מתנדב, שועל וביצי צבת ים

18.06.2020

אמש הציל מתנדב ברשות הטבע והגנים קן ביצי צבת ים בחוף הגן הלאומי אשקלון שנייה לפני שנטרף על ידי שועל. הבוקר השועל הצליח לטרוף את כל ביצי הקן 

שועל - צילמה יהודית נשיא שועל - צילמה יהודית נשיא

פזי קרמר, מתנדב של רשות הטבע והגנים בגן הלאומי תל אשקלון, שלוקח חלק בסריקות הבוקר של רשות הטבע והגנים בחופי ישראל בחיפוש אחר קיני ביצים של צבות ים בעיצומה של עונת ההטלה, זכה אמש לפנות בוקר להציל קן עם עשרות ביצים שהוטל בחוף הגן הלאומי, שנייה לפני שנטרף על ידי שועל ששיחר לטרף את הביצים שזה עתה הוטלו.

קרמר החל את הסיור היומי שלו בשעה 5 בבוקר על חוף אשקלון, וכעבור רבע שעה זיהה על החוף שועל מרחרח. כאשר בחן מקרוב את מעשיי השועל זיהה את סימני העקבות שהשאירה צבת הים בדרך לקן הביצים שהטילה. כאשר התקדם לפי העקבות השועל ברח מהמקום ואז קרמר גם זיהה את הקן. נראה כי השועל הספיק לטרוף שתי ביצים מהקן לפני שברח והוא היה ממשיך במלאכתו אם קרמר לא היה מגיע למקום במסגרת סיור הסריקה. קרמר דיווח על כך מיד ליואב גרינברג, פקח רשות הטבע והגנים האחראי על הסריקה באזור וביחד החלו שניהם בפעולות העתקת כ-96 ביצים מהקן של צבת הים החומה אל חוות הדגרה מוגנת בפיקוח רשות הטבע והגנים.

העתקת ביצי צבי ים. צילום: יהודית נשיא, רשות הטבע והגנים

הבוקר בוצעה סריקת חופים נוספת הפעם להפתעת המתנדבים נראה שהשועל הספיק למצוא את הקן ולטרוף את כל הביצים שהטילה הצבה.

ביצי צבי ים שנטרפו. צילום: יהודית נשיא, רשות הטבע והגנים

ברשות הטבע והגנים מציינים כי עונת ההטלה של צבות הים בחופי ישראל נמצאת בימים אלו בעיצומה כאשר צבות היום עולות אל החופים בשעות לילה מאוחרות, חופרות גומה על החוף ומטילות במשך מספר שעות עשרות ביצים לתוך הקן. עם השלמת מלאכת ההטלה חוזרות הצבות אל לב הים ואילו הביצים צפויים לבקוע בעוד מספר חודשים. מחשש לפגיעה בקינים בשל איומים כגון טריפה על ידי שועלים, פגיעה פיזית על ידי נוכחות אנשים ורוחצים בחופים ואיומים נוספים אחרים, עשרות פקחים של רשות הטבע והגנים בסיוע מתנדבים מכל הארץ סורקים מדי יום בשעות הבוקר המוקדמות בעונת ההטלה שנמשכת מספר חודשים, מחודש מאי ועד אוגוסט, עשרות קילומטרים בחופי ישראל במטרה לזהות את הקינים ולהעתיקם לחוות הדגרה מוגנות על מנת להבטיח את בקיעת האבקועים בשלום.

ברשות מדגישים כי פעולות של חשיפת הקן והביצים והעתקתם לחוות מוגנות צריכה להיעשות רק על ידי פקחי רשות הטבע והגנים המוסמכים לכך וכל פעולה על ידי אדם לא מוסמך לכך אסורה ועלולה לפגוע בביצים ובסיכוי הפגיעה של האבקועים. ברשות מבקשים מהציבור הרחב כי אם זיהיתם צבת ים באמצע מלאכת הטלה, סימני עקבות על החוף או את הקן עצמו

יש לדווח על כך מיד למוקד רשות הטבע והגנים שמספרו 3639*