סערה עוצמתית פקדה את צפון מפרץ אילת ביום ו' 13.3.20

13/03/2020

ביום שישי, ה- 13.3.2020, פקדה סערה עוצמתית  את צפון מפרץ אילת כתוצאה משקע שרבי שהגיע מצפון אפריקה. הרוח הדרומית החזקה יצרה גלים גבוהים מאוד שפגעו בעוצמה בשוניות האלמוגים, בחופי הים ובתשתיות שונות, לרבות גשרים, מזחים, כלי שיט ומבנים על חוף הים.

סערה בצפון מפרץ אילת-אסף זבולוני1
סערה בצפון מפרץ אילת-אסף זבולוני1, סערה בצפון מפרץ אילת- צילם אסף זבולוני

ד״ר אסף זבולוני אקולוג מרחב אילת: ״נכון לרגע זה, לא ניתן להעריך את הנזקים שנגרמו למערכת האקולוגית של ראש מפרץ אילת, בעיקר לשוניות האלמוגים הרגישות כל כך, אך נראה שהנזקים הם משמעותיים מאוד. נדע להעריך את הנזקים לאחר שהסופה תישכח וניתן יהיה לצלול ולנטר את השוניות.

אחד מהדברים שבלטו לעיין זה כמויות הפסולת האדירות (בעיקר פלסטיק) שהים פלט חזרה לחוף, אותה פסולת שהאדם משאיר בחופי הים, או משליך מכלי שיט. אנו צופים שייקח זמן רב לטפל בנזקי הסופה שפקדה את אילת. לעומת זאת, קיימת כאן הזדמנות להשקיע מאמצים, להירתם ולצאת לניקיון חופים ובעתיד להמנע משימוש בכלים חד-פעמיים שאינם מתכלים ומזהמים את הסביבה, את הים ואת שוניות האלמוגים הנדירות שיש לנו בארץ.

סערה בצפון מפרץ אילת-אסף זבולוני, סערה בצפון מפרץ אילת- צילם אסף זבולוני

אין לי ספק שנזקי הסופה לשוניות האלמוגים שיתגלו לעין בשבועות הקרובים יהיו אדירים. לעומת זאת, למערכות אקולוגיות ימיות יכולת שיקום עצמית טובה וכעט נותר לנו לאפשר למערכת האקולוגית לשקם את עצמה. יכולת התחדשותה של השונית תלויה במאמצנו להגן על הסביבה הימית ולסלק גורמי הפרעה מקומיים, לרבות שמירה על איכות המים ומניעת זיהומים מסוגים שונים.