דולפיננים, שלך וצבי ים נצפו בפיקוח דיג

25/08/2019

פקחי היחידה הימית ברשות הטבע והגנים זכו לתצפית מרשימה של שני דולפיננים מצויים, חמישה צבי ים חומים ושלך בנדידה בסיור פיקוח דייג בין חוף אשקלון לנמל יפו.

שלך, צילום גיא לוויאן - רשות הטבע והגנים
שלך, צילום גיא לוויאן - רשות הטבע והגנים, שלך, צילום גיא לוויאן - רשות הטבע והגנים

גיא לוויאן פקח היחידה הימית ברשות הטבע והגנים: הופתענו לראות תצפית מרשימה של בעלי חיים רבים בסיור הימי היום, שני דולפיננים מצויים, חמישה צבי ים חומים ושלך בנדידה. מאוד משמח אותנו לפגוש ולעקוב אחר בעלי החיים בים התיכון.

הדולפינן המצוי הוא היונק הימי הנפוץ ביותר בישראל. מבנה גופו מלא ומגושם וצבעו אפור עד חום, עם בטן בהירה. חרטומו קצר ועבה, והוא מופרד על ידי כפל בולט מקדמת הקדקוד. אורכו 2.5-3.5 מ'. להקה ממוצעת מונה חמישה פרטים ומורכבת מנקבות וגורים או מצעירים משני הזוויגים. הזכרים שוחים בגפם או בזוגות וחוברים ללהקות מזדמנות. הדולפינן המצוי חי מעל מדף היבשת ולעתים פוקד את הים העמוק.אוכלוסיית הדולפינן המצוי מעל מדף היבשת שלאורך חוף הים התיכון בישראל מוערכת ב-300-400 פרטים. תת האוכלוסייה בים התיכון מסווגת כמין שעתידו בסכנה, כאשר הסיכון העיקרי שמאיים עליה הוא לכידה בשוגג בציוד דיג. איומים נוספים כוללים את זיהום הים, בליעת פסולת ופגיעה במארג המזון.

ב-2017 הכריז הארגון הבינלאומי לשימור טבע (IUCN) על שטח מדף היבשת שמול חופי הים התיכון של ישראל כאזור חשוב ליונקים ימיים (IMMA), בעקבות תצפיות של דולפיננים מצויים ודולפינים מצויים על ידי מחמל"י (מרכז חקר מידע וסיוע ליונקים ימיים בישראל) לאורך השנים