נשר דרומי הגיע שוב לתל אביב

19/05/2021

7 שנים לאחר שנצפה בארץ לראשונה, נצפה היום נשר דרומי שוב בבניין בשיפוץ בתל אביב בקומה 43.

נשר דרומי צולם ב2014 - עזרא חדד רשות הטבע והגנים
נשר דרומי- צילם ב2014 עזרא חדד רשות הטבע והגנים

ב9 במאי 2014 תיעד פקח רשות הטבע והגנים עזרא חדד את הנשר הדרומי לראשונה בישראל בשמורת גבעת גד בשפלת יהודה.

הבוקר (19.5.2021) התקבל דיווח על תצפית נוספת של נשר דרומי בבניין בתל אביב.
פקחי רשות הטבע והגנים אור מילשטיין, יונתן סבלסקי וסלבה בורכוב הגיעו למקום ואספו אותו לבדיקה וטיפול בבית חולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי.

אור מילשטיין פקח רשות הטבע והגנים: ״ הגענו לבניין שנמצא בשיפוץ וראינו נשר שנמצא במצב לא טוב שזקוק לטיפול. אספנו אותו לקבלת טיפול רפואי״.

צילם אור מילשטיין רשות הטבע והגנים

 

עדכון – הנשר הדרומי מת לאחר שניסיונות ההצלה לא צלחו

ד״ר ניצן אדם וטירינר בבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי: ״הנשר הגיע במצב קשה מאוד כשהוא תשוש מאוד, דופק איטי דבר שמעלה חשד להרעלה. בנוסף נראה כי הוא קיבל מכה בראש כנראה מהתנגשות בבניין. הנשר קיבל עירוי נוזלים, אטרופין כדי לייצב את הדופק הנמוך הוא היה במשך מספר שעות בטיפול. לצערנו ניסיונות הטיפול לא צלחו לאחר מותו הוא הועבר לנתיחה שלאחר המוות במכון הוטרינרי״.

אוהד הצופה אקולוג עופות ברשות הטבע והגנים: ״הנשר הדרומי מצוי ומקנן באפריקה וכיום מוגדר כנשר בסכנת הכחדה חמורה בטבע. מוטת כנפיים שלו עשויה להגיע ל-שני מטר ו-55 ס"מ.

אוכלוסייתו מוערכת בכ-30 אלף פרטים בלבד והוא מצוי בעיקר במרכז אפריקה. מאז שנות ה-90 תועדו מספר ביקורים של הנשרים הדרומיים בספרד ופורטוגל ועל פי הערכות, ייתכן כי הצטרפו לנדידה של נשרים אירואסיאתיים .

כיום אוכלוסיות הנשרים הדרומיים נמצאות בירידה חדה עקב הרעלות נגד טורפים, הרעלות לציד.

בישראל מצוי בטבע נשר אירואסיאתי, רחם, עוזניות שחורות ובעבר קיננה בישראל עוזניית הנגב, אך היא נכחדה מהטבע המקומי. העופות הדורסים ניזונים מפגרים ויש להם חשיבות רבה במערכת האקולוגית. הרעלות בלתי חוקיות, התחשמלות וציד גרמו בשנים האחרונות לירידה במספרם בטבע״.

צפו בסרטון:

>> מומלץ לקרוא את כתבתו של עזרא חדד "אורח נדיר מאפריקה מבקר בישראל – הנשר הדרומי" שפורסמה בטבע הדברים ב 2014 – לחצו כאן