פקחי רשות הטבע והגנים חילצו עוף דורס מסוג חיוויאי שהוחזק בניגוד לחוק בבית בחדרה

14/08/2022

פקחי רשות הטבע והגנים הגיעו היום במסגרת צו חיפוש לבית של צעיר המתגורר בחדרה בחשד להחזקה לא חוקית של חיות בר וערכי טבע מוגנים. במהלך החיפוש נמצא עוף דורס מסוג חיוויאי שהוחזק בבית הצעיר בניגוד לחוק. החיוואי חולץ והועבר לבדיקה וטיפול כאשר השאיפה היא להשיבו חזרה לטבע ככל שיתאפשר.

חיוויאי בכלוב - צילום: שי קבסה רשות הטבע והגנים
חיוויאי בכלוב - צילום: שי קבסה רשות הטבע והגנים, חיוויאי בכלוב - צילום: שי קבסה רשות הטבע והגנים

החיוואי הוא עוף דורס יום ממשפחת הניציים המתמחה באכילת נחשים. כנפיו הארוכות והרחבות משמשות אותו לדאייה על זרמי אוויר חמים. בזמן הדאייה סורק החיוויאי את נחלתו בחיפוש אחר טרף. ביכולתו לרפרף זמן ארוך באותו מקום אם יש לו צורך בכך.
מקור שמו של החיוויאי הוא במילה הארמית "חיויא", שמשמעותה נחש, שכן זהו טרפו העיקרי.

חיוויאי – צילום: שי קבסה רשות הטבע והגנים, חיוויאי - צילום: שי קבסה רשות הטבע והגנים

לדברי טל רותם ממונה אכיפה מחוז מרכז ברשות הטבע והגנים: ״שוב אנחנו פוגשים בחשודים אשר פוגעים בחיות בר וערכי טבע מוגנים מסיבות שונות. מקומן של חיות הבר הינו בטבע. במקרים מסויימים אנשים נתקלים בחיות בר פצועות ומנסים לטפל בהן בעצמם, אך חרף הכוונות הטובות חשוב להדגיש שחיות בר פצועות זקוקות לטיפול מקצועי על ידי אנשי המקצוע שמכירים ומוסמכים לטפל בהן ומכירים את התנאים להם החיות זקוקות על מנת לשרוד. לצערנו ישנו סחר בחיות בר וערכי טבע מוגנים בארץ בניגוד לחוק ואנו נמשיך לפעול בכל יכולתנו על מנת למגר תופעה לא חוקית זאת".

חיוויאי בכלוב – צילום: שי קבסה רשות הטבע והגנים, חיוויאי בכלוב - צילום: שי קבסה רשות הטבע והגנים
ברשות הטבע והגנים מבקשים מהציבור הרחב לדווח באמצעות מוקד הרשות שפעיל 24 שעות ומספרו 3639* על כל חיית בר במצוקה, פצועה או שמוחזקת בניגוד לחוק על מנת שניתן יהיה לסייע לה ולהצילה

 

קטגוריות

דפים קשורים