ממשלות ישראל מפקירים את אזרחי מדינת ישראל לסכנת שריפות

13/12/2022

ד"ר יהושע שקדי, המדען הראשי של רשות הטבע והגנים: "ממשלות ישראל לדורותיהן וכל משרדי הממשלה המעורבים מפקירים את אזרחי מדינת ישראל לסכנת שריפות"

דר יהושע שקדי המדען הראשי של רשות הטבע והגנים היום בכנס. קרדיט רשות הטבע והגנים.
ד"ר יהושע שקדי המדען הראשי של רשות הטבע והגנים בכנס.

ד"ר יהושע שקדי, המדען הראשי של רשות הטבע והגנים ציין את הדברים במסגרת דבריו בכנס מיוחד שהתקיים היום ברמת הנדיב ועסק בהתמודדות עם שריפות יער לנוכח שינויי האקלים.

בכנס השתתפו נציגים בכירים ממגוון רחב של גופים ציבוריים וממשלתיים העוסקים במחקר, מניעה וכיבוי שריפות בשטחים הפתוחים בהם כבאות והצלה, המל"ל, המשרד לביטחון פנים, רשות הטבע והגנים, קק"ל, רמת הנדיב, השירות המטאורולוגי, נציגי השלטון האזורי והמקומי, אקדמיה ועוד.

לדברי שקדי, לקחי ומסקנות השריפות הגדולות בישראל, ביניהן השריפה הגדולה הראשונה בכרמל כבר בשנת 1989 , שריפות בהרי יהודה לאורך השנים והשריפה הגדולה בכרמל בשנת 2010 הן חד משמעיות וקובעות שיש להקים אזורי חיץ סביב יישובים, מתקנים חיוניים ודרכים על מנת להקטין את נזקי השריפות. עם זאת על אף הניסיונות לקדם זאת באופן מלא וגורף ממשלות ישראל לאורך השנים בכלל והמשרדים הרלוונטיים בפרט לא הצליחו לגרום לדברים לקרות.
שקדי מנה את הגורמים לכך שהדבר לא צלח, ביניהם היעדר תקנות ממוסדות לנושא שיגדירו את הקמת אזורי החיץ באופן מנדטורי, היעדר תקציב מוגדר וזמין להקמת אזורי החיץ ביישובים והיעדר תנאים ומנגנוני ביצוע ליישום אזורי החיץ.

שקדי שיבח בדבריו את משרד האוצר שמממן את הטיפול באזורי החיץ על ידי רשות הטבע והגנים, את רשות הטבע והגנים, בה הוא עובד על עובדיה שפועלים במסירות ליישום המקצועי של הקמת אזורי החיץ בשטחי השמורות והגנים הלאומיים ואת קק"ל המממנת את הקמת אזורי החיץ מתקציבה. כמו כן שיבח שקדי את המטה לביטחון לאומי שלקח על עצמו לטפל בנושא וכמעט והוביל את המדינה לביצוע. יחד עם זאת סיכם שקדי כי גם המטה לביטחון לאומי לא הצליח במשימה והיישובים והתושבים עדיין בסכנה. זאת בנוסף על אזורי חיץ לאורך הכבישים שעליהם אף אחד לא מדבר.

שקדי סיכם בדבריו שלצערו גרירת הרגליים בנושא מצד ממשלות ישראל לדורותיהן מפקירה את אזרחי מדינת ישראל לסכנת שריפות.

דובר נוסף בכנס מטעם רשות הטבע והגנים היה נתן אלבז, ראש ענף היער מחוז צפון ברשות הטבע והגנים. אלבז פירט את הפעולות שרשות הטבע והגנים מבצעת למניעה וצמצום השריפות ונזקיהן בשטחי שמורות הטבע והגנים הלאומיים ביניהן הקמה ותחזוקה של אזורי חיץ בשטחים המנוהלים על ידה, שילוט והסברה לציבור הרחב, הדרכות והכשרות לעובדי הרשות ושיתופי פעולה עם גופים מקבילים הפועלים ומעורבים בנושא. אלבז סיכם וציין כי יש לפעול להקמת מערך כיבוי יער ושטחים פתוחים ארצי, לשנות תקנות הגנה על יישובים שיתאימו לתנאי השטח ולהמשיך בשיתופי הפעולה בין כלל הגורמים המעורבים בנושא מניעת וצמצום שריפות ונזקיהן.