פלא משולש: שלושה גוזלי עקבים עיטיים בקעו בשידור חי

30/03/2023

שלושה גוזלים של עקב עיטי בקעו מול המצלמות בקינון המועבר בשידור חי במסגרת פרויקט "עופות דורסים בשידור חי", וריגשו את העוקבים הרבים

עקב עיטי מאכיל את גוזליו, צילום: פרויקט עופות דורסים בשידור חי
עקב עיטי מאכיל את גוזליו, צילום: פרויקט עופות דורסים בשידור חי, צילום: פרויקט עופות דורסים בשידור חי

הפרויקט נערך בשיתוף פעולה בין רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, קרן המורשת, קרן דוכיפת, חברת חשמל, המדבריום, המנהל האזרחי ביהודה ושומרון ופרויקט "פורשים כנף".

ד"ר גלעד פרידמן, מנהל הפרוייקט מספר כי לגוזל השלישי, שבקע ביום שבת בבוקר  (18.3.23), צפויים ימים לא קלים, מכיוון שאחיו הגדולים עלולים לגנוב לו את המזון ואף לנקר אותו לעיתים תכופות, ניקורים שעלולים להביא למותו. "עכשיו אנחנו נכנסים לתקופת הטיפול בגוזלים בקן העקבים, תקופה שבה קצב הבאת פרטי הטרף יגבר מיום ליום, במקביל להתפתחותם של הגוזלים. הנקבה תמשיך להגן עליהם ביום ובלילה, ולהאכיל אותם במגוון גדול של פרטי מזון. הזכר מצידו ימשיך לשאת בעול מלאכת הצייד", הוא מוסיף.

ד"ר יריב מליחי, אקולוג מחוז מרכז ברשות הטבע והגנים, מציין כי המעקב המצולם ארוך הטווח מתמקד בזוג אחד המגדל 3-4 גוזלים כל שנה ומאכיל אותם במהלך חודשיים בעשרות פרטי טרף, ביניהם זוחלים, עופות ויונקים. "הדבר מלמד רבות על חשיבותם של שמורות טבע ושטחים פתוחים המהווים בית גידול איכותי ומגוון שיכול לאפשר קיום ושרידות של טורף על כמו העקב העיטי. נחזיק אצבעות לבריאות שלמה ולפריחת הגוזלים מהקן, בשידור חי".

עקב עיטי מאכיל את גוזליו, צילום: פרויקט עופות דורסים בשידור חי
עקב עיטי מאכיל את גוזליו בפרויקט עופות דורסים, צילום: פרויקט עופות דורסים בשידור חי

לדברי ד"ר יואב פרלמן, מנהל מרכז הצפרות הישראלי בחברה להגנת הטבע, העקב העיטי מקנן בשטחים הרריים וגבעיים, פתוחים לגמרי או עם צמחייה דלילה, ובונה את קיניו על מצוקים ועל עצים גבוהים. האוכלוסייה העולמית מונה כ-100,000 פרטים בוגרים, והיא ככל הנראה יציבה בגודלה. העקבים מקננים בדרום-מזרח אירופה, המזרח התיכון ומזרחה – במרכז אסיה עד למונגוליה ובצפון אפריקה. בישראל, הוא נחשב למקנן יציב כמעט בכל אזורי הארץ.

"זוג העקבים העיטיים שזה עתה הפכו שוב למשפחה, מסייע לנו להביא את החשיבות של השטחים הפתוחים והמגוון הביולוגי למודעות הציבורית. מיליוני הצופים והגולשים ברשתות החברתיות, ביניהם צעירים רבים, נחשפים לעולמם המיוחד של העקבים, להתמודדויות היום-יומיות שלהם עם הפיתוח המואץ סביבם וההפרעות הבלתי פוסקות כתוצאה מפעולות אדם, ואנחנו רואים שהמסרים של שמירת טבע חשובים לרבים ועוברים בצורה הזו".

פרויקט "עופות דורסים בשידור חי" הוקם באביב 2016 וחושף, באמצעות מצלמות אונליין המשדרות 24/7 את עולמם החבוי של הדורסים הגדולים והמסתוריים המקננים בישראל – העקב העיטי, החיוויאי, האוח העיטי, העיט הניצי, הנשר והרחם. עד כה, נחשפו עשרות מיליוני צופים מכ-120 מדינות לחייהם המרתקים של העופות הדורסים, אך גם לקשיים ואתגרים שהם חווים – חמיסת גוזלים, הפרעות אדם לקינון, התמודדות עם טורפים אחרים, פגעי מזג אוויר ואף שריפות.

לצפייה בפרויקט "עופות דורסים בשידור חי" הקליקו כאן>

לדף הפייסבוק של פרויקט "עופות דורסים בשידור חי" הקליקו כאן>