צבי ים הושבו לטבע

מאת: יניב כהן - דוברות רט"ג 12.08.2019

צבי ים קובי ומשה שבו היום חזרה לטבע בחוף בת ים לאחר שטופלו במרכז להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים

השבת צב ים לטבע
השבת צב ים לטבע

קובי ומשה, צב וצבת ים שנמצאו פצועים ותשושים לפני מספר חודשים, שבו היום חזרה לטבע בחוף ריביירה בבת ים לאחר שטופלו במרכז הארצי לצבי ים של רשות הטבע והגנים. השניים שוחררו בליווי פקחי רשות הטבע והגנים בשיתוף "מרכז הגל שלי" – עמותה המסייעת לנוער בסיכון וקהל רב נוסף מקרב משתמשי החוף.

צבת הים משה, נמצאה כשהיא צפה בים מול מרינה הרצליה במרץ השנה והובאה למרכז ההצלה כשהיא תשושה מאד ומלאה בטפילים, מה שמצביע על כך כי היא צפה זמן רב מאד ללא יכולת לצלול ולאכול. היא טופלה באנטיביוטיקה ונוזלים ולאחר בדיקה מקיפה יותר הכוללת בדיקת CT במרפאתו של הוטרינר ד"ר צחי אייזנברג התברר כי משה סובלת מכיס אוויר בריאה הימנית . ד"ר צחי אייזנברג שאב מהריאה כ- 6 ליטר אוויר במסגרת הטיפול שניתן לה ולאחר חודשיים בבדיקה חוזרת הכוללת סריקת CT נמצא כי כיס האוויר נעלם כמעט לחלוטין. עם השלמת הטיפול בה ותקופה התאוששות והשגחה צמודה הוחלט במרכז הארצי להצלת צבי ים כי היא כשירה לחזור לים.

הדמיית CT באדיבות מרפאת כל חי, ד"ר צחי אייזנברג. ריאה עם דימומים וקרעים.
הדמיית CT באדיבות מרפאת כל חי, ד"ר צחי אייזנברג. גולגולת צב ים: אוזניים תיכונות המסומנות בקו כחול וסגול אמורות להיות ריקות אך מלאות או חצי מלאות בנוזלים.

צב הים קובי נמצא במים מול מרינה אשדוד בינואר השנה והגיע למרכז ההצלה כשהוא חלש מאד ורזה. לאחר בדיקה מקיפה יותר הכוללת בדיקת CT במרפאתו של ד"ר צחי אייזנברג התברר כי הוא סובל מפגיעה באוזן התיכונה. בנוסף היו לקובי פצעים על העיניים. ד"ר אייזנברג, הוטרינר, טיפל בעיניים והוציא משם חול ושאריות צדפים שנכנסו מתחת לעין. לאחר מספר שבועות בטיפול נמרץ הועבר לבריכה בחצר הטיפולים להמשך טיפול והשגחה רפואית. קובי נלקח לביקורת הכוללת סריקת CT נוספת אצל הווטרינר ונמצא כי הוא כשיר לחזור לים.
ברשות הטבע והגנים מציינים כי תקופת ההטלות של צבות הים נמצאת עדיין בעיצומה ואלו עולות לחופי ישראל בשעות החשכה כדי להטיל ביציהן. בתוך כך גם מתחילים לבקוע האבקועים ( צבי הים שבקעו זה עתה מהביצים) ואלו עושים דרכם על הים הפתוח. על כן יש לשמור על ניקיון הסביבה החופית ולהימנע מכל הפרעה לצבות הים ולאבקועים, לרבות נסיעה על חופי הים הגורמת לקוליסים ( סימני צמיגים) המקשים על האבקועים להגיע אל הים.

במקרה שנתקלים בצב/ת ים על החוף או אבוקעים צעירים יש לעדכן בכך באופן מיידי את רשות הטבע והגנים במוקד הפעיל 24 שעות ומספרו 3639*.