מבצע ביצה

שם כתב: קורין אלבז־אלוש - ידיעות אחרונות 04.06.2020

עם תחילת עונת ההטלה של צבי הים המחזה המיוחד הזה הופך לנפוץ יותר בחופי ישראל. בימים אלו הנקבות יוצאות מהמים, מטילות ביצים וחוזרות למרחב הטבעי שלהן וזה בדיוק הזמן להצטרף למאמצי ההצלה של צבי הים, שנמצאים בסכנת הכחדה עולמית

גילה גמליאל חופרת להוצאת ביצי צב ים גילה גמליאל חופרת להוצאת ביצי צב ים

אחרי שעונת הרחצה נפתחה, החלה בימים אלה פתיחת עונת ההטלה של צבי הים, מין בסכנת הכחדה עולמית ‑ שצפויה להימשך עד אוגוסט.

אז מה קורה בתקופה הזאת של השנה? הנקבות עולות לחוף, חופרות קינים, מטילות ביצים ושבות אל הים. נקבות צבי הים מותירות אחריהן עקבות ברורות בחול וכך מסייעות לפקחי רשות הטבע והגנים לאתר את הקינים, ובאופן הזה להגיע לביצים, לשמור אותן ובדרך זו להגן על הצבים. הימצאות בני האדם בחופים לעיתים מטשטשת את העקבות, והמשימה הופכת למורכבת.

אתמול התלווה צוות "ידיעות אחרונות" והשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל אל מנכ"ל ופקחי רשות הטבע והגנים בתקווה לאתר קינים וביצים של צבי ים. סיור ארוך בחוף בית ינאי לא העלה דבר, אך במהלך ביקור במרכז להצלת צבי הים ובמרכז לרבייה, היחיד מסוגו בעולם, הגיע טלפון ממתנדבת שמצאה עקבות דווקא בחוף גורדון בתל־אביב. לאחר חפירה בעומק של 45 ס"מ נמצאו 80 ביצים שהטילה נקבת צב הים. מתוך כל אלו רק אחד בממוצע יגיע לבגרות מינית ויוכל בעצמו להעמיד צאצאים. הביצים הועברו לחוות הדגרה מגודרת בתהליך מורכב שדורש מיומנות רבה.

יניב מסביר לשרה גילה גמליאל במרכז להצלת צבי ים

אל משימת ההצלה של צבי הים מתגייסים לא מעט מתנדבים. כ־50 מהם נמצאים במרכז הארצי להצלת צבי הים במכמורת, אליו מגיעים צבים שנפגעו מדייגים, מפלסטיק, וכדומה. בנוסף, ישנם 200 מתנדבים המכונים "שמרצבים" המבלים במשמרות ליליות בחוות ההדגרה על החופים ושומרים מקרוב על הקינים מכל איום. 200 מתנדבים נוספים משכימים בבקרים ומחפשים עקבות. אחת מהן היא מיכל בהריר, מורה למדעים, שיצאה בחמש בבוקר ואיתרה את העקבות בחוף גורדון. "זה היה מרגש, כי זאת הפעם הראשונה שלי", סיפרה.

בסיור המיוחד השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל, הוציאה בעצמה כמה ביצים מהחול בהדרכה של פקח, ומנכ"ל רשות הטבע והגנים שאול גולדשטיין.

שאול גולדשטיין, גילה גמליאל וביצת צב ים

מדי שנה מוטלים בישראל כ־200 קינים של צבי ים. מתחילת עונת ההטלה ועד היום תועדו 33 קינים. "בחופי ישראל ניכרת עלייה משמעותית בכמות קיני צב הים החום בחופים כתוצאה ממאמצי השימור הגדולים אשר רשות הטבע והגנים מבצעת משנות ה־80", הסביר ד"ר יניב לוי, אקולוג צבי ים של רשות הטבע והגנים.

"השמירה על בעלי החיים היא חובה מוסרית של כל אחת ואחד מאיתנו, ומרכז ההצלה מבצע עבודת קודש לשיקום צבי הים שנפגעו", אמרה השרה גמליאל.

שאול גולדשטיין, גילה גמליאל וצבת ים

 

>> לכתבה שפורסמה בידיעות אחרונות – הקישו כאן