מצבו של הדולפינן האנקולי הצעיר שנצפה במפרץ אילת

26/07/2023

דיווחים שמגיעים מאילת בימים האחרונים מצביעים כי מצבו של הדולפינן האנקולי הצעיר שנצפה במפרץ אילת הולך ומידרדר.

מצבו של הדולפינן האנקולי הצעיר שנצפה במפרץ הולך ומידרדר.
הדולפינן האנקולי הצעיר שנצפה במפרץ אילת, צילום גיא עוגן

בסרטון האחרון שנשלח לחוקרי עמותת דלפיס, ושצולם בשבת (22 לחודש) בשעה 14:00, הדולפינן נראה רזה ואדיש.

צפו בסרטון שצילם גיא עוגן: 

לדברי ד"ר מיה אלסר מדלפיס, הדולפינן האנקולי (Tirsiops aduncus) הוא המין הנפוץ במפרץ אילת.

פקחי רשות הטבע והגנים ואנשי דלפיס במעקב אחר הדולפין הצעיר בסיוע דיווחיהם של תושבים מקומיים ומבקרים שזכו לפגוש אותו, מאז שנצפה לראשונה, ב־22 ביוני השנה, על ידי ד"ר גיל קופלוביץ וג'וליה סרוטי. מאז כאמור, נראה שמצבו מידרדר.

לדברי עמרי עומסי, פקח רט"ג, בימים האחרונים נצפית בקרבת הדולפינן הצעיר נקבת כריש טיגריסי בינונית, ועל כן חשוב לנהוג במשנה זהירות.
לאור הסרטון שקיבלנו אנו מזכירים שוב: דולפין הינו חיית בר. אין להתקרב אליו יתר על המידה, ובטח לא לשחות עמו. יש לשמור מרחק מבעל החיים ולתת לדולפין לבחור האם להתקרב. בנוסף, אנו מעודדים את הציבור לדווח לרט"ג ולדלפיס על התצפית בהקדם, תוך צילום החיה (התיעוד חשוב ביותר לצורך המחקר והמעקב אחר מצבה של החיה).

רשות הטבע והגנים היא שאמונה על הטיפול ביונקים ימיים. לדברי עומסי, במקרה של הדולפינן, אין כל טעם לנסות ולהעבירו לשבי לצורך טיפול. "מניסיוננו עם דולפינים, אפילו מאומנים ומבויתים – סיכוי גבוה שהסטרס יהרוג אותו בזמן הלכידה".

בשנים האחרונות (מאז יוני 2019) נצפתה במפרץ דולפינה אנקולית בודדה ובוגרת שליוותה את נוף המפרץ מספר שנים, כולנו תקווה שמצבו של הדולפינן הצעיר ישתפר ונזכה לראות אותו בעתיד במפרץ.

ראיתם יונק ימי?
דווחו למוקד רשות הטבע והגנים 3639* ולדלפיס: www.delphis.ngo/reporting