גרפיטי לא בטבע שלנו

12.03.2022

מטייל שאכפת לו תיעד השחתה של שמורת טבע ודיווח לרשות הטבע והגנים.

גרפיטי באזור הנחלים הגדולים - צילם רמי טל

פקח רשות הטבע והגנים יוסי שדה יצא הבוקר לסיור בשמורת הנחלים הגדולים לאחר שקיבל דיווח על מטיילים שהשחיתו את המקום.

מה הייתם עושים לו הייתם הולכים בשביל הליכה בטבע ונתקלים בדרך בכתובות גרפיטי חדשות המעטרות את המסלול שאתם כה אוהבים? מתעצבנים? מעלים תמונות לרשתות החברתיות?

יוסי שדה פקח נחלים גדולים ברשות הטבע והגנים:
״במהלך הסיור באיזור גב צניפים, אחד המקומות המיוחדים שיש בשמורת הנחלים הגדולים, מוקד משיכה להרבה מאוד מטיילים ראיתי לפתע כי מטיילים השאירו חותם גרפיטי בשטח. מדובר באיזור בעל ערכיות אקולוגית של מים במדבר. לנקות צבע מסלע הנו אירוע מורכב שנצטרך להתארגן כדי לנקות אותו.
מדובר באחד המסלולים המתויירים במיוחד בחגי פסח וסוכות. מרבית המטיילים שמטיילים בשמורה מטיילים בו.״

שמורת הנחלים הגדולים כוללת חלק גדול ממדבר פארן: אזור מישורי, בו עוברים שניים מנחלי האכזב הגדולים בישראל נחל ציחור ונחל חיון ויובליהם, ורכס הררי המגיע לשיאו בהר צניפים, ברום 596 מ'. ייחודה של שמורת הנחלים הגדולים הוא במישורי הסחף הסלעיים שבה – נוף חמדה שאינו מיוצג בשמורות טבע אחרות. בין בעלי החיים בשמורה, בולטים צבי הנגב אחד מריכוזי אוכלוסייתו החשובים ביותר. פרא הושב לנגב בתחילת שנות ה- 80 חרדון-צב מצוי, והעופות קורא, חגלה וזנבן.

בשנות ה- 2000, החלו מאמצים להשבת בעלי חיים גדולים לשמורה. מאמצים אלו החלו בשנת 2000, עם שחרור קבוצת ראמים לבנים באזור באר עדה ונחל פארן סמוך לגבולה הצפוני של השמורה.

אלפי מטיילים מבקרים בשמורת הנחלים הגדולים מידי שנה.

יוסי שדה פקח נחלים גדולים ברשות הטבע והגנים: ״אנו מזמינים את הציבור לבקר בגנים הלאומיים ובשמורות הטבע, ללכת על השבילים וליהנות מכל הטוב הקיים בארצנו, אך אני קורא לציבור לסייע לנו בשמירה על הטבע למעננו ולמען הדורות הבאים.
לצערנו חלק מהמטיילים בוחרים להשאיר על קירות האבן סימנים שמכערים ופוגעים בטבע.
חריטות באבן יורדות לרוב בהרטבה עם מים ושפשוף. חריטות עמוקות וצביעה עם טושים מחייבים הורדה באמצעות דיסק שיוף חשמלי. מרבית החריטות שאנו מוצאים בשטח הנן בגובה של אדם ממוצע. חריטות על סלע אבן חול קלה יחסית לניקוי בגלל רכות הסלע, אך חריטות עמוקות לא ירדו לעולם״.

 

תגיות

קטגוריות