חולץ קרס דיג מפיו של נחש צפע

26/03/2023

נתקלתם בנחש בטיול?
אנא, אל תטרידו אותו. שמרו מרחק ותיהנו מתצפית בטוחה.

לכידת נחש צפע עם קרס דיג בפיו, צילום: אורן עמית ואורי קבסה
לכידת נחש צפע עם קרס דיג בפיו, צילום: אורן עמית ואורי קבסה

נחש צפע מצוי בוגר נמצא עם קרס דיג תקוע בפיו.
בזכות שיתוף פעולה בין לוכד הנחשים עמית אורן לפקח רשות שמורות הטבע והגנים שי קבסה הקרס חולץ משפתו של הנחש והוא הוחזר לטבע.

במהלך יום שבת פנה לוכד הנחשים אורן עמית לפקח רשות הטבע והגנים ביחידה הימית שי קבסה לאחר שלכד נחש צפע מצוי שבשפתו התחתונה נתפסה קרס דיג ופצעה אותו. הנחש נלכד באזור קיסריה בין השטח הפתוח לאיזור מגורים בעקבות פנייה שהתקבלת מסיירת היישוב. הנחש מסוג צפע מצוי, נחש בוגר כבן חמש נמצא בתוך שקית זבל כשהוא מחובר לחכה עם קרס, כשהקרס פצע את שפתו.

לאחר התייעצות עם בית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת גן הוצא בזהירות הקרס מפיו וחוטא הפצע שנוצר כתוצאה מהקרס, לאחר התייעצות נוספת עם בית החולים הוא הושב לטבע.

צפו בסרטון בהוצאת הקרס מפי הנחש:

 

צפו בסרטון בדברי שי קבסה:

בישראל חיים כ-41 מיני נחשים, רובם אינם מסוכנים לאדם. למעשה, רק 9 מיני נחשים בישראל הם ארסיים. הארס משמש אותם לציד או להגנה מפני תוקפים. אמנם לנחשים יצא שם רע ושמם נקשר להם תכונות כגון אכזריות וערמומיות, אך האמת אחרת, לנחשים חשיבות רבה בשמירה על תפקוד המערכת האקולוגית שבה הם חיים, והם מסייעים מאוד בהגבלת ריבוי מכרסמים ומזיקים אחרים.

עם בוא האביב הנחשים מתעוררים מתרדמת החורף ומתחילים לחפש מזון ובני זוג, ובמקביל עולה בנו המודעות לסכנות שטומן בחובו מפגש מקרי עם נחשים ארסיים, בין בטיול באזורים פתוחים בין ליד הבית או אף בלב העיר.

במידה ונחש נכנס לביתכם או לחצר, פנו למוקד 106 או הזמינו לוכד נחשים מורשה (מתוך רשימת הלוכדים באתרנו). הוא יחזיר אותו לביתו הטבעי.

זכרו: ניסיון ללכוד נחש או לפגוע בו עלול לגרום הכשה. כל הנחשים בישראל הם בעלי חיים מוגנים. פגיעה בהם היא עברה על החוק.

אין לגעת או לטפל בנחש ללא הסמכה!
במידה וזיהתם חיה פצועה או במצוקה יש להתקשר למוקד רשות הטבע והגנים *3639 ואנו נדאג לטיפול המתאים.

השארת קרסים, פסולת, ציוד ועוד בטבע מסכנת את שלומם של בעלי החיים שאינם יכולים להציל את עצמם. יש להקפיד על איסוף זבל, ציוד וכל דבר שהבאנו עמנו ולא להשאירו בטבע.

קרס שהוצא מפי נחש צפע, צילום אורן עמית ואורי קבסה
קרס שהוצא מפי נחש צפע,, צילום: אורן עמית ואורי קבסה

תגיות

קטגוריות