כתב אישום הוגש כנגד פלסטיני שצד צבאים בניגוד לחוק

19/06/2022

הנאשם, תושב סנור הסמוכה לג'נין, הודה בעבר בציד של 120 צבאים. הצבי הארץ-ישראלי נחשב למין בסכנת הכחדה והוא מהווה ערך טבע מוגן אשר חל איסור על פגיעה בו או ציד שלו.

צייד צבאים-צילום המנהל האזרחי ורשות הטבע והגנים (2)
צייד צבאים-צילום המנהל האזרחי ורשות הטבע והגנים (2), צייד צבאים-צילום המנהל האזרחי ורשות הטבע והגנים (2)

אתמול (חמישי 16.6.2022), הוגש כתב אישום כנגד עבד אלסאלם, תושב סאנור, בגין ציד לא חוקי ואחזקת אמל"ח. עבד אל סאלם ידוע ברשתות החברתיות כאבו ראזלן (אבי הצבאים). בחקירתו הודה בעבר בציד של למעלה מ-120 צבאים. בנוסף, מואשם עבד אלסלאם בנשיאת נשק שלא כדין והחזקת חיות בר מוגנות שלא כחוק.

הנאשם, אליו הצטרפו גם שני חבריו חאלד ריאד ותאופיק סמיר למסע ציד באזור שמורת הטבע "נחל בזק", הרג צבי באמצעות ירייה מנשק וביצע שימוש באמצעות סכין. לאחר מכן הכניס את פגר הצבי לתוך תא המטען של הרכב. בהמשך צד הנאשם צבי נוסף באותו האופן. חברו חאלד תיעד בסרטון בטלפון הסלולרי שלו כיצד הנאשם שוחט את אחד הצבאים, בזמן שחברם מאיר את השטח באמצעות פנסי הרכב.

צייד צבאים -צילום המנהל האזרחי ורשות הטבע והגנים, צייד צבאים-צילום המנהל האזרחי ורשות הטבע והגנים (2)

פקחי רשות הטבע והגנים במנהל האזרחי זיהו את הרכב וחסמו להם את הדרך חזרה והמתינו לבואם של הנאשם וחבריו. כאשר הם נתקלו בהם בדרכם, הפקחים סימנו להם לעצור, אך הנאשם בתגובה האיץ את מהירותו ופנה פנייה חדה הצידה בניסיון לעקוף אותם ולהימלט מהמקום. לרוע מזלם, רכבם נתקע בבור בצד הדרך.

באוקטובר 2020 נתפס החשוד בציד של צבאים ארץ ישראליים ונגזר עליו 20 חודשי מאסר, לאחר 13.5 חודשים הוא שוחרר, פקחי קמ"ט שמורות טבע במנהל האזרחי הבינו כי החשוד יחזור לצוד, ובפעילות מאומצת תפסו את החשוד בציד כשאיתו חשודים נוספים, אמל"ח ושני צבאים ירויים. כשלושה חודשים לאחר שחרורו, כנגד החשוד ישנו מאסר מותנה של 30 חודשים על עבירות ציד ואמל"ח. הצבי הארץ ישראלי נחשב כמין בסכנת הכחדה וקיים היום רק ברחבי ארץ ישראל (הערכה 5,000-6,000 פרטים) כאשר בשאר רחבי המזרח התיכון הוא נכחד.

המנהל האזרחי יחד עם קמ"ט שמורות הטבע נלחמים בתופעת הציד הבלתי חוקי ביו"ש וכי כל עבריין מסוג זה, יועמד לדין.

צייד צבאים-צילום המנהל האזרחי ורשות הטבע והגנים, צילום רנטגן - צייד צבאים-צילום המנהל האזרחי ורשות הטבע והגנים

ארז ברוכי ממונה אכיפה ברשות הטבע והגנים במינהל האזרחי: "החשוד הינו חשוד רצסיבי אשר בעברו מעל 5 תיקים בחשד לציד לא חוקי, החלטנו עם רגע שחרורו לקחת אותו כיעד, חשוב לציין שבאחת מחקירותיו אמר כי מוכן לשבת שנתיים בכלא ולא להפסיק לצוד בנוסף ציין כי צד מעל 120 צבאים בחייו, כך שדי ברור היה לנו שהצבאים במרחב בסכנה, לאחר הערכות והכנות ובמשך כשלושה וחצי חודשים של המתנה רצופה בשטח, ערב חג שני של פסח בפעילות משותפת של היחידה למלחמה בציד הבלתי חוקי ומרחב שומרון ברט"ג במינהל האזרחי ובסיוע של כוחות נוספים הצלחנו ללכוד את החוליה שלו כשברכבם: 2 צבאים הרוגים, 2 חוגלות חיות ושליו מת ובנוסף נתפס רובה ציד. הפקחים עובדים לילות כימים על מנת לשמור על חיות אלו המוגדרות בסכנת הכחדה, תוך כדי הקרבה ומסירות גדולה, זה המקום להביע את הערכה הרבה לפקחים אשר ברוב המקרים כמות ההשקעה והאנרגיה שמושקעת לטובת שמירת הטבע נעלמת מעיני הציבור. מבקש להודות לתביעה הצבאית על הבנת החשיבות במלחמה בציד הבלתי חוקי".

קטגוריות

דפים קשורים