פעילי לילה - על אנשים וחיות אחרות

מאת: נעמה טוכפלד 02.08.2021

מה עושות האיילות בלילות? והצבועים? והתנשמות? עולם שלם מתקיים ממש כאן מתחת לאף שלנו. בזמן שאנחנו, בני האדם ישנים, לפחות רובנו זה הזמן לבעלי החיים לצאת החוצה מהמסתור ולקיים מעגל חיים שלם: אכילה, קיום טקסי חיזור, התרבות, הטלה ועוד.

קרקל_בשמורת_טבע_חי_בר_יטבתה_-_שי_קבסה_רשות_הטבע_והגנים קרקל בשמורת טבע חי בר יוטבתה - צילם שי קבסה, רשות הטבע והגנים

רוב בעלי החיים במערכות אקולוגיות הם פעילי לילה, והם מוצאים מזון על-ידי חוש הריח וחוש השמיעה. ציפורים לעומתן מוצאות את מזונן בעזרת חוש ראייה. גם למחזור השמש והירח יש כאן תפקיד חשוב כיוון שמשפיעים על הפעילות שלהם וכך גם הערפל ועננים שמשפיעים על כמות האור והחושך בזמן הזה. לכמות האור והחושך בלילה ישנה השפעה משמעותית בין יחסי טורף ונטרף בקרב בעלי החיים.  כך שבניגוד לאגדות הרווחות בלילות של ירח מלא, נתקשה יותר למצוא טורפי לילה מאחר והחיות הקטנות מוצאות מסתור מפני האור. לעומת זאת, בלילות חשוכים – יהיה קל יותר לראות את בעלי החיים הקטנים יוצאים ממחבואם.

דג זהרון הדור – צילם עמרי יוסף עומסי, רשות הטבע והגנים

אנו בני האדם התרגלנו להאיר את הלילה אך איננו מודעים לעולם המתקיים בחסות החשכה ובזכותה דווקא: צבות ים עולות להטיל את ביציהן, עופות לילה יוצאים לצוד וכך גם טורפים. אם שמעתם את קרקורי הצפרדעים בלילה דעו שהן בעיצומו של טקס חיזור נמרץ, ובמידה והאיזור מואר יתר על המידה הדבר יפגע בכל המארג האקולוגי הקיים. למעשה, מחקרים מראים כי תאורת יתר בלילה מביא לתופעה הנקראת "מדבור" כלומר הפיכת תאי שטח שלמים למדבריים מבחינת פעילותם של בעלי חיים.

כיצד נצליח אם כן, לטייל בלילה ובערב, בשעות הנעימות של היום מבלי להפריע לבעלי החיים?

רשות הטבע והגנים מציעה שלל פעילויות ערב ולילה באתרים מוגדרים וביניהם חניוני לילה וגנים לאומיים ובכך מאפשרת למי שחם לו מידי- וזה כולנו, ליהנות מהטבע בשעות הנעימות ולצמצם את הפגיעה בעולם החי.

הצלחתם לצאת מהבית ולהגיע לטבע בשעות הערב? היו זהירים וקחו לתשומת ליבכם, זוהי שעתם של בעלי החיים לצאת ולצוד את מזונם. אל תתקרבו לבעלי חיים, אל תאכילו או תפזרו מזון בשטח ואל תרעישו. הלילה בטבע מלא קולות וצלילים שמשמיעים בעלי החיים. בחרו מקום המרוחק ככל האפשר מאנשים או ממקורות רעש. שבו בדממה במשך כמה דקות. מומלץ אפילו לעצום עיניים כדי למקד את תשומת הלב בחוש השמיעה. לאחר מכן ספרו זה לזה – מה הצלחתם לשמוע? אם לא זיהיתם את בעל החיים המסוים נסו לפחות להגדיר את הסוג שלו – האם זה ציפור, דו־חי, יונק או חרק? תוכלו לחזור על התרגיל באזורים שונים, למשל בקרבת מקור מים, באזור של צמחייה סבוכה, באזור חשוף וכד׳. האם שמעתם צלילים שונים בכל מקום? צרצרים, תנים וצפרדעים הם כמה מבעלי החיים שאולי תצליחו לשמוע בלילה.

ואם בא לכם לדעת יותר על החיים המופלאים של בעלי החיים, ולשלב זאת בחוויה לילית כיפית לכל המשפחה אתם מוזמנים לשלל פעילויות הערב והלילה שלנו, במהלך חודש אוגוסט:

פסטיבל סרטים סרטבע בגל לאומי יחיעם
פסטיבל סרטים סרטבע בגן לאומי יחיעם

קטגוריות