יודעים מה גרם למותו של הנשר? דווחו לנו

09/03/2023

ממה מת הנשר? בשאלה זו מבקשים ברשות הטבע והגנים מהציבור לתרום מידע במידה וישנו.

מה גרם למותו של הנשר המקראי J64? צילום: אליקה מעטוף, פקח שמורת גמלא
נשר מת, מה גרם למותו של הנשר המקראי J64? צילום: אליקה מעטוף, פקח שמורת גמלא

סמוך למושב יונתן נמצא פגר של נשר, שמצא את מותו לפני כשבועיים והסיבה למותו אינה ברורה.

הנשר המנוטר j64, שדאה יחד עם שני נשרים נוספים מגמלא לכיוון מזרח עף בגובה של כ 250 מטר מעל פני הקרקע במהירות של עשרות קמ"ש. 15 דקות לאחר מכן הוא התרסק אל הקרקע מסיבה שאינה ידועה, שני הנשרים האחרים המשיכו במעופם ללא פגע.

יתכן שהנשר נפגע מרחפן או טיסן, ברשות הטבע והגנים איתרו את הפגר של הנשר, והנתיחה שנערכה לאחר המוות במכון הווטרינרי העלתה את החשד של התנגשות בכלי טיס קטן. "אנחנו חושדים כי מדובר בהתנגשות באוויר", אמר אקולוג העופות של הרשות, ד"ר אוהד הצופה. "באתר שבו נמצא הנשר אין תשתיות בגובה כמו קווי מתח, אנטנות, טורבינות ועוד, שיכלו לגרום לפגיעה כזו".

המסלול של J64 (מסומן בצהוב) ושני חבריו (בכתום ובירוק) בשמי הגולן. המקום שבו מת הנשר מסומן בחץ לבן, בצד הימני-עליון של התמונה, צילום רט"ג
צילום: רשות הטבע והגנים, המסלול של J64 (מסומן בצהוב) ושני חבריו (בכתום ובירוק) בשמי הגולן. המקום שבו מת הנשר מסומן בחץ לבן, בצד הימני-עליון של התמונה

ברשות הטבע והגנים פנו לחיל האוויר ולרשות התעופה האזרחית שיערכו בדיקות, ונמסר כי לא נמצא שהיה כלי טיס, אזרחי או צבאי, במקום בשעה שבה נפגע הנשר, לפחות לא כזה שזוהה במכ"ם. בנוסף איש לא דיווח על התנגשות. "יש לציין כי חבטה בנשר יכולה לגרום להתרסקות כלי טיס", אומר ד"ר הצופה, "ומצד שני, פגיעה קלה בכנף הנשר יכולה לגרום לעוף להתרסק גם בלי להשבית כלי טיס. נותרנו עם הרבה סימני שאלה וחשש".

ככל שעולה מסימני הנתיחה על הנשר לא אותרו סימני פציעה. "היו עוד שני נשרים לידו בטווח קטן יחסית, אז ככל הנראה מדובר במשהו נקודתי".

מדוע חשוב לדעת את סיבת מותו של הנשר?

חשוב לדעת כי הנשר המקראי נמצא בסכנת הכחדה חמורה ומספרם בישראל עומד על כ-220 פרטים בלבד. בעבר תפוצתו העולמית של המין הייתה רחבה: מחצי האי האיברי במערב ומדינות דרום אירופה ועד הודו במזרח, וכן צפון אפריקה. חלק מהאוכלוסיות האירופיות והדרום-מערב אסייתיות נודדות בחורף לאפריקה ולחצי האי ערב, אולם היום האוכלוסייה מקוטעת והמין נעלם או התמעט מאוד בחלק ניכר מתחום תפוצתו.

גם בישראל תפוצת המין הצטמצמה, ובשני העשורים האחרונים היא פחתה מ-120 זוגות מקננים ל-50 זוגות בלבד. 12 נשרים נמצאו מתים בשנה שעברה בישראל לעומת 24 אשתקד. 7 מהם מתו הרעלה מתרופות ווטרינריות (וולטרן שאכלו כנראה במדבר יהודה, במזרח הר חברון וקרוב לקו התפר).

הנשר שנמצא מת נולד בשבי בשנת 2020. הוא אוקלם ושוחרר בגמלא בחודש מאי 2022.

ברשות הטבע והגנים אומרים כי כל אובדן של נשר, בעל חיים בסכנת הכחדה, הוא פגיעה קשה ומבקשים את סיוע מהציבור באיתור מפעיל הרחפן או הטיסן, שהתנגש בנשר: "הייתם במקום בזמן המקרה דווחו למוקד רשות הטבע והגנים 3639* וסייעו לנו לפענח את סיבת מותו של הנשר"

נתוני התעופה של הנשר J64 (מסומן בצהוב), ברגעיו האחרונים(צילום: רשות הטבע והגנים)נתוני התעופה של הנשר J64 (מסומן בצהוב), ברגעיו האחרונים (צילום: רשות הטבע והגנים)