נצפו 4 דולפינים מסוג דולפינן מצוי

30/09/2022

במסגרת סיור פיקוח של היחידה הימית ברשות הטבע והגנים בין אשדוד לבת ים נצפו 4 דולפינים מסוג דולפינן מצוי, מתוכם אחד צעיר בסמוך ל 7 ספינות מכמורת ששהו באיזור. הדולפינים עקבו אחרי הספינות ודילגו בניהן.

דולפינן מצוי - צילם גיא לויאן רשות הטבע והגנים.
דולפינן מצוי - צילם גיא לויאן רשות הטבע והגנים., דולפינן מצוי - צילם גיא לויאן רשות הטבע והגנים.

הדולפינן המצוי הוא היונק הימי הנפוץ ביותר בישראל. מבנה גופו מלא ומגושם וצבעו אפור עד חום, עם בטן בהירה. חרטומו קצר ועבה, והוא מופרד על ידי כפל בולט מקדמת הקדקוד. אורכו 2.5-3.5 מ'. להקה ממוצעת מונה חמישה-שישה פרטים ומורכבת מנקבות וגורים או מצעירים משני הזוויגים.

הזכרים שוחים בגפם או בזוגות וחוברים ללהקות מזדמנות. הדולפינן המצוי חי מעל מדף היבשת ולעתים פוקד את הים העמוק.אוכלוסיית הדולפינן המצוי מעל מדף היבשת שלאורך חוף הים התיכון בישראל מוערכת ב-300-400 פרטים. תת האוכלוסייה בים התיכון מסווגת כמין שעתידו בסכנה, כאשר הסיכון העיקרי שמאיים עליה הוא לכידה בשוגג בציוד דיג. איומים נוספים כוללים את זיהום הים, בליעת פסולת ופגיעה במארג המזון. ב-2017 הכריז הארגון הבינלאומי לשימור טבע (IUCN) על שטח מדף היבשת שמול חופי הים התיכון של ישראל כאזור חשוב ליונקים ימיים (IMMA), בעקבות תצפיות של דולפיננים מצויים ודולפינים מצויים על ידי תצפיות חוקרים ורשות הטבע והגנים.

דולפינן מצוי – צילם גיא לויאן רשות הטבע והגנים., דולפינן מצוי - צילם גיא לויאן רשות הטבע והגנים.
סירת פיקוח דיג – צילם גיא לויאן רשות הטבע והגנים., סירת פיקוח דיג - צילם גיא לויאן רשות הטבע והגנים.