גוזל נשר ניצל בזכות מטיילים

17/11/2021

גוזל שנולד בטבע ופרח מהקן רק לפני חודש שבר רגל אך ניצל בזכות מטיילים עירניים.

צילמה שגית הורוביץ
צילמה שגית הורוביץ

בשבת הגיע דיווח ממטיילים באזור מצוק ספונים על נשר שעומד על הקרקע ולא עף.

אייל כהן מנהל פארק הכרמל, רשות הטבע והגנים: קיבלתי דיווח מהמטיילים על נשר שעומד על הקרקע. ביקשתי מהם להישאר לידו עד שנגיע. יחד עם מטפל של רשות הטבע והגנים מגרעין הרבייה בשמורת הטבע חי בר כרמל אבישי בראון, הגענו למקום ומצאנו את הנשר עומד על הקרקע ואפילו הוא לא ברח כשהתקרבנו. אבישי תפס את הנשר והובלנו אותו לשמורת הטבע חי בר כרמל לטיפול ובדיקות ראשוניותו ומשם הוא הועבר לקבלת טיפול רפואי בבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספאר ברמת גן.

לאחר בדיקה התברר כי מדובר בגוזל שפרח לפני חודש מהקן במצוק ספונים והיה הגוזל האחרון שפרח השנה מהקן בארץ. לאחר כמה שנים של ניסיונות כושלים של זוג הנשרים. מבדיקה ראשונית עולה כי הוא שבר את רגלו.

צילמה שגית הורוביץ

יגאל מילר אחראי גרעין הרבייה ברשות הטבע והגנים: אני אחראי גרעין רבייה ברשות הטבע כבר 20 שנה. עצוב לי לראות שאחרי המאמץ הגדול של זוג הנשרים להביא גוזל חדש והכישלון בפעם הראשונה הגוזל נפצע אך מקווה שנצליח לטפל בו ולהשיבו לטבע. אזרחים רבים עוזרים לנו לשמור על הנשרים כשהם בתקופת הקינון ועכשיו אורנה ורוני זיהו, דיווחו ונשארו במקום לשמור עליו עד שהגענו.

ד"ר יגאל הורוביץ מנהל בית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים סיפר כי גוזל הנשר הגיע במצב גופני טוב יחסית אך כבר בבדיקה הראשונית שערך לו ד"ר אלעד סמיט וטרינר בבית החולים התברר כי הוא סובל משבר בעצם הטיבייה שברגלו השמאלית. לאחר שקיבל נוזלים, משככי כאבים וויטמינים הוא עבר קיבוע ברגלו השבורה והועבר למנוחה במתחם האשפוז. מחר יעבור בבית החולים ניתוח לאיחוי השבר שבמהלכו יוחדר מסמר מתכת לעצם השבורה. בבית החולים מקווים כי לאחר שיתאושש ויתחזק יוכל לשוב אל הטבע.

צילמה שגית הורוביץ

בבית החולים לחיות בר מטופלים מדי שנה כ-8000 בעלי חיים שמגיעים עם פגיעות שונות מהטבע.
השנה הייתה שנה מוצלחת בכרמל עם פריחת 8 גוזלים בטבע. לעומת השנים האחרונות שפרחו בין 2-5 גוזלים בלבד בשנה בטבע.
ההסברה לאוכלוסייה, פעילות הרשות למניעת הרעלות, מחקר לסיבות התמותה ומתנדבים ששומרים עליהם כחלק מפעילות הגופים בפרויקט פורשים כנף למען הנשרים והדורסים בישראל.