שמורה חדשה - מכתש קטן

23/06/2019

לאחר 30 שנה הסתיים בהצלחה תהליך ההכרזה על המכתש הקטן כשמורת טבע

מכתש קטן
מכתש קטן, המכתש הקטן - צילם ג'ורג'י נורקין רשות הטבע והגנים

שמורת הטבע "מכתש קטן" הייחודית והמרהיבה הוכרזה באופן רשמי

המכתש הקטן הוא השלישי בגודלו מבין חמשת מכתשי הנגב אשר מהווים תצורה גיאולוגית ייחודית בכל העולם והוא מקיים מערכת אקולוגית מיוחדת של צומח ובעלי חיים כגון יעלים ונשרים המצויים בסכנת הכחדה. כ-400 אלף מטיילים פוקדים את מסלולי הטיול במכתש הקטן וסביבתו מדי שנה.

רשות הטבע והגנים מברכת על הכרזת שמורת טבע מכתש קטן שהושלמה באופן רשמי עם החתימה של שר האוצר משה כחלון, האחראי גם על מנהל התכנון.

הכרזת השמורה בשטח של 61 אלף דונם, היא למעשה השלב הסופי והמשמעותי ביותר בתהליך הארוך והמורכב, שמובילה רשות הטבע והגנים, הגוף הממלכתי האמון על קידום ושמירת שמורות הטבע והגנים הלאומיים בישראל, וכולל מספר שלבים מול גורמים ממשלתיים וציבוריים רבים.
שמורת טבע מכתש קטן, הידוע גם בשמו מכתש חצרה, הוא מכתש אירוזי, סחיפה, השלישי בגודלו מבין חמשת מכתשי הנגב אשר מהווים תצורה גיאולוגית ייחודית בכל העולם. זהו המכתש המזרחי בסדרת המכתשים שנוצרו בקמרי הר הנגב ביניהם מכתש רמון, מכתש גדול ומכתשי עריף . איפיון המכתש וצורתו כמעט מעוגלת, אורכו המרבי מגיע לכ-8 קילומטר, רוחבו לכ-6 קילומטר ועומקו לכ-400 מטר.

זאב במכתש הקטן, צילם ג'ורג'י נורקין רשות הטבע והגנים

המכתש מהווה חלק משמורות הטבע של מכתשי הנגב ומדבר יהודה ונחשב לערך טבע בעל חשיבות עולמית בזכות ייחודו הגיאולוגי ויופיו המרהיב. במכתש מתקיימת מערכת אקולוגית מיוחדת של צומח ובעלי חיים כגון יעלים, דורסים ונשרים ומגוון טורפים. במיקומו ומאפייניו הוא מקשר בין אוכלוסיית יעלים ממרכז הנגב למדבר יהודה וכן אזור קינון חשוב ונדיר לנשרים ועופות דורסים אחרים, המצויים בסכנת הכחדה. בנוסף המכתש הקטן ידוע במסלע אבן הצבעונית שבו, אשר משתנה בין צבעי לבן, אפור, חום, צהוב, אדום וסגול. צבעי האבן נובעים מכמויות זעירות של תחמוצות ברזל.

מבחינת טיילות המכתש הקטן מושך אליו במהלך השנה מטיילים רבים, ובתוכו עובר גם חלק משביל ישראל. מסלולי הטיול המוצעים כוללים מסלולים ברגל ביניהם מעלה עלי, מעלה חצירה ומצפור מכתש קטן. על פי הערכות ואומדנים של רשות הטבע והגנים בכל שנה מגיעים לאזור המכתש הקטן וסביבתו כ-400 אלף מטיילים.

נשרים ורחם מדברי צעיר, צילם ג'ורג'י נורקין רשות הטבע והגנים

לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "הכרזה זו של המכתש הקטן היא חלק משמעותי במימוש 2 החלטות ממשלה שקידמה רשות הטבע והגנים לשימור ארץ המכתשים שכוללת גם את המכתש הקטן. הכרזות אלו הכרחיות ולמעשה מהוות את האמצעי היעיל ביותר במטרה לשמור על שטחים אלו ועל וערכי הטבע והמורשת הייחודים שבהם, זאת באמצעות פעולות מקצועיות כגון ניטור, מחקר, שיקום, פיקוח, הסברה וחינוך, אותן מבצעים אנשי רשות הטבע והגנים במסירות ובמקצועיות. מדינת ישראל התברכה בערכי טבע ומורשת ייחודיים ולרשות הטבע והגנים יחד עם כל הגופים הציבוריים והממשלתיים הרלוונטיים יש חובה מוסרית להמשיך ולפעול למען הכרזת שמורת טבע וגנים לאומיים במטרה לשמר את הערכים האלו למעננו ולמען הדורות הבאים. אנו מודים לשר האוצר משה כחלון וכל שאר הגורמים המעורבים על אישור ההכרזה באופן רשמי".

גלעד גבאי, מנהל מחוז דרום ברשות הטבע והגנים מוסיף כי: "במסגרת פעולות קידום הכרזת השמורה פעלה הרשות בתיאום ושיתוף פעולה פורה עם משרד הביטחון וקמ"ג מאחר ושטח נרחב מהשמורה נמצא בחזקתם כשטח סגור ושטח אש, זאת למעט מסלולי הטיול המסומנים והמותרים לטיול. סיורים משותפים שערכנו במסגרת זאת עם משרד הביטחון וקמ"ג כדי להמחיש ולהציג בפניהם את ערכי הטבע והנוף הייחודים שכנעו את כולם בדבר הצורך בהכרזה ושמירה על האזור וסללו למעשה את שביל הזהב בדרך להכרזת השמורה באופן רשמי".