מאסר על תנאי וקנס על דיג לא חוקי

06/10/2021

בית משפט השלום בחיפה הרשיע שני דייגים מהעיר עכו, בשנות ה-20 לחייהם, בגין דיג לא חוקי בשמורת הטבע הימית שקמונה וגזר עליהם מאסרים על תנאי וקנס כספי בסכום כולל של 20,000 ₪.

דיג לא חוקי
תמונת הדייגים שצולמו בשעת מעשה והדייג הלא חוקי בשקמונה על ידי הצלם וחובב הטבע. ניתן לראות כי הדייגים ניסו להסוות את זהותם עם קפוצונים על הראש ובד שמסתיר את מספר הסירה.

על פי כתב האישום שני הנאשמים דגו בנובמבר 2019 בשמורת הטבע המוכרזת שקמונה בניגוד לחוק ושילוט הקיים בשמורה. השניים עשו זאת באמצעות רשת מתוך סירה ממונעת תוך שהם פועלים להקשות על זיהויים.

השניים תועדו בזמן אמת על ידי צלם ואיש טבע, שטייל באזור והכיר את כללי האיסור על הדייג בשטח השמורה, צילם אותם בשעת מעשה והעביר את הפרטים והממצאים לידי פקחי רשות הטבע והגנים. בעקבות זאת הדייגים שזוהו על ידי הפקחים על סמך התמונות הוזמנו לחקירה ברשות הטבע והגנים, סירתם נתפסה והחל הליך משפטי שבסופו הדייגים הודו באשמה ובעבירות שיוחסו להם.

לנאשמים יוחסו 3 עבירות בהן: איסור פגיעה בשמורת טבע, פגיעה בבעל חיים בשמורת טבע ואיסור הכנסת חומר זר (רשת דייגים) לשמורה.

על דייג אחד, בעל הרשעה דומה קודמת, נגזרו 3 חודשי מאסר על תנאי, קנס כספי בסך 11 אלף ₪ ומימוש התחייבות מההרשעה קודמת בסך נוסף של 4,000 ₪. זאת בנוסף להתחייבות כספית בסך 15,000 אלף ₪ להימנע מעבירות דומות במשך כשנתיים
על הדייג השני נגזרו 3 חודשי מאסר על תנאי, קנס כספי בסך 5,000 ₪ והתחייבות כספית בסף 11,000 אלף ₪ להימנע מעבירות דומות במשך כשנתיים.

ביחידה הימית של רשות הטבע והגנים מציינים כי, "פעילות דייג לא חוקית ולא מבוקרת הינה אחד הגורמים העיקריים להרס בתי גידול ימיים ולהפחתה בשכיחות אוכלוסיית דגים רבות בכל העולם. במעשיהם פגעו הנאשמים בשמורה ובדגים החיים בה. ראויה לשבח עירנותו של הצלם וחובב הטבע שצילם את המעשים בזמן אמת וסייע לנו במהלך שהוביל להרשעתם. הרשעה זו היא חלק חשוב ממאמצי האכיפה שאנו נוקטים למען שמירה על משאב הדגה ועל שמורות הטבע ולציבור אפשרות לסייע בכך רבות כפי שניכר ממקרה זה. רשות הטבע והגנים, עם הפקחים הפרושים בכל הארץ תמשיך לפעול למען שמירת הטבע בישראל וכנגד אלו שמנסים לפגוע בו בניגוד לחוק".

לדברי עו"ד שי פרץ, התובע הראשי ברשות הטבע והגנים: "שוב מוכח כי שילוב הזרועות של רשות הטבע עם משרד החקלאות , מניב את הענישה המרתיעה והראויה כנגד הפוגעים במשאבי הטבע היקרים לנו מאוד. בהתאם ימשיכו הגופים באכיפה בלתי מתפשרת וביעילות רבה".

תמונת הדייגים שצולמו בשעת מעשה והדייג הלא חוקי בשקמונה על ידי הצלם וחובב הטבע. ניתן לראות כי הדייגים ניסו להסוות את זהותם עם קפוצונים על הראש ובד שמסתיר את מספר הסירה.