דוקו טבע – דור העתיד בחברה הבדואית

12/07/2023

ג'מיל אלאטרש, פקח ציר המכתשים במרחב ערבה, הקים את יחידת המתנדבים הבדואים הראשונה ברשות הטבע והגנים ומלווה את התוכניות הלימודיות בבית הספר "אל פורעה א'": "על הילדים זה משפיע הכי חזק. בגיל הרך כשאתה מחנך ומלמד זה נתפס והם מעבירים את זה להורים שלהם בבית וזה משפיע"

דוקוטבע דור העתיד, צילום: רותם כהן וידר
דוקוטבע דור העתיד, צילום: רותם כהן וידר

צפו בסרטון:

ג'מיל: בילדותי הייתי רועה צאן, רק הכרתי מדבר ועקבות. כשנכנסתי לרשות הטבע והגנים נחשפתי להרבה מאוד עשייה וזה מאוד עניין. רציתי לרתום את האוכלוסייה הבדואית לשמירת הטבע כי המודעות שם לא גדולה. הקמתי את יחידת המתנדבים הבדואים הראשונה ברשות. החלום שלי הוא שהסיירת תגדל יותר ויותר, יש לי 14 מתנדבים ומחכים לי 30 להכשרה.

ג'מיל התחיל לעבוד ברשות ב-2008 כמאבטח בשמורת הטבע עין גדי והתאהב בטבע. ב-2011 הפך לפקח. את המתנדבים גייס במהלך הרצאות בבתי ספר בכפרים וביישובים הבדואים, ומהעבודה שלו ברשות. "הם שאלו איך אפשר לעזור ומהר מאוד גייסתי 14 מתנדבים. הם עושים עבודה נפלאה, מסיירים איתי בשטח, מתחזקים את האזור, מסבירים לציבור על שמירת טבע, אני מלמד אותם גששות ואיך לקרוא מפה ולטייל. אני תורם להם והם לנו".

עוד על יחידת המתנדבים הבדואים >>

התנדבות ברשות הטבע והגנים >>

 

מחנכים את דור העתיד

כחלק מהחזון של ג'מיל לעשות שינוי בקרב החברה הבדואית הוא מגיע לבתי הספר באזור ומעביר הרצאות לילדים על הסיכונים שיש לחיות הבר מציד לא חוקי, הרעלות, אשפה שמשאירים אחריהם המטיילים ועוד.

בשנת תשפ"ג נערכה תכנית בנושאי שמירת טבע וסביבה בבתי הספר אלפורעה א ואלפורעה ב. התכנית מומנה על ידי רשות ניקוז ים המלח ורשות הטבע והגנים, והופעלה על ידי מדריכים דוברי ערבית . התכנית כללה שיעורים בכיתות, טיולים ברחבי הנגב ומדבר יהודה וגם הצגה של תאטרון סביבטרון שסיכמה את הפעילות השנתית.

סעיד גבועה מנהל בית ספר אלפורעה א', ומתנדב ברשות הטבע והגנים: "חשוב לי שזה יגיע מהתלמידים, הם מובילים את המחר. התפיסה שלהם השתנתה והמודעות כבר השתנתה. הם יהיו הדור הבא שיחנכו את הילדים והשכנים לגבי קימות ולגבי שמירה על הסביבה. אין לנו יקום אחר. מה שאנחנו שומרים זה מחזיר לנו".

ג'מיל מסביר לתלמידים: "הזחל של הפרפר מתפס על הצמחים כאן, ממנו יוצא פרפר. אתם מכירים את הפרפרים, גם אותם אנחנו לא צדים… זהו יצור חי שחי בטבע, נשמור עליהם כמו שהם.

"במקום שאנחנו גרים, כל השטחים מסביב, זה אזור טבעי וחשוב מאוד הניקיון כי 'הניקיון הוא חלק מהאמונה'" (זהו משפט מהחדית' – מסבר ההלכות – שמשומש מאוד בחברה הערבית המוסלמית).

"חשוב לנו כמקומיים בני העדה הבדואית, תושבי יישובי אל בפורעה – הגיל הבא, דור העתיד, שנחנך אותם ונעלה אצלם את המודעות וההסברה על שמירת טבע ועל הסביבה.

אנחנו גרים פה אבל מסביבנו יש הרבה חיות בר ודורסים וחשוב לנו מאוד שהם יישארו ונמשיך ביחד עם שיתופי פעולה כדי לשמור עליהם".

דוקוטבע דור העתיד, צילום: רותם כהן וידר
דוקוטבע דור העתיד, צילום: רשות הטבע והגנים

 

,

תגיות

קטגוריות

דפים קשורים