לאחר 136 ימים: גוזל נשר המפורסם פרח מהקן

27/07/2020

בשעה טובה, אחרי אין ספור מהמורות ודרמות וכנגד כל הסיכויים – גוזל הנשר היתום מפרויקט "עופות דורסים בשידור חי" פרח ביום ראשון, 26.7.20, מהקן

גוזל הנשר
גוזל הנשר

ביום ראשון  26.7.20 סוף סוף פרח מהקן גוזל הנשר היתום מפרויקט "עופות דורסים בשידור חי" 136 ימים לאחר בקיעתו מול המצלמות, בזכות רחפן ואב אלמן ומסור.

"זה קרה אמנם קצת באיחור, אבל לאחר שבועיים עמוסים בחוסר מנוחה, בהתרגשות ובאימוני תעופה תכופים, הגוזל אזר אומץ ופרח בהצלחה מהקן. כך, ברגע אחד נכנסנו אל 'תקופת הפריחה' הארוכה של הנשרים שבמהלכה האב ורחפן האכלה מיוחד ימשיכו להאכיל את הפרחון הטרי, אך היא גם טומנת בחובה סכנות רבות עקב חוסר ניסיונו המובהק במעוף בטוח. פציעות ושברים עקב תעופה לקויה, תשישות ורעב עקב חוסר ניסיון בהגעה אל אזורי ההאכלה, אינן תופעות נדירות, לצערנו. כל שנותר לנו הוא לאחל לפרחון הטרי הצלחה גדולה ושינהג במשנה זהירות בכל אשר יפנה", אומר ד"ר גלעד פרידמן, מנהל הפרויקט.

צפו בסרטון:

קינון הנשרים, כמו קינוני העקב העיטי, החיוויאי והאוח העיטי, הם חלק מפרויקט "עופות דורסים בשידור חי", פרי שיתוף פעולה בין רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, קרן המורשת, קרן דוכיפת, חברת חשמל ופרויקט "פורשים כנף", שהוקם באביב 2016 וחושף, באמצעות מצלמות אונליין המשדרות 24/7 את עולמם החבוי של הדורסים הגדולים והמסתוריים המקננים בישראל. עד כה, נחשפו עשרות מיליוני צופים מ-104 מדינות לחייהם המרתקים של העופות הדורסים, אך גם לקשיים ואתגרים שהם חווים – חמיסת ביצים, הרעלות, התמודדות עם טורפים, פגעי מזג אוויר, שריפות ועוד.

במקרה של קן הנשרים, הצופים הרבים חוו יחד עם המשפחה הצעירה את מותה הטרגי של האם, עקב התנגשותה בקו מתח עליון, לפני 54 יום. עובדי רשות הטבע והגנים וצוות הפרויקט לא נשארו אדישים למצבו של הגוזל היתום, ובמהירות התחדדה ההבנה כי הזכר נותר לבדו להאכיל ולטפל בגוזלו. לבסוף, הוחלט לספק לגוזל מזון ע"י רחפן מיוחד אשר ישא מזון אל תוך הקן, אבל כיוון שזה מעולם לא נעשה, אנשי רט"ג פנו לחברת XTEND, המפתחת טכנולוגיות פורצות דרך לממשק אדם מכונה, ופיתחה מערכת הפעלה ייחודית המאפשרת הטסה של רחפנים בסביבות מורכבות ובתמרונים מסובכים. יחידת יהל"ם נרתמה גם היא למשימה, ולוחמיה הפעילו את הרחפנים בצורה במיומנות מקצועית.

המזון האיכותי הגיע מ-Negev Zoo והוא הועשר בוויטמינים ובתוספי מזון שסופקו ע"י גרעין הרבייה לנשרים של פרויקט "פורשים כנף". אוהד הצופה, אקולוג עופות ברשות הטבע והגנים, מוסיף כי "ההתרגשות כפולה ומכופלת: ראשית, נשר זה הוא עוד תוספת עתידית לאוכלוסיית הנשרים הנמצאת בסכנת הכחדה ונמצאת בשלב קריטי להמשך קיומה, ומכך גם עתידו של המין במזרח התיכון. כמו בכל אוכלוסייה קטנה – כל פרט חשוב. שנית, פעם ראשונה שהצלחנו להביא לפריחה גוזל שאיבד, בגלל האדם, את אחד מהוריו, מבלי צורך להוציאו מסביבתו הטבעית, התערבות שמקטינה את סיכויי שרידתו בטבע".

גם הגולשים בעמוד הפייסבוק של המיזם לא נותרו אדישים, וחלקם הביעו זאת בתגובות: "מרגש, כל הכבוד לכל העוסקים במלאכה – הוכחתם שיש עוד תקווה לאנושות. בהצלחה לנשר הקטן!" כתב אחד, ואחרת הוסיפה: "הקשר בין האדם (בימינו עם הטכנולוגיה המתאימה) לטבע, מפריחה גם גוזל נשר יתום מאימו. האדם קלקל , האדם תיקן. הגוזל שגדל מרהיב ביופיו".

דן אלון, מנהל מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע, מסכם: "הגוזל שפרח הוא סמל למאבק הבלתי מתפשר לשימורם של הנשרים בישראל. בזכות מצלמת אונליין ורחפן, הגוזל המיוחד הזה פרח השבוע מהקן. זה עוד לא מבטיח לו חיים ארוכים אבל את השלב הראשון והקשה הוא סיים בהצלחה. פרויקט 'פורשים כנף' חרט על דגלו לשמור על הנשרים והדורסים בישראל והסיפור הזה ממחיש עד כמה רחוק נלך כדי לשמור על הנשרים שלנו", הוא אומר.

👈 לעמוד הפייסבוק של פרויקט "עופות דורסים בשידור חי" – לחצו כאן
👈 לצפייה ישירה בקן הנשרים, קן העקבים, קן החיוויאים וקן הרחמים – לחצו כאן