המלצות לטיולי סוכות בדרום הארץ

מאת: יעל לרנר – עבור רשות הטבע והגנים 01/10/2019

הסתיו, התקופה האהובה עלי במיוחד. אם בשל האווירה המיוחדת שיש בו, האוויר הצלול, ריחות הפריחה המשכרים ואהבת הארץ והאדם ששוררת כאן בקרב כל. חוץ מזה, זוהי התקופה היפה והטובה ביותר לטיולים, מזג האוויר סתווי ונפלא.

חולות כסוי צילם תום עמית.JPG
חולות כסוי צילם תום עמית.JPG, חולות כסוי. צילום: תום עמית

הפעם החלטתי לחבור לאנשי רשות הטבע והגנים שאחראים לגנים הלאומיים ושמורות הטבע היפות שיש לנו ברחבי הארץ, ולהזמין אתכם למסלולי טיול סתוויים במיוחד והפעם- באיזור הדרום. אף על פי שאנחנו חושבים על אזור הדרום כעל מדבר, מדובר באחד האיזורים המעניינים והמגוונים ביותר לטיולים. בחלקו הצפוני של הנגב, פארק הבשור (אשכול) ונחל הבשור תוכלו להינות ממעיינות עין הבשור ומזרימות נחלים, באיזור ים המלח תוכלו לבקר בעיינות צוקים- נוה מדבר קסום, באיזור הערבה הדרומית והרי אילת תוכלו להנות מניגודים נהדרים- הרי אדום המתנשאים בתלילות ומנגד ים סוף ומפרץ אילת המרהיב בצבעו הכחול.

חשוב לי להדגיש שהטבע שלנו הוא משאב יקר, אז שימרו על הניקיון, לכו בשבילים המסומנים, והכי חשוב- מטיול נכון חוזרים בשלום! שנצא לדרך?

ליהנות מהדרך-
טיול שכולו גשרים ובריכות  בפארק הבשור (אשכול) ודרך נוף הבשור

גן לאומי בשור - פארק אשכול

נחל הבשור הוא מהארוכים שבנחלי הנגב. הוא מתחיל את דרכו ליד שדה בוקר, עובר בצפון הנגב ונשפך לים ליד העיר עזה. בגדה המזרחית של הנחל, במקום שבו נובע עין הבשור, שוכן פארק הבשור (אשכול). זהו נווה מדבר יפהפה, ובו מדשאות רחבות ידיים, מתקני פיקניק ומתקני שעשועים לילדים. בחלק הצפוני של הגן הלאומי מתנשאת בראש גבעה קטנה- ח'ירבת שלאלה, מראשה יש תצפית נאה על הסביבה על בתרונות אדמת הלס המרשימים. למרגלות הגבעה, בערוץ נחל הבשור, נובע מעיין עין הבשור, שנאספים לבריכה מקסימה. בפארק הבשור מחכות לכם שלל אטרקציות לילדים מעבר למרחבי הדשא ובריכות השכשוך כמסלולי אופניים משולטים, מסלול דיסק גולף –  מתקנים מיוחדים הפזורים במסלול מיוחד לזריקת פריסבי (שניתן לקבלו במרכז השירות, תמורת פיקדון), ועוד.

ללא שם-1.jpg

לאחר הביקור בפארק תוכלו לצאת לנסיעה מלבבת על דרך הבשור, דרך מתאימה לכל כלי רכב, (בנסיעה איטית), העוברת לאורכו של נחל בשור, המתחילה מפארק הבשור ומגיעה עד לגשר צאלים. לאורך הדרך כדאי לעצור את הרכב בנקודות שונות, לבלות זמן, ולהמשיך הלאה. בתחילת מסלול הנסיעה מהפארק ניצב מגדל תצפית ולצדו חניון קטן עם מספר שולחנות פיקניק, הנגיש גם לנכים (אולם ללא פינות צל). מהתצפית תוכלו להתרשם מנופי בתרונות הלס לאורך אפיק הנחל. אחרי נסיעה קצרה לאורך הדרך (בקטע זה רובה הוא כביש סלול), תגיעו לגשר החבלים הידוע. הגשר התלוי, שאורכו כ- 80 מ', עובר מעל אפיק הנחל – "גב המצוק".

הגשר התלוי.jpg, הגשל התלוי בנחל הבשור

הגשר מהווה חגיגה גדולה לילדים שיהנו לצעוד עליו ולהביט על הנחל. אנחנו הגענו לכאן בשעת בין הערביים, לעת שקיעה, וזכינו לרגע מזוקק של קסם ושלווה, יודעי דבר סיפרו לי שזוהי השעה הטובה ביותר להגיע לכאן, ופשוט להקשיב לרחשי הטבע המיוחדים: רחש כנפי עופות המים שמגיעים ללון במקום, רחש זרימת המים, שבכל גשם ושיטפון מתגברת והצפרדעים שבקרקורן מספרות האחת לשנייה על אירועי היום. אם עדיין יש לכם אור יום וכוח, תוכלו לחזור לרכב ולנסוע לכיוון התחנה הבאה: "גשר הצינורות"- גשר זה, החוצה את נחל הבשור, נבנה כדי להעניק למבקרים נקודת תצפית נוחה ובטוחה על הנחל בעת שיטפונות. תוכלו לטייל עליו ולהביט על מפעל מים אדיר בלב איזור צחיח, להסביר לילדים על הצינורות האדירים שלפניכם, שמעבירים מים למאגרים מסביב, ובזכות כך מתקיימים חיים במדבר.

כאן כן מודיעין:

משך הטיול: משתנה לפי רמות הקושי: אפשר לבחור בין מסלולים קצרים (כחצי שעה) לארוכים (3-4 שעות). בשניהם משלבים הליכה רגלית או נסיעה באופניים ונסיעות קצרות ברכב.

כמה עולה? הכניסה לפארק הבשור בתשלום, דרך נוף הבשור והגשרים היא ללא תשלום.

אטרקציות ונקודות חובה: מעיינות ושכשוכים, מתקני שעשועים ומדשאות, מסלולי אופניים, הגשר התלוי, גשר צינורות ותצפית על המאגרים.

מתאים ל: כל הגילאים, כולל תינוקות בעגלות

מה להביא? מים, כובע, קרם הגנה, בגדי ים, ציוד לפיקניק.

לגן הלאומי הקישו כאן

שמורת טבע עיינות צוקים (עין פשחה):

בריכת קנה בשמורת טבע עיינות צוקים – צילום יעקב שקולניק, בריכת קנה בשמורת טבע עיינות צוקים. צילום: יעקב שקולניק

דמיינו לכם בריכות קסומות וצמחייה שופעת למרגלות מצוקים נישאים בלב נווה המדבר הנמוך בעולם. אין צורך לדמיין! פשוט סעו לשמורת הטבע עינות צוקים שבצפון ים המלח. מדובר באחת השמורות הייחודיות והמעניינות ביותר בארץ, הן בשל עושר מיני החי והצומח שבה והן בשל שרידי הפעילות האנושית שהתגלו בה. במקום תמצאו, מלבד נוף מרהיב, בריכות שכשוך נהדרות הניזונות מהמעיינות היפים, ולכן מלאות משך כל השנה.

השמורה נחלקת לשלושה אזורים נפרדים. חלקה הצפוני של השמורה, "השמורה הסגורה", חסום בפני מבקרים מזדמנים. מרכז השמורה פתוח בפני כולם (בתשלום). יש בו בריכות שכשוך ושחייה עם מי מעיינות טבעיים, סככות, מלתחות, שירותים, שולחנות פיקניק והרבה מאוד צמחייה. כאן יש גם אתר ארכיאולוגי מתקופת בית שני, עם בית אחוזה, בריכת השקיה, גן ומתקן גדול שהפיקו בו את בושם האפרסמון. אם תרצו לטייל בדרום השמורה (אזור המכונה "השמורה החבויה"), תוזמנו, מפאת הדאגה ושימור הטבע המתפרץ שבמקום, להיכנס לכאן רק בלוויית מדריכים מוסמכים מטעם רשות הטבע והגנים, ובתיאום מראש. הסיור המודרך בשמורה נפתח בנוף מדברי אופייני, אך הולך והופך פניו ככל שמתקרבים לנביעות המים. הצמחייה המדברית מתחלפת כאן בצמחי מים כמו סמר ימי, גומא דל שיבולים, מרור ימי וסוף. בסופי שבוע נערכים סיורים באזור זה, במועדים אחרים יש לתאם את הביקור מראש עם הנהלת השמורה.

עיינות_צוקים_-_דורון_ניסים_(5).jpg, דורון ניסים

כאן כן מודיעין:

משך הטיול: תלוי בכם, ומשתנה לפי איזור הטיול בשמורה. אפשר לבחור בין מסלולים קצרים (כחצי שעה) לארוכים (3-4 שעות) בשמורה החבויה.

כמה עולה? הכניסה בתשלום.

אטרקציות ונקודות חובה: מעיינות ושכשוכים, צמחיית מים עשירה, מתחמי פיקניק.

מתאים ל: כל הגילאים, כולל תינוקות בעגלות

מה להביא? מים, כובע, קרם הגנה, בגדי ים, ציוד לפיקניק.

לדף השמורה הקישו כאן

טיול מדברי קסום בחולות כסוי

חולות כסוי צילם תום עמית.JPG, חולות כסוי. צילום: תום עמית

אי אפשר (וגם אין שום סיבה) לעמוד בקסמן של דיונות הזהב הרכות הממתינות לכם בנחל כסוי: ילדים ומבוגרים כאחד ימהרו לחלוץ נעליים, לרוץ אל הדיונה, לטפס חסרי נשימה אל הפסגה ולהתגלגל למטה בהתלהבות.

דיונה.jpg, חולות כסוי - צילמה יעל לרנר

החול הדק והמערסל כאן באמת יוצא דופן: כמחצית מהגרגירים המרכיבים אותו הם בעצם מאובנים ימיים זעירים. הדיונות נוצרו כשחול מבִּקעת עובדה גלש ממדרגות המצוק. הרוח דואגת לחדש את פניהן מדי יום. הדרך אל הדיונות היא חלק בלתי נפרד מהחוויה: הודות לנוף ולשקט תרגישו כאילו אתם הראשונים שהגיעו לכאן אי פעם. אחרי ההשתוללות המתבקשת בחולות הדיונה. מומלץ להמשיך לאתר פולחן פרהיסטורי עם השם מעורר הדמיון "מקדש הנמרים", אחד מ 160 מקדשים פתוחים שנתגלו עד כה בנגב ובמזרח סיני. ככל הדברים המעניינים, האתר נתגלה לגמרי במקרה על ידי טנק שעבר בסמוך למקום,. באתרתוכלו לראות (ולדמיין) 16 דמויות של בעלי חיים, ככל הנראה נמרים ונמרות שייצגו את אלון הפריון ודמות אחת של ככל הנראה בעל החיים הנטרף- הראם, ללא ראשו, והוא מייצג את המוות.

חולות כסוי, חולות כסוי - צילמה יעל לרנר

כדאי לסיים את היום בתצפית בהר עַיִט: תוכלו להשקיף משם בשעות בין הערביים אל הדיונות הגולשות באצילות מהרי אֱדוֹם בדיוק בשעה שהשמש תאיר על הערבה, לראות את היישוב הירדני רחמה ולהתפעל מהשדות ומהמטעים של קיבוצי האזור: יהל, נאות סמדר, לוטן וקטורה. חלום!

3

כאן כן מודיעין:

משך הטיול: תלוי בכם, לכל המקומות ניתן להגיע ישירות ברכב ולשהות כמה שרוצים.

כמה עולה? ללא תשלום

אטרקציות ונקודות חובה: דיונות חול, מקדש פרההיסטורי, תצפית מרהיבה על האיזור

מתאים ל: כל הגילאים.

מה להביא? מים, (המקומות אינם מוצלים כלל), כובע, קרם הגנה.

הו, הקניון האדום שחור ורוד צהוב!

קניון_שחורת_-_יעקב_שקולניק.JPG, קניון שחורת. צילום: יעקב שקולניק

קניון שחורת הוא ערוץ מרשים במיוחד הממוקם בין סלעים שנוצרו לפני מאות מיליוני שנים בעקבות התפרצות לבה געשית. כשזו התקררה, נוצרו אט אט סלעים ענקיים, עוצרי נשימה ומלאי צבעים שיגרמו לדמיון שלכם ושל ילדכם להשתולל! קניון שחורת עצמו נוצר בעקבות זרימת השיטפונות באזור ובגלל הסלעים הקשים, שאינם מאפשרים למים לחלחל לאדמה. המים הממשיכים לחפש דרך לזרום חוצבים את דרכם בסלע הקשה, כך שניתן לחזות במפלי מים יבשים. כך נוצר קניון שאורכו כ-1200 מטרים והצבעים הבולטים בו הם שחור, ורוד ואדום. התחילו לצעוד בעקבות הסימון הירוק, כעבור מספר דקות של הליכה לא תוכלו שלא להתפעל מקירותיו הגבוהים והצבעוניים של הקניון. כמה יפה ועוצמתי הטבע. הביטו על צורותיהם של הסלעים תוך כדי הליכה לא קשה בתוך הקניון. השגיחו על הילדים שבוודאי יתפתו לטפס ולגלוש על הישבן מהסלעים. לאחר מספר דקות נוספות תגיעו למדרגת סלע של כשני מטרים אליה ניתן לטפס בקלות בעזרת יתדות, להנאת הילדים. המשיכו לצעוד בעקבות הסימון הירוק. שימו לב כיצד קירות הסלע הגבוהים משנים את צבעם משחור ואדום לצבעים בהירים של ורוד, עד שלפניכם תופיע מדרגה נוספת וגבוהה יותר, אך אל דאגה, יש מקומות רבים לאחוז ולטפס.

לאחר הטיפוס המשיכו לצעוד בתוך הקניון והביטו כיצד קירותיו משתנים מסלע קשה לסלעים רכים כמו גיר וחרסית. בקשו מהילדים לחפש מאובנים, עדות לים טתיס האדיר שהיה קיים במקום לפני מיליוני שנים. אנחנו מצאנו מאובן יפהפה של קונכייה כמו גם מיני אבנים נוצצות שעוררו את דמיוננו ודמיון הילדים. המשיכו ללכת עד שתגיעו לעץ השיטה מקסים ומצל שבו תוכלו הפסקת שתייה ומנוחה קצרה. לאחר הליכה של 20 דקות תגיעו לפיצול צבעים. שביל ישראל פונה שמאלה ואתם פונים ימינה עם הסימון האדום. כאן הסלעים מעוטרים בצבעים וטקסטורות שונות של חום ולבן. במהלך עלייה יתגלה בפניכם נוף עוצר נשימה של הרי אדום, מפרץ אילת והרים בצבעי שוקולד וניל. זהו הזמן לקריאת ה ״וואו״ העשירית בטיול היפהפה שלכם. לאחר ירידה קלה וכעבור 25 דקות של הליכה, תגיעו לפיצול צבעים נוסף. הפעם פנו ימינה לצבע השחור ביחד עם שביל ישראל, ההליכה כאן היא במרחב פתוח יפהפה ואדום במיוחד. וזה הזמן לומר לילדים לחפש מלכודת נמרים אמיתית. לאחר שתזהו את גל האבנים הכבדות שאי אפשר לפספס תוכלו לספר לילדים, ובכלל, שבעבר התגוררו נמרים במדבר, וכדי ללכוד אותם, הבדואים בנו ״מלכודות נמרים״, המזכירות את מלכודות העכברים עם הקפיץ. בעזרת שתי אבנים גדולות הם יצרו מחילה ומעל גג מקורה באבנים שטוחות שיוצרות מעין גג. המחילה מסתיימת בחלון קטן שבו נהגו להניח כפיתיון גדי קטן קשור בחבל. החבל היה קשור למעצור בדמות אבן שטוחה וכשהנמר היה נוגס בפיתיון, היו מושכים בחבל והמלכודת הייתה נסגרת באבן ולוכדת את הנמר. כיום, למרבה הצער, נכחדו הנמרים במדבר הישראלי, אך המלכודות נשארו. ואם בבעלי חיים עסקינן, תוכלו להבחין בצבאים המטיילים בשלווה ומלחכים את צמחי המדבר בהנאה. ממלכודת הנמרים יש עוד כרבע שעת הליכה קלילה עד לסיום המסלולבנקודת ההתחלה. למי שרוצה להמשיך את הטיול ולחזות בעוד מקום קסום ניתן לחזור אל הרכב ולנסוע בדרך בה הגעתם עד לפיצול עם הסימון הכחול. פונים בעקבות השלט המצביע לכיוון עמודי עמרם ולאחר נסיעה של שבע דקות, מגיעים לחניה. הליכה קצרה של 600 מטרים ותוכלו לחזות בעמודי עמרם- עמודים מרשימים ויפים המתנשאים לגובה של 15 מטר, הבנויים מאבן חול שהמים חלחלו ויצרו בה ציורים נפלאים, בדומה לעמודי שלמה בתמנע. תהנו!

הקניון_האדום_–_יעקב_שקולניק.JPG, הקניון האדום. צילום: יעקב שקולניק

כאן כן מודיעין:

משך הטיול: כשלוש, ארבע שעות ואף יותר, תלוי בקצב ההליכה.

כמה עולה? ללא תשלום

אטרקציות ונקודות חובה: סלעים והרים בשלל צבעים, מאובנים, מלכודת נמרים, תצפית מרהיבה על האיזור

מתאים ל: ילדים מגיל חמש שרגילים ללכת, תינוקות במנשאים.

מה להביא? מים, (המקומות אינם מוצלים כלל), כובע, קרם הגנה.

כחוט השני – טיול מענג בקניון האדום בשמורת הרי אילת

שביל טיול בקניון האדום בנחל שני. חוויה משפחתית בלתי נשכחת במרחק נגיעה מאילת. צילום: ד"ר בני שלמון, שביל טיול בקניון האדום בנחל שני. חוויה משפחתית בלתי נשכחת במרחק נגיעה מאילת. צילום: ד"ר בני שלמון

מי היה מאמין, שבמרחק 20 דקות בלבד מעיר הנופש הדרומית- אילת, בשמורת הרי אילת, מסתתר לו אחד ממסלולי הטיול היפים בארץ? הכירו את הקניון האדום הממוקם בערוץ נחל שני המתפתל ומפוסל באבן אדומה, כי הטבע הוא האמן והיוצר המוכשר ביותר!  התחילו את המסלול בטיפוס על גבעה הנמצאת מימין לחנייה בעקבות השביל הירוק. בהליכה של כקילומטר, נגיע אל ערוץ נחל שני עצמו. תחילתו של הנחל בסיני, מעבר לגבול המצרי, וסופו כארבעה קילומטרים וחצי מזרחית לנו, בשפכו לנחל רחם. הקניון האדום הוא קטע הערוץ הצר והיפה ביותר. אורכו כ-300 מטר בלבד, אולם מראהו יפהפה ועשיר כל כך! תוכלו להביט, להתפעל ולדמיין בצורות אבן החול האדומה, המקור לגוון האדמדם המיוחד של הסלעים (שהעניקו לנחל את שמו) ולחלוקי הקוורץ השקועים בה שבהם תבחינו מדי פעם. בתוך הקניון תוכלו לרדת  בזהירות בעזרת מעקה ויתדות בשלושה מפלים יבשים, חוייה בפני עצמה. לאחר המפל השלישי נפתח הקניון. כאן יש לשים לב היטב ולפנות ימינה חזרה לכיוון החניון. בגדת הנחל הוצב חבל שנועד לסייע לכם להבחין בנקודת הפנייה. פנו ועלו לכיוון הגדה הדרומית של הקניון. השביל נדחק בין אבני החול למטה, ובין קירות תלכיד נחלים, ומציע תצפית ייחודית על הקניון מזווית אחרת. בסופו של מעקף הקניון, נשוב לשביל עימו באנו, ועתה נמשיך במעלה נחל שני עד לצומת השבילים כאן נפנה שמאלה ונעלה בערוץ הצדדי המסומן ירוק, חזרה למגרש החנייה. אגב, לשירות המטיילים בתחילת המסלול הוצב שלט הסבר ומפות שניתן לקחת.

הקניון_האדום_-_-_יעקב_שקולניק.JPG, הקניון האדום. צילום: יעקב שקולניק

כאן כן מודיעין:

משך הטיול: אורכו של המסלול הקצר הוא כשעה וחצי, תלוי בקצב ההליכה. קיים גם מסלול מעגלי ארוך שארכו שעתיים וחצי. כדי להגיע אליו במקום לפנות חזרה בשחור ממשיכים מזרחה עם הירוק ואחרי 2 קמ פונים ימינה למסלול שני דרומי  בצבע שחור. ממנו פונים ימינה באדום בחזרה לחניה.

כמה עולה? ללא תשלום

אטרקציות ונקודות חובה: קניון סלעים באדום ורוד, מאובנים, תצפית מרהיבה על האיזור

מתאים ל: ילדים מגיל חמש שרגילים ללכת ולטפס, תינוקות במנשאים.

מה להביא? מים, (המקומות אינם מוצלים  מלבד הקניון עצמו), כובע, קרם הגנה, נעלי הליכה נוחות