לטובת המטיילים, לטובת הטבע: מונעים כניסה של כלי רכב ממונעים לגן לאומי עמק האלה

שם כתב: אגף הסברה 05.01.2021

גן לאומי עמק האלה הוא מרחב ציורי גדוש בערכי טבע, נוף והיסטוריה. בשבועות הבאים ייעשו בו עבודות לחסימת כניסה של רכבי ואופנועי שטח, שכיום נוסעים בו, שלא על פי חוק, כשהם חורצים את השטח ואף מסכנים את המטיילים הולכי הרגל במקום. עבודות ההסדרה יתרמו לשמירת ערכי הטבע, הנוף והמורשת וגם ישמרו על ביטחונם של המטיילים ברגל.

גן לאומי עמק האלה ממעוף הציפור - צילם אליסף גוטמן גן לאומי עמק האלה ממעוף הציפור - צילם אליסף גוטמן

מהו מקור המשיכה של המטיילים בגן הלאומי?

עמק האלה הוא חלק ממרחב ייחודי ובו מגוון אתרי טבע ותרבות מהמעניינים בישראל. במרחב הנושק לגן הלאומי פרוסים פארק בריטניה, פארק עדולם, שמורת סנסן, תל שוכה, תל עזקה, תל ירמות, ועוד. על הרכס הצפוני שוכנים שני מוקדי עניין חשובים מבחינה ארכיאולוגית, היסטורית ותרבותית: חורבת קיאפה וחורבות הכפר בית נטיף, שבהן שרידים רבים מתקופות קדומות – מערות קבורה, גתות, שרידי מבנים, בארות ובורות מים. חשובה לא פחות היא המיתולוגיה הנקשרת בעמק האלה בשל זיהויו עם מקום התרחשות הקרב בין דוד לגוליית. גם שביל ישראל, העובר לאורך העמק על אתריו השונים, וכן רשת מסועפת של שבילי אופניים מושכים אליהם מטיילים ורוכבים לרוב.

אלו נזקים גרמו רכבי שטח ואופנועים לגן הלאומי?

מדובר במרחב רגיש מבחינה אקולוגית וחדירת רכבי ואופנועי שטח לתחומו פוגעת פגיעה קשה בבתי הגידול שבו, ובכך מפרה את האיזון האקולוגי המתקיים בו. הפגיעה הקשה ניכרת לא רק בעולם החי והצומח אלא גם בדומם – בשרידים ובאתרים ארכיאולוגיים ובאתרי מורשת. לנזקים נלוות גם התנהגויות פסולות כגון השארת פסולת ושרידי מדורות, פגיעה בנוף, ועוד.

בהיבט הבטיחותי תועדו חיכוכים בין המטיילים ברגל לנהגי רכבי השטח, שנעו במרחב שלא כחוק וגרמו לסכנות בטיחותיות, למפגעי רעש ממושכים ולפגיעה בחוויית הטיול.

שטח מחורץ ופגוע בגן לאומי עמק האלה – צילם אליסף גוטמן

כיצד תתבצע החסימה בפועל?

הפריצות המובילות אל השטחים המוגנים ייחסמו במעקה בטיחות. חשוב לזכור שמניסיון העבר אנו יודעים שעם חסימת כניסה של רכבי שטח לגנים לאומיים ולשמורות טבע נפסקת הפגיעה בטבע ובנוף והשטח משתקם.

צילם דורי טובים

האם ניתן להמשיך לטייל בגן הלאומי כרגיל?

בוודאי. החסימות נועדו למטרה אחת בלבד: למנוע כניסת כלי רכב ממונעים אל אזורים שאסורים לכניסה על פי חוק. כניסת מטיילים ברגל תתאפשר כרגיל – גם בשביל ישראל החוצה את הגן הלאומי.

בנוסף הדרך העוקפת, שרוב התוואי שלה מחוץ לשטח הגן, תישאר פתוחה וחופשית.

עבודות ההסדרה יתרמו לשמירת ערכי הטבע, הנוף והמורשת, והטיול במרחבי הגן הלאומי יזכה בשדרוג משמעותי בהיבט בטיחותם ושלוותם של המטיילים הרבים הפוקדים אותו. רשות הטבע והגנים מבקשת לספק חוויות בטבע לכלל המטיילים, אך במרחב ייחודי ורגיש כעמק האלה – ובהינתן שהמטיילים ברגל הם קבוצת המטיילים הגדולה והעיקרית בו – ניתנת להם עדיפות על כלי הרכב הממונעים והם יוכלו ליהנות מטיול שקט ובטוח בתוך ערכי טבע, נוף ומורשת מרחיבי לב.

תעודת זהות מקוצרת: ייחודו של גן לאומי עמק האלה

שטח הגן הלאומי כ-5,000 דונם ובכללו עמק האלה ורכס הגבעות, המהווה את הגדה הצפונית שלו. השטח תחום בין כביש 39 (בתוואי שלו בעתיד) בדרום ובמזרח, כביש 38 במערב והשכונות החדשות של רמת בית שמש בצפון. במרכז העמק חותר ערוץ נחל האלה. על גדותיו המערביות יש שמורת טבע של עצי שיטה מלבינה, שטחי חקלאות פתוחים ואתרים ארכיאולוגיים חשובים, ובצפון תוחם אותו לכל אורכו רכס גבעות עם צמחיית חורש טבעי. עמק האלה משמש בית גידול לאוכלוסיית בעלי חיים עשירה ומגוונת כגון צבאים, שועלים, דרבנים, זוחלים, ציפורי שיר ועופות דורסים. מבחינת הצמחייה זהו בית גידול של מגוון מינים גדול ביחס לתא שטח קטן, שבו גם שטחי חקלאות עתיקה, צמחיית חורש טבעי, בוסתנים, חורש ובתה. העמק מחבר בין אזורים ביו-גיאוגרפיים ולכן נודעת לו חשיבות עצומה לבעלי חיים בהיותו מסדרון אקולוגי בין השפלה להרי יהודה.

תרשים סביבה גן לאומי עמק האלה

קטגוריות