יחידת 'הקסדות הכחולות'

15/12/2022

כנס ההקמה של יחידה ראשונה מסוגה בעולם להגנה על נכסי מורשת תרבות באירועי רעידות אדמה,  התקיים ביום ד', 14.12.22, בבית המורים במקווה ישראל

יחידת הקסדות הכחולות
יחידת הקסדות הכחולות, צילמה אורית בורטניק

לראשונה בעולם

יחידה מיוחדת שתיתן מענה בשעת חירום לאתרי ונכסי מורשת תרבות, המורכבת כולה ממשמרי המורשת הבנויה – אנשי ארגונים לצד משמרים עצמאיים. כנס ההקמה של יחידת "הקסדות הכחולות" יתקיים במועצה לשימור אתרים, בבית המורים במקווה ישראל ביום ד', 14.12.22, בהשתתפות עשרות משמרים. הדובר המרכזי בכנס יהיה אינג' לוקה נסי – מהנדס ברשות שירותי הכבאות והחירום באיטליה, מומחה לנכסי מורשת תרבות וראש המרכז למניעת שריפות וסיכונים תעשייתיים.

היחידה החדשה תנוהל על ידי רשות הטבע והגנים הלאומיים, בשיתוף פעולה עם ועדת ההיגוי הבין-משרדית להיערכות לרעידות אדמה, משרד התרבות והספורט, רשות העתיקות, המועצה לשימור אתרים, איקומוס ישראל ומשמרי המורשת הבנויה בישראל. מטרתה המרכזית תהיה לתת את המענה המקצועי, המהיר והטוב ביותר להגנה על נכסי מורשת תרבות באירועי רעידות אדמה ואסונות טבע אחרים. במהלך החודשים הקרובים, יעברו אנשי 'הקסדות הכחולות' שורה של הכשרות תיאורטיות ומעשיות על ידי נציגי גופים מקצועיים מהארץ ומחו"ל, וייקחו חלק בתרגיל החירום הלאומי לשנת 2023.

יחידת הקסדות הכחולות, צילמה אורית בורטניק

 

רקע כללי:

ההיערכות לקראת רעידות אדמה ואסונות טבע אחרים בנכסי מורשת תרבות הינה מכלול הפעולות וההנחיות, וכן ניהול סיכונים, העשויים להפחית את הנזקים בעתות חירום שכאלו באתרים היסטוריים וארכיאולוגיים ובנכסי מורשת תרבות, כולל אתרי מורשת עולמיים ולאומיים, מוזיאונים ועוד. למרות שאת אסונות הטבע עצמם בלתי אפשרי למנוע, ניתן בהחלט לשפר את עמידות מבני המורשת, ולנקוט פעולות כמו הגברת המודעות הארגונית והציבורית, הנחיות

והדרכה לאנשי מקצוע ומנהלים, אחסון מותאם של נכסי מורשת ניידים, הכנות לנקיטת פעולות בזמן אמת ובשלב השיקום שלאחריו.

למרות מיקומה בלב השבר הסורי-אפריקאי, אזור המועד לרעידות אדמה, החלה מדינת ישראל להיערך לתרחיש שכזה רק בשנת 1975, ורק בשנת 2009, במסגרת סדנה של אונסק"ו, עלה על סדר היום נושא מוכנות לסיכונים בנכסי מורשת תרבות. בעקבות הסדנה, יזמו רשות העתיקות, ועדת ההיגוי הבין-משרדית להיערכות לרעידות אדמה, הוועד הישראלי לאונסק"ו, המכון הגיאולוגי, אונ' בן גוריון והאקדמיה לאמנות בצלאל – את הקמת ועדת ההיגוי למוכנות לסיכונים באתרי מורשת תרבות, אליה הצטרפו המועצה לשימור אתרים ורשות הטבע והגנים.

 

מטרת ועדת ההיגוי היתה לתאם את המדיניות והפעולות הראשוניות להבאת הנושא לסדר היום בארץ, והטיפול באתרי ונכסי המורשת התרבותית של ישראל גם בעתות של אסונות טבע, ובפרט של רעידות אדמה. לימוד הנושא, המחקר והפעילויות התבססו על הידע והניסיון שנרכשו בעולם, בעיקר באיטליה.

 

בין 2017-2015 היתה ישראל שותפה בפרויקט פרומידה (PROMEDHE) של האיחוד האירופי, שמטרתו הגנה על נכסי מורשת תרבות וחיזוק יכולות המענה של גופי החירום הלאומיים באזור הים התיכון במהלך אסונות טבע. בעקבות זאת, הוקם פורום פרומידה ישראל, שכלל לראשונה שיתוף פעולה של נציגי ארגונים ומוסדות האמונים על נכסי מורשת התרבות, עם נציגי כוחות החירום וההצלה. דיאלוג ראשון מסוגו זה תרם לבניית מסמכי המדיניות והנהלים בשפה מובנת לשני הצדדים, המאפשרת את שיתוף הפעולה בעת הצורך. בפורום שותפים המועצה לשימור אתרים, רשות העתיקות, רשות הטבע והגנים, משרד התרבות והספורט, ועדת ההיגוי הבין-משרדית להיערכות לרעידות אדמה, משטרת ישראל, פיקוד העורף, נציבות כבאות והצלה, איקו"ם ישראל וגורמים נוספים.

קסדה כחולה, צילמה אורית בורטניק

 

על המרצה האורח:

אינג' לוקה נסי הוא מהנדס ברשות לכבאות ושירותי חירום באיטליה, והיה איש קשר להגנה האזרחית האיטלקית. הוא מתמחה בתחום היערכות לסיכונים מפני אסונות בנכסי מורשת תרבות, והיה שותף לכתיבת הנחיות ונהלים בנושא ברמה לאומית ובינלאומית. אינג' נסי היה אחד ממנחי התכנית למתן מענה בשעת חירום בנכסי מורשת תרבות במסגרת פרויקט פרומידה, בו נטלה ישראל חלק.

 

מיכאל כהן, מנהל יחידת הקסדות הכחולות: "שיתוף הפעולה יוצא הדופן, שנוצר בין הארגונים האמונים על המורשת התרבותית בישראל לבין כוחות החירום של מדינת ישראל, יוצר סינרגיה מיוחדת וחשובה. הפעילות בעשור האחרון מבטאת את המחויבות והאחריות שלנו להגנה על נכסי המורשת של ישראל, ויש בה הכרה ומסר לכלל הגורמים והעוסקים בניהול המורשת התרבותית – לקחת אחריות על המורשת לא רק בימי שגרה, כי אם גם בזמן חירום".

 

עמרי שלמון, מנכ"ל המועצה לשימור אתרים: "אנו מברכים על הקמת היחידה החשובה, תהליך בו היינו מעורבים מההתחלה. המועצה לשימור אתרים דאגה להביא ארצה את המומחה מאיטליה, ובאמצעות המחלקה ליחסים בינלאומיים שלה סייעה למהלך הלאומי של הקמת יחידת הקסדות הכחולות. באמצעות מהלך זה, יחד עם הממשלה והארגונים האחרים השותפים, אנו משפרים את ההיערכות, מגבירים את המודעות לצורך להגן על נכסי מורשת תרבות גם בעתות חירום, ופועלים מול הרשויות והציבור הרחב להדגשת חשיבותו של המערך הזה".

 

רעיה שורקי, מנכ"לית רשות הטבע והגנים הלאומיים: "הקמת יחידת "הקסדות הכחולות" להגנה וחילוץ נכסי מורשת באירועי רעידות אדמה, שתורכב ממשמרים של גופי המורשת בישראל, הינה עוד צעד חשוב בהיערכות המשותפת לשמירה והגנה על נכסי ואתרי המורשת של ישראל, ובייחוד בעידן של שינויי אקלים וההשפעות החזויות על אתרי המורשת, מתוך הבנה והכרה במחויבות שלנו להגן על נכסי מורשת התרבות המופקדים בידינו, למען ציבור המבקרים ולמען הדורות הבאים".

 

אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות: "רשות העתיקות רואה חשיבות בהיערכות לאפשרות של רעידות אדמה בישראל, בהיבט של הגנה על אתרי המורשת של כולנו. כבר בשנת 2012, ביצע מנהל השימור של רשות העתיקות סקר שהקיף 100 אתרי מורשת, בו זוהו 267 מוקדים באזורי סיכון לרעידות אדמה. הסקר מתעדכן בימים אלה, בשילוב טכנולוגיות תלת מימד מתקדמות, וזאת במטרה להעריך את הסיכון לנזקים לאתרי המורשת, ולהציע דרכים למזערם".

יחידת הקסדות הכחולות, צילמה אורית בורטניק