צב ים חום ניצל בזכות ערנותם של דייגים

12/04/2023

שי קבסה, פקח רשות הטבע והגנים ביחידה הימית, נקרא לחוף הים בנהריה בעקבות פנייה שהגיעה מדייגים ששהו בלב ים מול חופי נהריה ומצאו צב ים חום פצוע.

צב ים חום, צילם שי קבסה רטג
צב ים חום,, צילם שי קבסה רטג

 

פקחי רשות הטבע והגנים מורגלים לקריאות שונות במהלך חג הפסח, בעיקר לאור המטיילים הרבים בגנים ובשמורות הטבע.

שי קבסה, פקח רשות הטבע והגנים ביחידה הימית, נקרא לחוף הים בנהריה בעקבות פנייה שהגיעה מדייגים ששהו בלב ים מול חופי נהריה ומצאו צב ים חום פצוע.

הדייגים הבחינו בצב שמתקשה לצלול, כשהתקרבו אליו הבחינו בשובל דם המשתרך אחריו, הם מיהרו לקפוץ למים ולהעלות את הצב לסירה. משימה לא פשוטה שכן מדובר בצב בוגר השוקל בין 30- 40 קילו.

שי קבסה: "קיבלנו פנייה על צב שנמצא פצוע מול חוף נהריה, מבדיקה ראשונית בשטח עולה כי חוט דייג הסתבך בידו הימנית של הצב וגרם לפגיעה חמורה, אנו מבקשים מהציבור, במיוחד בימים אלו של החג, לשמור על הניקיון בים וביבשה, לקחת את הזבל איתכם עד לפח הקרוב על מנת להימנע מפגיעה בבעלי החיים".

הצב הועבר להמשך בדיקות וטיפול במרכז להצלת צבים במכמורת.
הצב הגיע לבית החולים לצבי ים במצב קשה. שם עבר הצב בדיקות מקיפות וניתוח לכריתת גפה מאחר והיתה נמקית וחלקים מעצם הזרוע כבר התפוררו.

המטפלים מקווים מאוד שמצבו הבריאותי ישתפר במהרה ופועלים ככל הניתן להצלתו.
ד"ר יניב לוי מנהל את המרכז הארצי להצלת צבי ים: "צבים חומים הם צבים מאריכי חיים אשר מגיעים לבגרות מינית בגיל מאוחר יחסית ואז הם מתרבים על כן יש חשיבות רבה בהצלתם ובמיוחד הצלת פרטים בוגרים כמו במקרה הזה.

במקרה שמוצאים צב ים מסובך בפסולת, או צב שנתקע במקום כלשהו, אין לשחררו לטבע אלא לדווח מיד למוקד רשות הטבע והגנים 3639*.
במקרה של פסולת יש להעביר את הצב כשהוא מחובר לפסולת כפי שנהגו הדייגים במקרה.
במרכז להצלת צבים דואגים שהצבים יקבלו את הטיפול הרפואי המקצועי ביותר, ויעברו תקופת שיקום שתאפשר להם לשוב אל הים מחוזקים ובריאים."