עונשי מאסר לציידי צבי ישראלי נגזרו היום בבית משפט השלום בטבריה

12.12.2021

אירוע אכזרי מסוג זה חשוב שיענה בסנקציה מרתיעה

צבאים ארץ ישראליים צבי ארץ ישראלי - צילם דורון ניסים

בעקבות גזירת עונשי מאסר על שני ציידי צבי ישראלי היום (ראשון 12.12.2021) בבית המשפט השלום בטבריה, עו"ד שי פרץ, התובע הראשי ברשות הטבע והגנים אומר כי, "גזר הדין שניתן היום הינו ביטוי ממשי להחמרה הברורה והמתחייבת כלפי הפוגעים בחיות הבר המוגנות מצידם של בתי המשפט. אירוע אכזרי מסוג זה חשוב שיענה בסנקציה מרתיעה בדמות מאסר ממושך!

הפקחים ותביעת רשות הטבע והגנים ימשיכו לעמוד על המשמר כדי למצות את הדין במלוא העוז עם העבריינים הנלוזים הפוגעים באוצרות הטבע היקרים של מדינת ישראל".

על פי כתב האישום, שני הנאשמים, בשנות ה-30 לחייהם מהיישוב טייבה, עסקו בשנת 2016 בצייד לא חוקי של צבי ישראלי באזור הגלבוע. השניים יחד עם שותפים נוספים למעשה, עשו זאת תוך שהם נעזרים בטרקטורונים במרדף אחר עדר צבאים ואחד הטרקטורונים פגע בצבי הישראלי ודרס אותו. לאחר דריסת הצבי שב הטרקטורון הדורס על עקבותיו לנקודת הפגיעה והנהג והנוסע הטמינו שק שחור בינות שיחים עליו הניחו עשבייה ושברי ענפים.

פקחי רשות הטבע והגנים שפעלו באזור והבחינו במעשים איתרו באזור את השק השחור ובתוכו נמצאה גופת נקבת צבי ישראלי עם צוואר משוסף כאשר גופה עדיין חם ודם ניגר מגופה. הצבייה היתה בשלבי היריון מתקדמים.

הנאשמים הואשמו בעבירות של צידת חיית בר מוגנת ללא רישיון או היתר, איסור ציד בשיטות אסורות (רדיפה בכלי רכב ממונע) והתאכזרות והתעללות בבעל חיים.

על הנאשם הראשון, בעל עבירות דומות קודמות נגזרו 20 חודשי מאסר בפועל (כולל הפעלת מאסר מותנה), קנס בסך 60 אלף ₪ (כולל חילוט התחייבות מתיק קודם בסך 50 אלף ₪) וכן מאסר על תנאי במידה ויעבור עבירות דומות.

על הנאשם השני, ללא עבירות דומות נגזר עונש מאסר בפועל של 6 חודשים, קנס בסך 15,000 ₪ ומאסר על תנאי במידה ויעבור עבירות דומות.

לדברי השופט ניר מישורי לב טוב בגזר הדין "אין חולק היום וכך אני למד מחוות הדעת הרבות המוגשות בפניי בעניינן של חיות הבר בישראל בפרט הצבי הארץ ישראלי כי אוכלוסיית חיות הבר במדינת ישראל נתונה בסכנה אמיתית של הכחדה, וכי מינים לא מעטים נכחדו כבר או עומדים בפני סכנת הכחדה. עיקר סכנת ההכחדה נובע מפני ציידים בלתי חוקיים הפוגעים ללא אבחנה, ללא מידה וללא פיקוח בחיות הבר השונות. אין גם חולק כי הצורך בהגנה על חיות הבר מפני אותם ציידים בלתי חוקיים הינו צורך חשוב ביותר לשם שימורו של המאזן האקולוגי בארץ ישראל, ולשם מניעת אובדנם של זנים שונים, שחלקם אופייניים ואף ייחודיים לאזור זה".

קטגוריות

דפים קשורים