חוצים בבטחה- מערכת ההגנה על בעלי החיים מפני דריסה

02/10/2023

אחד האיומים על בעלי חיים ובמיוחד על חיות הבר בישראל הוא סכנת הדריסה. מדובר בחוויה טראומטית ושוברת לב ותמיד קשה להתקל בגופה של חיה דרוסה שכל רצונה היה להגיע למחוז חפצה בשלום. בעלי החיים אינם מצייתים ל'כללי התנועה' והאורבניזציה המתמשכת הכוללת סלילת כבישים רבי נתיבים, מסילות ונתיבי תנועה מונעת מהם לחצות אזורי מחיה מצד אחד לצד שני, ולא מעט פעמים כאשר הם מנסים זה נגמר בטרדיה

צבוע שנדרס באזור בו הותקנה מצלמה
צבוע שנדרס באזור בו הותקנה מצלמה

הבשורה יכולה לבוא מכיוון פיילוט שמתבצע בימים אלו בשיתוף רשות הטבע והגנים וחברת נתיבי ישראל, ובהובלת תומר עופרי פקח תשתיות במחוז מרכז אשר יזם את הפרויקט, כאשר מטרת העל היא צמצום דריסות בעלי חיים באמצעות מיגון טכנולוגי של הכבישים האדומים בישראל, בדגש על מעברים הכרחיים במסדרונות האקולוגיים וכבישים החוצים שמורות טבע.

בעזרת מערכת טכנולוגית מתוחכמת מבוססת חיישנים שיותקנו על עמודים יחודיים בצידי הדרכים, יקבלו בעלי החיים איתות 'אזהרה' שיגרום לבעלי החיים להאט ולקפוא עד האטה בתנועה שתאפשר מעבר בטוח.

צפו בסרטון בצבוע שנדרס באיזור שהותקנה המצלמה:

בעולם קיימות מערכות דומות למטרה זו, בין היתר באוסטרליה, פולין, קנדה ועוד.

ברחבי אוסטריה, המערת פרושה על פני כ16 אתרים שונים ונכון להיום כ-10000 יח' מותקנות ופועלות למיגון הכבישים באזורי הסיכון: כבישים בשמורות טבע, מסילות רכבת, אתרי מורשת.

כיצד עובדת המערכת?

המערכת שבנויה למעשה כרצף עמודי פלסטיק קלים מהווה כמעין "קיר וירטואלי" בצידי הדרכים, סורקת את צדדי הכביש ואת נתיבי הנסיעה בשעות מוגדרות ומתריעה בפני יונקים על התקרבות ומעבר כלי רכב בכבישים.

כאשר המערכת מזהה התקרבות של בע"ח אל שולי הכביש ובו זמנית רכב מתקרב לאזור החצייה – המערכת תפעיל התראה קולית או וויזואלית אל שולי הכביש ולכיוון החיה בזווית של 90 מעלות

התראות אלו יגרמו לחיה "לקפוא" במקום ובכך תמנע את חצייתה בעת תנועת כלי הרכב בכביש. כאשר הרכב חולף והכביש נקי מתנועה, ההתראות יפסקו והחצייה תתאפשר בבטחה. חשוב לציין כי התראות אינן נצפות או נשמעות מכוון הכביש, ואינן משפיעות כלל על תנועת כלי הרכב בכבישים.

הפיילוט, שיחל בקרוב מאוד במספר כבישים ברחבי הארץ, נתקל אמנם באתגרים כמו כבישים מהירים מרובי נתיבים שאז התנועה ערה רוב הזמן, צמחיה עבה בשולי הכביש, שבילי אופניים מעקות ועיצוב נופי לצד הדרך המקשים על מיצוב המערכת והפרדת נתיבים עם בטונדות

ויחד עם זאת, במקומות רבים בהם נרשמו דריסות של בעלי חיים מערכת זו יכולה להיות ההבדל עבורם בין חיים למוות. במידה והפיילוט יעבור כפי המצופה, ניתן יהיה לומר שיש כאן בשורה חדשה עבור הטבע בישראל. במקומות שבהם יד האדם דחקה את רגלי החיות אפשר לנסות ולשפר את המצב באמצעות מערכות טכנולוגיות מתוחכמות.

תומר עופרי, פקח תשתיות מרחב חוף ברשות הטבע והגנים מספר על הפרוייקט החדשני וחשיבותו:

״דריסת בעלי חיים היא נושא כאוב ומתסכל. רשות הטבע והגנים שמה לה למטרה נושא זה ועובדת על נושא הדריסות מספר שנים ובמטרה לצמצם את דריסות היונקים בארץ. הבשורה יכולה לבוא מכיוון פיילוט שמתבצע בימים אלו בשיתוף רשות הטבע והגנים וחברת נתיבי ישראל"

קרקל בלילה, צילם דורון ניסים רשות הטבע והגנים
קרקל חוצה בלילה, צילם דורון ניסים רשות הטבע והגנים

 

קטגוריות