לא מוותרים על הטבע: מבצע אכיפה כנגד פורעי חוק בשמורת הטבע נחל כזיב ובחוף אכזיב

29/06/2022

במהלך חודש מאי התקבלו עדויות של אזרחים על נוהגי רכבי שטח בניגוד לחוק ובפראות בשמורת טבע נחל כזיב וכן אותם כלי רכב תועדו בנהיגה פרועה כשהם עולים על טבלאות גידוד בחוף הים בשמורת הטבע אכזיב

טרקטורונים בנחל כזיב
פורעי חוק בנחל כזיב - צילום רשות הטבע והגנים

פעילות מודיעינית של משטרת ישראל (תחנת גליל מערבי, תחנת נהריה והיחידה המרכזית של אגף התנועה) אותרו וזוהו שלושת הנהגים וכלי הרכב. השלושה תושבי אבו סנאן וכפר יסיף
היום לפנות בוקר במבצע כ 50 שוטרים ופקחי רשות הטבע והגנים עוכבו לחקירה באגף התנועה שלושת החשודים ושני כלי רכב מתוך השלושה נמצאו ונתפסו על ידי אגף התנועה. הנושא ייחקר על ידי ימ״ר אגף התנועה ורשות הטבע והגנים בגין נהיגה פרועה סיכון חיי אדם פגיעה בשמורת טבע.

ליעד לינג ממונה חקירות מחוז צפון ברשות הטבע והגנים: "תנועת רכבים על החוף ובשטח השמורה מסכנת חיי אדם אשר מגיעים לשמורה על מנת לטייל בה להנות מהטבע וחוף ים ובנוסף היא פוגעת בערכי טבע מוגנים הקיימים בשמורה בניהם בעלי חיים, וצומח. חופי הים, שמורות הטבע והגנים הלאומיים הם החצר האחורית של כולנו, אך יש נהגים שעבורם השטח הוא פארק לפעילות אקסטרים ולרכיבה פרועה אלו צריכים להבין שהפקחים והשוטרים נמצאים שם בכדי לאכוף את החוק ולשמור על חיי האדם וחיות הבר. חל איסור לנהוג במרחק של 100 מטר מקו המים, בנחלים בשמורת טבע הכניסה לכלי רכב אסורה זאת במקביל אנחנו מקיימים פעילות הסברתית ענפה על מנת לצמצם את הפגיעה בטבע ובחיי האדם".

פורעי חוק בנחל כזיב – צילום רשות הטבע והגנים

מטרת המבצע לאכוף נסיעה לא חוקית של טרקטורונים, ג'יפים, אופנועים, רייזרים הנוסעים בשמורה בניגוד לחוק שמורות טבע וגנים לאומיים. המבצע נעשה בשיתוף רשות הטבע והגנים ומשטרת ישראל, כאשר מדובר בחוק משנת 1979 בו קיים איסור הכנסת רכב המופיע בסעיף מספר 5 בתקנות שמורות הטבע: "לא יכניס אדם לתחום השמורה רכב, כמשמעותו בפקודת התעבורה, ולא יחנה אדם רכב, אלא בדרכים ובמגרשי החניה שסומנו לשם כך על ידי הרשות".

צפו בסרטון:

עין זיו נובע בלב שמורת טבע נחל כזיב. השמורה משמרת חורש ים תיכוני במלוא פארו וחיוניותו במקום שהנחל יוצר נוף דרמטי של מצוקים וחורש סבוך. שמורת נחל כזיב משתרעת על פני יותר מ-9,000 דונם.

בשמורת הטבע נחל כזיב מתקיים עולם עשיר של בעלי חיים. בבריכות הרדודות שוחים דגי חפף ישראלי ומימיהן משמשים אתרי רבייה לדו-חיים בסכנת הכחדה כגון סלמנדרה מצויה, צפרדע הנחלים וטריטון הפסים (הטריטון נמצא מחוץ לתחום השמורה). בשמורה מתקיימים גם זוחלים נדירים כגון הנחש שלוון הקולר והלטאה הירוקה. הלטאה הירוקה היא מין בסכנת הכחדה. בין עצי החורש בונה קן נמנמן העצים – מין בסכנת הכחדה עולמית.

עוד חיים בשמורה הדרבן, שפן הסלע, חזיר הבר והמכרסמים יערון גדול וקוצן מצוי.

שמורת הטבע נחל כזיב נבחרה למקום הראשון להשבת היחמור הפרסי לטבע. בעל חיים זה היה נפוץ בעבר במערב אסיה וכמעט הוכחד כליל בציד פרוע. ראשוני היחמורים שוחררו בשמורת נחל כזיב בשנת 1996. אוכלוסייתם התאקלמה היטב וצאצאיה מתפשטים בגליל. היחמורים ניזונים מעשבייה ומעצי החורש. בכך הם מפחיתים את החומר הדליק בטבע ותורמים למניעת שרפות.

שמורת הטבע נחל כזיב משמשת גם משכן לדורסי יום ולדורסי לילה. בעבר נעשו בתחומי השמורה פעולות להשבה לטבע של בזי צוקים וכמו כן פעלה בה תחנת האכלה לנשרים.