מצילים את הצבאים: הכניסה לשמורות טבע נחל תבור ונחל יששכר אסורה זמנית

01.05.2018

שמורות טבע נחל תבור ונחל יששכר סגורות זמנית להולכי רגל ולכלי רכב עקב התפרצות מחלת הפה והטלפיים באזור וכדי למנוע את התפשטות המחלה הפוגעת פגיעה קשה באוכלוסיית הצבאים, הנתונה בסכנת הכחדה. רשות הטבע והגנים פונה למטיילים להימנע גם מכניסה לאזורים הנגועים הסמוכים לשמורות הטבע. 

צבאים ברמות יששכר- צילם בן רוזנברג צבאים ברמות יששכר- צילם בן רוזנברג

חשוב לדעת: המחלה אינה מסוכנת לבני אדם

 

מה הקשר בין מחלת הפה והטלפיים למצב הצבאים?

בשבועות האחרונים תועדו באיזור שמורות הטבע נחל תבור ונחל יששכר – איזור שבו מספר הצבאים הגדול בישראל – 20 צבאים, מתוך אוכלוסיה המונה כ-800 צבאים, שנדבקו ומתו, ממחלת הפה והטלפיים. זו היא מחלה נגיפית הפוגעת בבקר, בצאן, בחזירים ובצבאים.
בהתפרצויות קודמות של המחלה פחתה אוכלוסיית הצבאים ביותר מ-30%. מודגש שוב כי מחלת הפה והטלפיים אינה מסוכנת לבני אדם. בבעלי חיים היא מתאפיינת בתסמינים חיצוניים אלו:
שלפוחיות בחלל הפה ועל הלשון וריור מגבר, וכן שלפוחיות בקצות הרגליים.  חיות נגועות מראות סימני חולשה, צליעה ותנועה איטית. צבאים רגישים במיוחד לנגיף, והוא גורם למותם בדרך כלל. הנגיף מידבק מאוד ודרכי ההדבקה העיקריות הן: מגע ישיר עם הפרשות של בעל חיים נגוע, העברת הנגיף דרך האוויר, מגע עם בעל חיים או עם בני אדם שעברו באזור נגוע, ומגע עם חפצים שהזדהמו באזור נגוע.

איך מונעים את התפשטות המחלה?

כדי לצמצם את התפשטות המחלה לאזורים אחרים הוחלט ברשות הטבע והגנים  לנקוט צעד מנע ולבודד ולנטר את האזור הנגוע של שמורות הטבע והאזורים הסמוכים להן למשך כחודש מתחילת מאי 2018. מדובר בשטח מקיבוץ גזית ומולדת במערב, כפר קיש בצפון, קיבוץ גשר במזרח, דרך נוף יששכר בדרום (מצפון לבית השיטה) ועד כביש 90 במזרח.

בתקופה זו תוגבל אליו כניסת מטיילים, חקלאים ועדרי בקר, ויוגבלו בו אימוני הצבא. בתום התקופה תיעשה הערכה מחדש של תפוצת המחלה.

כיצד אנחנו יכולים לסייע?

בדרך פשוטה מאוד: הימנעו מלבוא לטייל באזור עד להערכה מחדש של המצב בו. חשוב להבין שבהיעדר חיסון יעיל לחיות הבר, צמצום מעבר הולכי רגל וכלי רכב באזור הנגוע במחלה הוא הדרך היעילה ביותר לבודד את המחלה ולצמצם את התפשטותה באזור הנגוע ולאזורים אחרים. אנא, שתפו פעולה וסייעו לשמור על הטבע בכלל ועל אוכלוסיית הצבאים בפרט.

למידע מפורט על המצב בשטח ועל מסלולי טיול באזורים  סמוכים:  בטלפון 3639 *