הקיפודים בראש: אילו בעלי חיים הצילו מתנדבי ה'חיבולנס' ?

29/01/2023

מתנדבי ה"חיבולנס" של רשות הטבע והגנים נקראו במהלך השנה שעברה להציל כמעט 7,000 חיות בר פצועות - רבע מהן קיפודים, שרובם סובלים מסקביאס. כמעט כל הפגיעות הן מעשה ידי אדם, כמו האכלת יתר, הרעלה, דריסה והתחשמלות

גור קיפוד נטוש, צילום: ניר נדיבי
גור קיפוד נטוש, צילום: ניר נדיבי

נתוני 2022 של החיבולנס נחשפים: התקבלו 6,486 קריאות להצלת 6,817 חיות. החיה הנפוצה ביותר שנזקקה להצלה: הקיפוד המצוי. אחריו בז מצוי, סיס חומות, עורבני שחור-כיפה וצב יבשה מצוי. גורם הפגיעה מספר אחת בקיפודים.

לדוח המלא לחצו כאן >>

 

ה"חיבולנס" הוא מערך מתנדבים של רשות הטבע והגנים, שנוצר על מנת להעביר חיות בר מוגנות פגועות מכל רחבי הארץ אל בית החולים לחיות בר בספארי של רשות הטבע והגנים ברמת־גן. מדובר בבית החולים היחיד המטפל בחיות בר פגועות.

 

שלושה פרחוני תנשמת - צילום שגיא מרום
שלושה פרחוני תנשמת – צילום שגיא מרום

 

ברשות הטבע והגנים הקימו את המערך באופן רשמי לפני חמש שנים, וכיום הוא מונה אלפי מתנדבים וחולשת עליו פקחית רשות הטבע והגנים אילנה דקל-רוזנברג.

מבחינת נתונים, הרי שבשנת 2022 נקראו המתנדבים להציל 6,817 חיות (ממוצע של 19 חיות ליום). מדובר בירידה של 21% לעומת שנת 2021, אז נקראו להציל 8,675 חיות.

הסיבה לירידה, היא ככל הנראה שפעת העופות: "חודשי ינואר-פברואר היו שיא שפעת העופות האלימה, ואסרו עלינו לאסוף עופות פצועים במשך חודשיים. אספנו רק יונקים. בנוסף, קיץ 2022 היה נוח יחסית. בשיא עונת הגוזלים והגורים אנחנו יכולים להגיע ל־100 קריאות ביום. לא הגענו לכמות הזו, כנראה בגלל מזג האויר הנוח.

בסך הכל יש עלייה יפה בכמות הקריאות להצלה, שאותו מייחסים ברשות הטבע והגנים בעיקר לעלייה במודעות האזרחים.

אילנה לני דקל רוזנברג, מנהלת מערך החיבולנס: יש 36 תחנות מעבר ברחבי הארץ, רובם בבתים של אנשים פרטיים מתנדבי ליבת החיבולנס, שמקבלים הכשרות בעזרה ראשונה לחיות בר,  בבית החולים לחיות בר.  תחנות המעבר כוללות גם  פינות חי, גני חיות , עמותות ושירותים ווטרינרים עירוניים. אל התחנות האלה מביאים אנשים פרטיים או מתנדבים את החיות הפצועות והן ממתינות שם עד לאיסוף שלהם ע"י מתנדבים אחרים לבית החולים לחיות בר בספארי.

בהתאם למרחק ממרכז הארץ, החיות לעיתים נשארות ללינת לילה בתחנות המעבר, מקבלות חימום, עזרה ראשונה ואוכל  – ובבוקר מגיעים מתנדבים אחרים או רכב החיבולנס שלנו להמשך "מרוץ השליחים" עד לבית החולים".

מצאתם חיה בר פצועה?
התקשרו למוקד רשות הטבע והגנים 3639*
וסייע לנו להציל אותה

 

גוזל סיס חומות, צילום: נגה שטינמץ
גוזל סיס חומות, צילום: נגה שטינמץ
גוזל שחרור -נגה שטינמץ
גוזל שחרור, צילום: נגה שטינמץ
גוזל של בולבול, צילום: איריס בר ניר
פרחון שחרור צילום: נגה שטינמץ
פרחון סיס חומות, צילום: נגה שטינמץ
עורבני, צילום: איליה בסקין רשות הטבע והגנים
בולבול , צילום: דורון ניסים
בולבול, צילום: דורון ניסים

תגיות

קטגוריות