מבצע מורכב לבדיקת גוזל נשר

06/07/2020

תיעוד מיוחד: פקחי רשות הטבע והגנים ויחידת החילוץ גליל כרמל במבצע מורכב לבדיקת גוזל נשר בקינון בכרמל

חילוץ גוזל נשר בכרמל - צילום צילום יוסי אבגנה רטג
חילוץ גוזל נשר בכרמל - צילום צילום יוסי אבגנה רטג, חילוץ גוזל נשר בכרמל - צילום צילום יוסי אבגנה רטג

אקולוגים ופקחי רשות הטבע והגנים באזור הכרמל השלימו מבצע מיוחד בשיתוף יחידת החילוץ גליל כרמל לבדיקת גוזל נשר הגדל בקן בכרמל, כחלק מהניטור שמבצעת רשות הטבע והגנים להבטחת הצלחת הרבייה.

צפו בסרטון שצילם יגאל מילר:

במסגרת המבצע המורכב ירד בן רוזנברג, אקולוג מחוז כרמל ברשות הטבע והגנים באמצעות סנפלינג בסיוע מקצועי של אנשי יחידת החילוץ גליל כרמל לעבר קן הגוזל, אסף אותו בבטחה והעבירו ליגאל מילר, אחראי רביית העופות הדורסים ברשות הטבע והגנים לבדיקה מקיפה.

חילוץ גוזל נשר בכרמל – צילם צילום יוסי אבגנה רטג, חילוץ גוזל נשר בכרמל - צילם יוסי אבגנה רטג

בתום הבדיקה נמצא כי הגוזל במצב בריאותי תקין והוא הושב לקן באופן מבוקר ובטוח.
לדברי יגאל מילר, אחראי רביית דורסים ברשות הטבע והגנים, "אוכלוסיית הנשרים בישראל מצויה בסכנת הכחדה ועל כן אנו משקיעים משאבים רבים כדי להציל כל נשר, כל קינון וכל גוזל. זאת בין היתר באמצעות פרויקט "פורשים כנף", המשותף לרשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע וחברת החשמל, ונועד להגן על אוכלוסיית הנשרים וכלל העופות הדורסים בישראל. אחד החששות שעלו לגבי גוזל הנשר שבדקנו הוא שהגוזל סובל מרככת עצמות בגלל חוסר בסידן, דבר שעלול להשפיע על יכולתו לפרוח מהקן ולמעשה לשרוד בטבע. אנו נמשיך לעקוב אחרי הגוזל והקינון על מנת להבטיח עד כמה שניתן את השלמת הקינון בהצלחה ופריחתו של הגוזל לטבע הפתוח"

יגאל מילר והנשר – צילום ירון בר יחידת חילוץ גליל כרמל, יגאל מילר מחזיק את הנשר. צילום ירון בר יחידת חילוץ גליל כרמל

ברשות הטבע והגנים מבהירים כי פעילות מסוג זה בסביבת עופות דורסים, גוזלים וקינונים מותרת על פי חוק רק לפקחים ואקולוגים של רשות הטבע והגנים או גורמים אחרים שהוסמכו על ידה. חל איסור גורף על כל פגיעה, הטרדה והפרעה לקינונים לרבות צילום באופן העלול לפגוע בקינון העופות הדורסים ובגוזליהם.