בשעה ובשנה טובה: צבי שנמצא פצוע הושב לטבע לאחר טיפול ושיקום

12/09/2023

ביולי האחרון דיווחו קבלנים שעבדו באזור השפד"ן על צבי פצוע שהסתבך בגדר. לאחר חילוץ, הובא הצבי לטיפול ושיקום במשך חודשיים בבית החולים לחיות בר. השבוע הושב הצבי חזרה לטבע וייפתח את השנה החדשה בסביבתו הטבעית

צבי שהוחזר לטבע, צילום: תומר עופרי, רשות הטבע והגנים
צבי שהוחזר לטבע, צילום: תומר עופרי, רשות הטבע והגנים

בחודש יולי התקבל ברשות הטבע והגנים דיווח על צבי פצוע שנמצא בשטח החולות של מתקן השפד"ן. הצבי הפצוע נמצא על ידי קבלנים העובדים ואלה מיהרו לדווח לרשות הטבע והגנים.

פקח תשתיות, מרחב חוף ברשות הטבע והגנים הגיב לקריאה: "מצאתי צבי מסובך בגדר תיל עם פציעה עמוקה ברגל והוא בטראומה ולחץ גדול מהסיטואציה. שחררתי אותו מגדר התיל והוא הועבר לבית החולים לחיות בר שבספארי לטיפול ושיקום.

ערנות הקבלנים במקרה הזה וערנותם של אזרחים רבים במקרים אחרים מסייעת לנו להציל יותר ויותר בעלי חיים ולהשיבם לטבע. אחרי קרוב לחודשיים של טיפול ושיקום, הושב הצבי לטבע ואני מקווה שהשנה החדשה תאיר לו פנים."

צילום: תומר עופרי, רשות הטבע והגנים

 

בישראל חיים שלושה מיני צבאים: הצבי הארצישראלי, צבי הנגב וצבי השיטים, המוגנים על פי החוק להגנת חיית הבר (תשט"ו 1955) ואסורים בצייד. עם זאת בעשורים האחרונים נמצאים מינים אלה בסכנת הכחדה עקב צייד בלתי חוקי, ריבוי יתר של תנים וזאבים הטורפים את העופרים והקטנת שטחי מחייה טבעיים שהפכו לשטחים חקלאיים ועירוניים.

צבי כשהובא פצוע, צילום: תומר עופרי, רשות הטבע והגנים
הצבי כשהובא פצוע, צילום: תומר עופרי, רשות הטבע והגנים

משום כך וכחלק מהשמירה על המגוון הביולוגי בישראל, פועלת רשות הטבע והגנים לשמירה על גודלן של אוכלוסיות הצבאים על ידי מניעת צייד, הכרזת שמורות טבע גדולות ודילול טורפים. בנוסף, מדי שנה מקיימת רשות הטבע והגנים מפקד רב-שנתי של גודל האוכלוסיות ברחבי הארץ, המשמש להערכת מצבן ולנקיטת פעולות לחיזוק האוכלוסיות במקרה הצורך.

נתקלתם בחיה פצועה, דווחו למוקד רשות הטבע והגנים 3639* ואנו נגיע ונטפל.

לקריאה נוספת על צבאים בזמן טבע>