סיכום עונת הרבייה של הדגים - יותר הסברה ופחות אכיפה

06.06.2019

היחידה הימית של רשות הטבע והגנים מביעה שביעות רצון מהיענות ציבור הדייגים לאיסור הדייג בעונת הרבייה של הדגים

סירת פיקוח של היחידה הימית
סירת פיקוח של היחידה הימית של רשות הטבע והגנים. צילם יניב כהן

עונת הרבייה של הדגים בים התיכון יחד עם האיסור הגורף על כל שיטות הדייג הסתיימה לאחרונה (ב-30 במאי, למעט דייג לוקוסים ודייג ספינת מכמורת) וברשות הטבע והגנים, האמונה מטעם משרד החקלאות על הפיקוח על הדייג, מביעים שביעות רצון גבוהה יחסית משיתוף הפעולה עם ציבור הדייגים והיענות מצדם לנושא איסור הדייג למען שמירה על משאב הדגה.

מסיכום ראשוני שערכו ביחידה הימית של רשות הטבע והגנים עולה כי במסגרת מבצעי הפיקוח והאכיפה בלב הים, במעגנות ובשווקים, שנערכו במהלך חודש האיסור הגורף על כל שיטות הדייג בין התאריכים 28 לאפריל ועד ה-30 למאי, רוב ציבור הדייגים אותו פגשו פקחי היחידה הימית הכיר והבין את התקנות, את חשיבותן והקפיד על איסור הדייג. יחד עם זאת, במהלך תקופה זו פעלו פקחי היחידה הימית של רשות הטבע והגנים בכ-22 אירועי אכיפה בים התיכון במסגרתם נתפסו דייגים שעסקו בדייג בניגוד לחוק ולאיסור הגורף, כאשר חלק מהדייגים עשו זאת גם ללא רישיון. כמו כן נרשמו מתוך כלל אירועי האכיפה שני מקרים של ספינות מכמורת שדגו דגים ממשפחת הדקרים (לוקוסים).

לדברי יגאל בן ארי, מנהל היחידה הימית של רשות הטבע והגנים, "עונת הרבייה היא תקופה קריטית ביותר למען שמירה על משאב הדגה בים התיכון. לאור כך נערכנו מבעוד מועד להגברת מאמצי ההסברה מול ציבור הדייגים לצד תגבור פעילות הפיקוח והאכיפה. במסגרת זאת קידמנו פרסומים בערוצי התקשורת בשיתוף משרד החקלאות טרם עונת הרבייה והפקנו מודעות גדולות בשפה העברית והערבית שנתלו בכל מעגנות הדייג, מרינות ונמלים בארץ. בנוסף פעלנו גם בערוצי הרשתות החברתיות וכל דייג עם רישיון קיבל מאיתנו מסרון לנייד עם קישור לאתר רשות הטבע והגנים עם הסבר מקצועי על עונת הרבייה וחשיבותה ותקנות האיסור על הדייג למען שמירת משאב הדגה. שמחנו לראות הזדהות מצד ציבור הדייגים עם פעולות אלו והקפדה של רובם על התקנות".

בתוך כך, ביום שישי הקרוב (מחר, 7 ליוני 2019) רשות הטבע והגנים בשיתוף קואליציית אנשי הים התיכון מבית 'אנו עושים שינוי', יציינו בישראל את יום האוקיינוסים הבינלאומי במסגרת "שבוע אדם וים" במטרה להעלות את מודעות הציבור לחשיבות ההכרזה על שמורות טבע ימיות בישראל למען עתידו של הים התיכון. במסגרת זאת יתקיים פסטיבל ים ענקי בטיילת חוף דור בין השעות 18:00-10:00 עם הופעות ומוסיקה על שפת הים, תחנות הסברה והפעלה מהנות – תחרות פיסול בחול, איפור גוף, בניית רפסודות, סיורים והרצאות מרתקות.

בנוסף המשתתפים יזכו להיחשף למיצג מרהיב של כריש ענק באורך של 5.5 מטרים כולו עשוי מפסולת ים ולצפייה במשט חותרים ייחודי, כל זאת למען הקמת שמורות טבע ימיות.