צבת ים גלדית נדירה במשקל 180 ק"ג שילמה את מחיר ההסתבכות בציוד דייג ומתה

16/01/2022

לפני מספר ימים זוהתה באזור פלמחים צבת ים גלדית נדירה שנסחפה לחוף כשהיא במצב גופני ירוד ביותר עד כדי כך שחיילים מ"מטווח 24" השותפים למיזם "צבא ההגנה לטבע" ואיתרו אותה לא יכלו לקבוע תחילה אם היא חיה או מתה.

נקבת צב ים גלדי שנפגעה מרשת דייג ונמצאה באזור פלמחים. צילום גיא לויאן רטג
נקבת צב ים גלדי שנפגעה מרשת דייג ונמצאה באזור פלמחים. צילום גיא לויאן רטג

החיילים דיווחו על כך למרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים ובעקבות זאת ועל פי הנחיית הגורמים המקצועיים הצליחו לזהות סימני חיים.

עם זיהוי סימני החיים הוזעק לאזור פקח היחידה הימית של רשות הטבע והגנים ויחד עם החיילים העמיסו אותה לרכב הרשות במטרה לפנות אותה במהרה לטיפול במרכז הארצי להצלת צבי ים.

עם הגעתה למרכז החלו צוותי המרכז להצלת צבי ים בבדיקות מקיפות וטיפול נמרץ על מנת לנסות להצילה. הטיפול כלל בין היתר בדיקה גופנית מקיפה, עירוי נוזלים ותרופות וכן אבחון באמצעות מכשיר אולטרסאונד. חרף מאמצי הטיפול הרבים צבת הים לא שרדה ומתה על שולחן הטיפולים.

לדברי ד"ר יניב לוי, מנהל המרכז הארצי להצלת צבי ים ברשות הטבע והגנים, "סיבת המוות של נקבת הצב הגלדי היא הסתבכות בציוד דיג שגרמה לקטיעה של הגפה ונמק, שגרם לאלח דם. בנתיחה שלאחר המוות לא נמצאו ממצאים פתולוגים אחרים שיכולים להסביר את המוות. נראה כי מערכת העיכול היתה ריקה לחלוטין, מצב המצביע על כך שכנראה הצבה סבלה מההסתבכות בציוד הדייג לאורך חודשים רבים בלב הים. צבת הים שקלה 180 ק"ג, הגיעה לבגרות מינית ועל פי ההערכות גילה נע בין 15 ל 40 שנה".
ד"ר לוי מוסיף כי, "צב ים גלדי הנו מין צב ים הגדול ביותר מבין צבי הים. גודלו יכול להגיע ל -900 ק"ג. לרוב גודלם כחצי טון. צב זה אינו מתרבה בים תיכון ומגיע מהאוקיינוס האטלנטי לים תיכון. בממוצע יש בין 0 ל-2 תצפיות בשנה על מין זה. לרוב התצפיות הן של צבי ים שנפלטים מתים. מין זה פלגי ושוהה רוב חייו במים פתוחים בים עמוק ועיקר מזונו הינו פלנקטון. 80% מהפלנקטון הנו מדוזות. גורם ההכחדה העיקרי בעולם של הצבים הגלדיים הוא שקיות ניילון הנאכלות בטעות כתוצאה מבלבול בינן לפלנקטון. בים תיכון הבעיה חמורה אף יותר מאחר והים קטן צפוף ומזוהם מאוד בפלסטיק. בישראל בלבד, ברוב הצבים הגלדים שנבדקו התגלו שקיות ניילון במערכת העיכול. בתוך כך פגיעות מציוד דייג כגון רשתות וקרסים הן בין גורמי הפגיעה העיקריים בצבי הים. מדי שנה עשרות צבי ים שנפגעו מציוד דייג מגיעים לטיפול ושיקום במרכז הארצי להצלת צבי ים".

ברשות הטבע והגנים מבקשים מהציבור לגלות עירנות לצבי ים פצועים ופגועים בחופים ובלב הים ולדווח על כך בהקדם למוקד הרשות שמספרו 3639* לקבלת הנחיות כיצד לנהוג.

כאשר מוצאים צב ים מסובך ברשת/חבלים/שק פלסטיק אסור לשחרר את החסימה באופן עצמאי ואסור להחזיר את הצב חזרה לים. שחרור של החסימה באופן עצמאי עלולה לגרום לנזק ועל כן חייבת להתבצע רק ע"י איש מקצוע וגורם מוסמך מהמרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים.

החיילים ממטווח 24 שאיתרו לראשונה את הצבה הגלדית הפגועה ופעלו נכון עם דיווח מיידי על כך, שותפים במיזם "צבא ההגנה לטבע – מפקדים לוקחים אחריות על סביבתם", הנמצא תחת אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל. בכדי לעמוד במטרותיו של המיזם – לסייע לצה"ל ומפקדיו לשאת באחריותו לשמירה על הסביבה, הטבע, ואתרי המורשת בשטחים שבאחריותו ובסביבת הפעילות שלו, חברו בצה"ל, בהובלת חיל הטכנולוגיה והאחזקה באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה ומשרד הביטחון, לארגוני הסביבה המובילים בישראל – רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע ורשות העתיקות – ויחדיו הם מפעילים כיום כ-65 מוקדי עשייה בכל החיילות והזרועות, באוויר בים וביבשה, מאצבע הגליל ועד אילת, מהשומרון ועד חופי הים התיכון.