דרישת שלום מאילת: הדולפינה המגובננת חזרה למפרץ אילת

12/09/2023

הדולפינה, מהמין דולפין מגובנן (Sousa plumbea) נראתה אתמול שוב במפרץ אילת. דיווח משותף עם עמותת דלפיס, צפו בביקור החדש

דולפינה מגובננת במפרץ אילת, צילום: עמרי עומסי, פקח רשות הטבע והגנים
דולפינה מגובננת במפרץ אילת, צילום: עמרי עומסי, פקח רשות הטבע והגנים

 

אמש, (שני 11.9) נצפתה שוב דולפינה מגובננת במפרץ אילת. עומרי עומסי, פקח היחידה הימית במרחב אילת רשות הטבע והגנים מספר:

"בעקבות דיווח של אזרח למוקד רשות הטבע והגנים הגעתי ללגונת השלום באילת, זכיתי לתעד פעם נוספת את הדולפינה המגובננת שנצפית באזורנו בשנים האחרונות.

בזכות צילומי תקריב של סנפיר הגב, אנו יודעים לומר שמדובר באותה הדולפינה שנצפתה כבר באילת. מין הדולפינן המגובנן נצפה לראשונה באזורנו עם הגעתה של הדולפינה בתחילת השנה בחודש ינואר 2021. מדובר במין של יונק ימי נדיר לאזורנו, כלל היונקים הימיים הינם ערכי טבע מוגנים בישראל ועלינו לכבד את נוכחותם ולעשות כל שביכולתנו לאפשר מרחב טבעי מוגן ובטוח."

דולפינה מגובננת במפרץ אילת, צילום: עמרי עומסי, פקח רשות הטבע והגנים
תקריב סנפיר, צילום: עמרי עומסי, פקח רט"ג

 

צפו בסרטון שצילם נועם קורטלר:

 

בינואר 2021 התקבל בידי חוקרי דלפיס תיעוד ראשון של הדולפינה, שנראתה שוחה במפרץ. הייתה זו התצפית המתועדת הצפונית ביותר בים סוף, והראשונה במפרץ אילת.

לדברי דפנה פינגולד מדלפיס, ביולוגית ימית ומרכזת תצפיות יונקים ימיים בים האדום, הדולפין המגובנן נמצא דרך קבע בים האדום, אך אוכלוסייתו הולכת ופוחתת עם הזמן, ומדובר במין המצוי בסכנת הכחדה.

תצפית זו מתווספת לתצפית מרגשת נוספת שהייתה במפרץ, ביום רביעי האחרון (6.9). בסביבות השעה 9:00 נצפו באזור הדרומי, מול מלון הנסיכה, ארבעה דולפינים מהמין דולפינן אנקולי, בהם שני זכרים שכבר מוכרים לחוקרים ונקבה וגור שלא תועדו עד כה.

ד"ר מיה אלסר מדלפיס, מציינת כי הדולפינן האנקולי (Tursiops aduncus) הוא המין הנפוץ במפרץ אילת.

ביולי האחרון דיווחנו על דולפינן אנקולי צעיר, שנצפה במפרץ אילת במצב גופני ירוד. צוות דלפיס, כמו גם פקחי רשות הטבע והגנים, ניסו להתחקות אחריו, אך נכון לעכשיו הוא עדיין לא אותר. בתקווה שנזכה לראותו שוב בעתיד.

בדלפיס מזכירים כי דולפין הינו חיית בר. אין להתקרב אליו יתר על המידה, ובטח לא לשחות עמו. יש לשמור מרחק סביר מבעל החיים ולהניח לדולפין לבחור האם להתקרב.

ראיתם יונק ימי?
דווחו למוקד רשות הטבע והגנים 3639* ולעמותת דלפיס באתר: www.delphis.ngo/reporting

 

קראו עוד באתר הימי של רשות הטבע והגנים>

 

תגיות

קטגוריות

דפים קשורים