביתרון היחסי שכל ארגון מביא לקשר המשותף שנועד בראש ובראשונה להאבק בתופעת הסחר הבלתי חוקי של בעלי החיים.

 

שאלות ותשובות בנושא אחזקת חיות בר בישראל