משתלטים בעין גדי

מאת: אבישג איילון 11.03.2020

חשבתם פעם איך עושים שילוט למקום? איך מחליטים איזה סיפור לספר, באיזה חומרים להשתמש ואיפה להציב אותו? זה אולי לא נשמע מעניין, אבל כאשר נכנסים לתוך זה מגלים עולם מרתק שיקבע במידה רבה את אופי החוויה והזיכרונות שלכם מהטיול. בואו ניקח, למשל, את שמורת טבע עין גדי, שהתחדשה עכשיו בשילוט מיוחד ומעניין.

שילוט בעין גדי 1

אולי לא שמתם לב, אבל עד עכשיו לא היה שילוט בשמורת טבע עין גדי. כלומר, היה שילוט של הכוונה, אבל אם רציתם לדעת קצת יותר על ההיסטוריה והטבע במקום – נאלצתם לקחת פרוספקט נייר ולטייל איתו. לא אקולוגי וגם לא ממש נח. המצב הזה השתנה עכשיו, עם חניכתו של פרויקט שילוט שמקיף את כל שטח השמורה ומספר את הסיפור של עין גדי – הטבע, האדם והקשר ביניהם.

צילמה אבישג איילון

אז מה כולל הפרויקט ואיך בכלל מספרים סיפור של מקום על גבי שלטים?

הנחת יסוד אחת הייתה שלאנשים אין הרבה סבלנות לקרוא שלטים ארוכים, אם בגלל החום ואם בגלל הרצון "לרוץ למים" (לא שופטים, אי אפשר להתחרות במפל). לכן נקבעה "מכסה" של עד 30 מילים בכל שלט, וכן שבכל שלט יהיה איור גדול וברור, כך שגם מי שרק מעיף מבט תוך כדי הליכה – יקלוט משהו.

הנחת יסוד שניה נגעה לעיצוב, שמצד אחד צריך לשדר משהו מוקפד ואיכותי ומצד שני אין צורך "לייפות" את השמורה ולהתחרות ביופיו של הטבע. לכן נקבעו חומרים וצבעוניות שיש להם נוכחות עדינה המשתלבת בסביבה.

הנחת יסוד נוספת וחשובה – השילוט הוצב באזורים המונגשים של השמורה, כך שכולם יכולים ליהנות מהם – החלק הראשון של נחל דוד, החלק הראשון של נחל ערוגות ושביל נווה עין גדי המחבר בין שניהם ועובר גם ליד בית הכנסת העתיק.

צילמה אבישג איילון

בנוסף לשילוט הוקמו שתי תערוכות במבואת הכניסה לשמורה

"בין אדם וטבע" מעבדת שדה לדו-קיום – מורכבת כולה מצילומים של עוזי פז, המנהל הראשון של רשות שמורות הטבע ופעיל טבע כל חייו. בתערוכה זו תמצאו תמונות של הנמרה חומיבבה, שפני סלע, צמחייה מקומית ועוד.

"עין גדי בעין ישראלית" מספרת את סיפורם של האנשים שהגיעו לעין גדי – המטיילים הראשונים (המלצה – אל תפספסו את הסיפור של מאיר הלוי. הצצה לעולם אחר), אנשי עין גדי שהתחתנו בנחל דוד, טיולים שנתיים ועוד. כמעט אין אלבום בישראל שאין בו תמונה מ"הטיול לעין גדי" והיה לנו חשוב לתת מקום גם לזכרון המשותף הזה.

צילם עופר קוטלר

שלטים מיוחדים שכדאי לשים אליהם לב תוך כדי טיול

מצפה היעלים הישן שופץ והוצב בו שילוט על ערכי טבע. היות ויעלים כבר לא מגיעים כמעט לחלק זה של השמורה, הוצבו במקומם שלטים פיסוליים שהם cut out – כך שהיעלים נראים בצבע החול הטבעי שלהם. מצפה היעלים, כמו גם מבנים רבים נוספים בעין גדי הוקם ע"י בנאים דרוזים, והוא מוקדש לזכר חללי צה"ל בני העדה הדרוזית.

צילם נדב טאובה

מצד ערוגות הוא אחד המבנים המסקרנים בשטח השמורה, כיוון שמשערים ששם יצרו בעבר את בושם האפרסמון היקר והמסתורי. הגישה למצד אסורה וגם קשה מאוד. כדי לתת בכל זאת הצצה למקום המיוחד הזה, הצבנו שתי משקפות, למבוגרים ולילדים, שמכוונות את העין בדיוק אל המצד. אל תפספסו!

צילם עופר קוטלר

שלט הכניסה לשמורה – יכולנו פשוט לשים שלט שכותב מה ההוראות להתנהגות בשמורה. אבל רצינו לעשות קצת יותר מזה. התגובות בשטח בינתיים – מעולות!

צילמה אבישג איילון

מקווים שבפעם הבאה שתטיילו, תקדישו תשומת לב מיוחדת לשילוט וכמובן שאתם מוזמנים לשמורת טבע עין גדי היפה להתרשם מהשילוט והתערוכות.

תודות לכל העוסקים במלאכה:

עופר קוטלר – עיצוב
שרון עמבר – אוצרות
הילה פלד – איורים
אורנה אלבוים – עיצוב גרפי
דודי גרינבוים – מנהל שמורת טבע עין גדי
דורון לקס – סגן מנהל שמורת טבע עין גדי
אייל בן גיאט – מנהל תחזוקה בשמורת טבע עין גדי
גיא שלף – אדריכל נוף
ביצוע – חברת פולקובסקי

 

קטגוריות

גני שמורה קשורים