עוף גוזל - גוזל נשר הספונים שבכרמל פרח מהקן

26/10/2021

הבוקר (26.10.2021) פרח מהקן גוזל נשר הספונים שבכרמל בטבע. זהו הגוזל האחרון שפרח השנה מהקן בארץ. מדובר בהטלת מילואים, יתר הגוזלים פרחו לפני חודש.

גוזל נשר פרח מהקן -צילם גיל ארבל
גוזל נשר פרח מהקן -צילם גיל ארבל, גוזל נשר פרח מהקן -צילם גיל ארבל

האבא נקרא על שם אייל פלד לאחר ששחרר אותו כשיצא מהשיקום במסגרת לכידות לתיוג הנשרים. לאחר כמה שנים של ניסיונות כושלים של הזוג הנשרים. מדובר בהצלחה ראשונה של קינון בטבע ונשר ראשון לזוג שפרח.

הביצה הראשונה שהזוג הטיל בקן נעלמה. הזוג החליף מקום לנחל ספונים הטיל ביצה נוספת שצלחה. על הקן שמרו מתנדבים ממשמר נשר במשךכ 140 ימים.

הבוקר תועד מחזה מרהיב על ידי צלם הטבע גיל ארבל  בו נצפה המעוף הראשון של הגוזל לטבע בנוסף ההורים האכילו את הגוזל לפני שפרח. למקום הגיע נשר אחר שתקף את הגוזל שנפל מהמצוק אך התאושש מהנפילה.

צפו בסרטון:

יגאל מילר מנהל גרעין הרבייה ברשות הטבע והגנים: אני אחראי גרעין רבייה ברשות הטבע והגנים כבר 20 שנה. אני נרגש לראות שאחרי המאמץ הגדול של זוג הנשרים להביא גוזל חדש אחרי הכשלון בפעם הראשונה, צלח היום. היה מאתגר וקצת מפחיד לאור מאבק הבוקר בין הנשר לגוזל. אני חושב שלמתנדבים ששמרו על הקן מפני הפרעות של מטיילים ועסקו בהסברה על חשיבות השמירה על הטבע ועל הנשרים בארץ הייתה תרומה מכרעת להצלחת הקינון.

השנה הייתה שנה מוצלחת בכרמל בה פרחו 8 גוזלים בטבע. לעומת השנים האחרונות שפרחו בין 2-5 גוזלים בלבד בשנה בטבע.

ההסברה לאוכלוסייה, פעילות הרשות למניעת הרעלות, מחקר לסיבות התמותה ומתנדבים ששומרים עליהם כחלק מפעילות הגופים בפרויקט "פורשים כנף למען הנשרים והדורסים בישראל".

 

תגיות

קטגוריות

גני שמורה קשורים