מעל ומעבר למען צבייה שנלכדה במלכודת צייד

15/11/2022

ביולי האחרון הגיעה לבית החולים לחיות בר צביה פצועה ובהריון. המסע הארוך לשיקומה, הטיפול המסור והניתוחים המורכבים שעברה, כולם הובילו לשחרור הקרוב של הצבייה והעופרה בחזרה לטבע. התרגשות גדולה. הצביה והעופרה יזכו לקבל שמות מהעולמות הפרלמנטריים לכבוד כנסת ישראל שפועלת לשמירה על חיות הבר בישראל

הצבייה מתאקלמת
הצבייה מתאקלמת, צילום: רשות הטבע והגנים והספארי

כל טיפול בבעל חיים בבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים, גם הפשוט ביותר, עלול להסתבך בכל שלב שהוא. ניתן לומר כי העבודה עם חיות בר, שאינן מורגלות במגע עם אנשים מאתגרת ומספקת במידה שווה.

ישנם טיפולים מסובכים מלכתחילה, כמו במקרה של צביה שהגיעה אלינו ב- 14.7.22 על ידי מתנדב רשות הטבע והגנים, מאיר עייש ורבש״צ שילה, מאזור הישוב עדי-עד עם שבר ברגלה. הצביה נמצאה לכודה במלכודת רגל המיועדת לצייד. מלכודות אלו אכזריות במיוחד ובעלי החיים הנלכדים בהן סובלים מפציעות קשות ולא תמיד ניתן להצילם גם אם מוצאים אותם בזמן.

המלכודת ריסקה את אצבעות רגלה השמאלית הקדמית וגרמה לשבר פתוח וחמור. לפי מצב הפצעים המזוהמים נראה שהיא הייתה לכודה זמן רב. בבדיקה ראשונית הועלה חשד לכך שהיא סובלת גם מנזק שרירי שנגרם עקב עקה (סטרס). עקה קיצונית ולחץ עלולים בקלות לגרום למוות של צבי. בנוסף, הצביה הגיעה כשהיא בהריון.

בבדיקת אולטרסאונד רגליו של העובר נראו קרובות מאוד לתעלת האגן, מה שאומר שההריון בשלב מתקדם. כל אלו הפכו את הטיפול וגם את ההמלטה שלאחריה למורכבים במיוחד.

בשלושת השבועות הראשונים הצביה הורדמה כל מספר ימים, כדי לטפל בפצעים. כל הרדמה דרשה ניטור של העובר כדי לוודא שהוא אינו במצוקה. הטיפול התרופתי שהצביה יכלה לקבל בזמן ההריון הוא שונה מהרגיל, וגם בהרדמה היה צורך להשתמש בחומרים מיוחדים כדי שלא יפגעו בעובר. רגלה גובסה חיצונית בתקווה שהשבר יתאחה היטב על אף חומרתו מכיוון שזה הטיפול הבטוח ביותר לשמירה על בריאותם של האם והעובר.

לידת העופרה

העקה (הסטרס) היא גורם מכריע גם בשמירה על הריון תקין, ולכן הצביה אושפזה בחדר אשפוז שקט ומבודד. המלטה של מאושפזת בבית החולים היא נדירה, ולשמחתנו כנגד כל הסיכויים לאחר כחודש של טיפולים מותאמים, המטפלים הגיעו לחדר האשפוז ומצאו שם עופרה מתוקה שנולדה בלילה ונראה היה כי האם מטפלת בה היטב.

הצבייה והעופרה, צילום: הספארי ורשות הטבע והגנים

לאחר ההמלטה נראה היה שמצבה משתפר והאם המחלימה קיבלה טיפול אינטנסיבי, היות וכבר לא היה חשש לעובר, וגם העופרה זכתה לטיפול מסור של אימה.

בבדיקות שלאחר ההמלטה נתגלתה בעיה נוספת: צבי הוא חיית בר ייחודית שדורכת על שתי אצבעות כשכל אצבע מהווה 50% מתפקודה המלא של הרגל. על אף שבהתחלה היה נראה שהאצבע משתפרת, מכיוון שמדובר בחיית בר שקופצת ומנסה להמשיך בתפקודה הרגיל, השבר החריף, ולאחר דילמות רבות נראה היה כי אין מנוס מניתוח כדי להוריד את האצבע שנפגעה קשות.

הניתוח שעברה הצבייה, צילום: הספארי ורשות הטבע והגנים

בפעם הראשונה מושב לטבע צבי עם אצבע אחת

מדובר במקרה ראשון מסוגו שבו אנחנו מחזירים לטבע צבי עם אצבע אחת. הצביה נותחה ע"י ד"ר מתן אור מומחה לאורתופדיה וטרינרית בסיועה של ד"ר שירה גונן שלום ואנשי צוות נוספים מבית החולים.

הניתוח המורכב ארך כשעתיים, במהלכו הוסרה האצבע הפצועה. הצביה הועברה להתאוששות בבית החולים ולשמחת כולם לאחר הניתוח הצביה הצליחה לרוץ, לקפוץ ולחזור לתפקוד מלא.

פרופ׳ דודו אשחר, מנהל ביה״ח לחיות בר: "ביה״ח כמרכז הטיפולי הלאומי לחיות בר בישראל ממשיך במאמצים לעזור לכל חיית בר פצועה ובייחוד למינים מיוחדים כגון הצבי הארצישראלי. אנחנו משקיעים משאבים רבים בטיפול ושיקום, כולל שיטות חדשניות העוזרות להגדיל את מספר בעלי החיים הפגועים אשר מוחזרים למקומם הטבעי כפי שנעשה גם במקרה זה."

לדבריו של ד"ר מתן אור, מומחה לאורתופדיה וטרינרית: ״אני גאה ונרגש על הזכות לקחת חלק בטיפול בחיית בר כל כך ייחודית, שבזכות הצוות המסור של בית החולים לחיות הבר יכלה לחזור לטבע יחד עם העופרה שלה. אילולא הניתוח היא לא הייתה יכולה לעשות את זה. אני שמח שהרפואה שלנו מתקדמת ומאפשרת לסייע גם במקרים מורכבים כאלו ולהציל את חייהן של חיות הבר, לתת לטבע לפרוח ולהמשיך את מחזור החיים.״

כעת הצביה והעופרה נמצאות במתחם מיוחד בבית החולים והן במצב מצוין, מוכנות לשוב לביתן אל הטבע. תהליך השבתן נקרא "שחרור רך" אשר מורכב ממספר שלבים.

שימור אוכלוסיית הצבאים בארץ

לילך ביטון מנהלת שמורת טבע גמלא: "ביום שני אספנו את הצביה מבית החולים אל שמורת טבע גמלא. הצביה מצטרפת לאוכלוסיית הצבאים בצפון, שכבר מתאוששת בעקבות פרויקט השבת צבאים לטבע שיש לרשות הטבע והגנים בשיתוף עם הספארי ועמק הצבאים".

שחרור הצבייה לאזור ההתאקלמות בגמלא, צילום: רשות הטבע והגנים והספארי

הצבי הארץ ישראלי הוא חלק בלתי נפרד מהטבע שלנו בארץ ישראל, כ- 3,300 פרטים נספרו בטבע בספירות שמבצעת רשות הטבע והגנים מידי שנה. אנו גאים לקחת חלק פעיל בשימור המין הזה והשבתם של פרטים פצועים לטבע.

רשות הטבע והגנים פועלת על מנת לשמר את אוכלוסיית הצבאים בארץ ומבצעת ניטור של האוכלוסיה, אכיפת ציד לא חוקי ופועלת על מנת לצמצם את הפגיעה מדריסות באמצעות מעברים אקולוגיים, הפחתת זיהום האור והגברת המודעות לנסיעה בטוחה וזהירה.

לכבוד כנסת ישראל

אנו גאים ונרגשים מהיוזמה הברוכה בה בעלי חיים שטופלו בבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים מושבים לטבע בשיתוף פעולה עם מושב הכנסת. הצביה והעופרה יזכו לקבל שמות מהעולמות הפרלמנטריים במעמד ההשבעה.

לשמחתנו כנסת ישראל היא בין הפרלמנטים המובילים בעולם בכל הקשור לשמירה על הסביבה. יוזמה חדשנית זו היא אחת מני רבות שהכנסת מקדמת על מנת להטמיע את האג'נדה הירוקה בה היא דוגלת. אנו מאמינים כי זו דרך מצוינת לחשוף את פועלם של כל הגורמים העוסקים בדבר והעלאת המודעות לחשיבות של שמירה על הטבע ושמירה על חיות הבר בפרט.