המלצת השבוע - טיול במטריה במגדל צדק

מאת: נעמה טוכפלד, רשות הטבע והגנים 11/01/2022

אתם פוחדים מגשם? ההמלצה הזאת לא בשבילכם.

אבל אם אתם לא "עשויים מסוכר" כמו שהסבתות שלנו היו אומרות אז יש לכם פה הזמנה נהדרת לטיול ירוק, רענן קסום וקרוב קרוב, טיול חורפי בגן לאומי מגדל צדק. קחו אתכם מעיל, מגפיים ומטריה וצאו לדרך.

טיול במטריה במגדל צדק, צילום: שרון גולן הרשקוביץ
טיול במטריה במגדל צדק, צילום: שרון גולן הרשקוביץ

האתר שופע נקודות תצפית מהריבות, כולו ירוק ורענן והשבילים הסלולים מקלים על ההליכה וחלקים נרחבים באתר נגישים גם לכסאות גלגלים ועגלות. הנה כמה נקודות שאסור לכם להחמיץ בטיול החורפי הנחמד הזה:

  • ביקור במצודה מרהיבה שבסיסה צלבני מימי הביניים שהפכה לבית אחוזה ערבי בתקופה העות'מאנית. מומלץ להתחיל או לסיים את הביקור בגן הלאומי במצודה. ניתן לבקר בחדרים ובחצר המרכזית של המצודה ולהשקיף ממנה אל נופי הגן ומסלוליו.
  • דרך המצודה – מסלול הליכה מונגש המטפס מהכניסה המערבית של הגן אל המצודה. המסלול מקיף את המצודה וצופה אליה ואל עבר ברכות החורף ושטחי המחצבות וכבשני הסיד ששוקמו. בימיםאלו ניתן לראות פריחת כלניות לבנות בצידי השביל.
  • גבעת הקברים – זה לא כזה מפחיד כמו שזה נשמע. מסלול הליכה המתאים לכל המשפחה ומשלב תצפיות נאות ופריחת נרקיסים. המסלול עובר לצד קבר השיח' הצופה אל המצודה, מטפס אל ראש הגבעה ממנה נשקפים נופי ראש העין, יישובי השרון והשפלה, ממשיך בין בורות מים ומערות קבורה מימי בית שני וקברי הכפר הערבי מג'דל יאבא וחוזר בחזרה אל החניה העליונה. מכן אפשר לעלות למצודה או לרדת לברכות החורף או לדרך האבן.
טיול במטריה במגדל צדק

אי אפשר וגם אין סיבה להתעלם מהנוף המרהיב הנשקף מנקודות התצפית אבל אל תשכחו להסתכל גם מקרוב. באתר חי וצומח מגוונים: מיני צומח נטע האדם כמו עצי זית, תאנה ושיחי צבר וגם מרבדי צומח עונתיים וראשית פריחה של כלניות ורקפות..

גם בעלי חיים, מיני עופות ודו חיים משתלבים בהרמוניה בסביבת ברכות החורף, ניתן למצוא רמזים( גללים ועקבות)   להימצאותם  של מיני יונקים פעילי לילה כמו צבוע מפוספס, דורבן,שועל מצוי , וצבי ארצישראלי.

סיימתם? זה הזמן להתפנק קצת (אבל קצת, כי הרי אתם לא מהמפונקים אמרנו)

בכניסה (או ביציאה, תלוי באיזה כיוון אתם) לגן הלאומי מתחם בו ניתן לערוך פיקניק  ומרכז שירות למטייל בו ניתן לרכוש קפה או תה חם לחימום האווירה. תרימו לעצמכם איזה כוס חמה ומפנקת, ותיהנו מהנוף

ובמזג אויר טוב – כדאי לשאול על הדרכות ולהצטרף למדריך בסיורים באתר.

שימו לב: הכניסה לגן הלאומי מהשעה 6:00 בבוקר ועד 9:00 הינה ללא תשלום
בשעה 9:00 הקופות באתר נפתחות

צפו בסרטון שצילמה שרון גולן הרשקוביץ: