קטלן לראשונה בישראל

מאת: יאלי מבורך 16.03.2020

בסוף חודש פברואר נצפה לראשונה קטלן בחופי ישראל. יאלי מבורך, פרויקטורית ביחידה הימית של רשות הטבע והגנים וסטודנטית לתואר שני מחקרי על דולפינים בישראל, מספרת על לווייתנים, קטלנים ועל הקטלן שביקר בחופינו.

קטלן שבי ציון 28-02-2020 מנור גורי 1
קטלן - צילם מנור גורי

יונקים ימיים הם קבוצה של יונקים, כמוך וכמוני, אשר לאורך האבולוציה עשו מעבר מהיבשה אל הים. לפיכך, המבנה הפיזיולוגי שלהם דומה מאוד ליונקים יבשתיים, הם נושמים אוויר, בעלי דם חם, מולידים ולדות חיים אשר יונקים חלב מאמותיהם. לצד מבנה זה, ליונקים הימיים יש מגוון רחב של תכונות אשר מותאמות לחיים בסביבה הימית כמו היכולת לעצור את הנשימה לזמן ארוך ולנצל את החמצן בצורה מיטבית או ההתמודדות עם לחצים גבוהים בעומק הים.

בתוך קבוצת היונקים הימיים יש כמה סדרות: טורפים (כלבי ים, אריות ים, דובי קוטב ולוטרות), תחשאים (תחש הנהרות ותחש המשכן) ולווייתנאים (לוויתני שיניים ולוויתני מזיפות).
לווייתני מזיפות הינם לווייתנים גדולים בעלי מזיפות במקום שיניים, איתן הם מסננים פלנקטון מתוך המים אשר ממנו הם ניזונים. לווייתני שיניים הינם לווייתנים בעלי שיניים אשר בעזרתן הם צדים דגים, דיונוני ענק ועוד. בתוך תת הסדרה של לווייתני השיניים, ניתן למצוא את על-משפחת הדולפינים.

קטלן – צילם מנור גורי

הקטלן הוא הגדול במשפחת הדולפינים ושמו ניתן לו מפני שהוא ניזון ממגוון רחב של דגים ואף יונקים ימיים אחרים תוך שימוש באסטרטגיות טריפה מתואמות ומתוכננות היטב בין חברי הלהקה המאפשרות להם לצוד יחד מיני בעלי חיים ימיים הגדולים מהם בהרבה, מה שהופך אותם לקטלניים אפילו ללווייתן הכחול, היצור הגדול בעולם!

ישנם מספר טיפוסים של קטלנים בעולם אשר נפוצים באזורים שונים ברחבי כדור הארץ ונבדלים ביניהם בהתנהגות, בטרף ממנו הם ניזונים ואפילו מעט בצורת הכתמים הלבנים על גופם. אחד מהטיפוסים מצוי באוקיינוס האטלנטי, מתוכו אוכלוסייה קטנה של קטלנים חיים דרך קבע באזור מיצרי ג'יברלטר.
בים התיכון אין אוכלוסייה קבועה של קטלנים אך לעיתים נכנסים מבקרים מהאוקיינוס האטלנטי.

מקרה כזה של ביקור קרה ממש בחודשים האחרונים. להקה קטנה של חמישה קטלנים נכנסה לים התיכון באזור חודש נובמבר. הלהקה הורכבה מזכר ונקבה בוגרים, שני צעירים וגור אחד.
הלהקה עשתה את דרכה מזרחה בים התיכון והגיעה לצפון איטליה, שם לצערנו מת הגור והלהקה המתאבלת התעכבה מספר ימים באזור גנואה לפני שהמשיכה בדרכה. לאחר מכן נצפו שלושה מחברי הלהקה במיצר מסינה (בין איטליה לסיציליה) בעודם ממשיכים מזרחה. התצפית הבאה הייתה בקצה הכי מזרחי של הים התיכון, לחופי לבנון, שם נצפה זכר אחד וגופת הנקבה עלתה אל החוף לאחר שמתה.

התצפית האחרונה של הקטלן שנשאר, התקיימה בצפון ישראל, מחופי שיבת ציון ועד חיפה ביום שישי ה28.2.2020 בה נראה הקטלן במצב ירוד יחסית. ביום שבת 29.2.2020 נצפה הקטלן בדרום חיפה לזמן קצר. בימים שאחרי התקבלו דיווחים לא מצולמים על הקטלן בדרכו דרומה ומאז לא נצפו עקבותיו.

קטלן – צילם מנור גורי

באמצעות סימנים וחתכים על סנפיר הגב של הקטלנים ועל הכתמים הלבנים של גופם, ניתן לזהות אותם באופן פרטני. תמונות סנפירי הגב של פרטי הלהקה צולמו באיטליה והותאמו עם תמונות סנפירים של להקה שנצפתה באיסלנד לפני שנתיים! קבוצת החוקרים באיסלנד עוקבים אחרי הדיווחים מהים התיכון ומעדכנים ששמו של הזכר שנצפה לחופי ישראל הוא Riptide.

בים התיכון קשה יחסית למצוא את סוגי הטרף של הקטלנים (דגים גדולים, אריות וכלבי ים, דולפינים קטנים), דבר אשר השפיע קשה על הלהקה וכנראה אף גרם למותם של חלק מחבריה.
כולנו תקווה ש Riptide היקר יצליח למצוא את דרכו חזרה למצרים והחוצה אל האוקיינוס האטלנטי, בו יחבור ללהקה אחרת של קטלנים ויתחזק.