פרויקט רב שנתי לשמירה על צבי הים בעונת הרבייה

10.01.2022

צבי ים הם זוחלים קדומים המצויים כיום בסכנת הכחדה במקומות שונים בעולם. כל שמונת מיני צבי הים בעולם הוכרזו ע"י ארגון שמירת הטבע הבינלאומי (IUCN) כמינים בסכנת הכחדה. מרבית מדינות הים התיכון, כולל ישראל, שותפות בתכנית בינלאומית לשמירה על צבי הים. צבי הים הינם חית בר מוגנת בישראל (חוק הגנת חיית הבר – מחלקת הזוחלים).

אבקועים בדרך לים בזריחה-עינב הדני רטג
אבקועים בדרך לים בזריחה-עינב הדני רטג, אבקועים בדרך לים בזריחה - צילמה עינב הדני רטג

בים התיכון מצויים שלושה מיני צבי ים משתי משפחות:

צב הים החום Caretta caretta וצב הים הירוק Chelonia mydas, ממשפחת ה-Cheloniidae, וצב ים גלדי Dermochelys coriacea ממשפחת הצבים הגלדיים Dermochelyidae. הראשונים משלימים את מחזור חייהם באגן המזרחי של ים תיכון. עד כה לא נצפתה פעילות רבייה של צב הים הגלדי בים התיכון.

יכולת ההתאוששות הטבעית של אוכלוסיות צבי הים תלויה, בין היתר, בהצלחת מאמץ הרבייה.

צבת ים מטילה ביצים, צבת ים מטילה ביצים - צילם יניב לוי

 

עונת ההטלות של צבי הים

העונה מתחילה בחופי הים התיכון בסביבות מאי ונמשכת עד אוגוסט. נקבת צב ים חום מטילה כ-2-3 קינים, אחת לשנתיים לערך, אשר בכל אחד מהם כ-80 ביצים. נקבת צב ים ירוק מטילה כ-3 קינים, אחת לשלוש שנים לערך, אשר בכל אחד מהם כ-130 ביצים. רק צאצא אחד בממוצע יגיע לבגרות מינית ויוכל בעצמו להעמיד צאצאים. נקבות צבי הים עולות להטיל, על פי רוב, באותו אזור בו הן עצמן בקעו, ורק אחוז קטן מהקינים מוטל באתרים מרוחקים יותר.

שימוש הולך וגובר של האדם בחופים, לאורך השנים, גורם להרס של חופי ההטלה ומקשה על מאמץ הרבייה:

מבני מגורים ותיירות, מסעדות, כבישים, מפעלים, מרינות ונמלים מצמצמים את שטח החוף הזמין לנקבה המטילה. רעש, תאורה חזקה ונוכחות אנושית בחופים במהלך הלילה מפריעים לצבות העולות אל החוף להטיל ומפחידים אותן. נקבת צב הים רגישה מאוד לכל הפרעה, ואם לא תינתן לה האפשרות להטיל בשלווה או לא תמצא מקום הולם להטלה, היא תשוב אל הים מבלי להטיל את הביצים. יתכן שתנסה שוב למחרת, אך אם גם הפעם לא תצליח היא עשויה להטיל את הביצים בים (אז סיכויי ההישרדות של הביצים אפסיים), או חמור מכך – הביצים לא יוטלו, ובמקום זאת ירקבו בגופה ויגרמו למותה של הנקבה.

פעילות האדם בחופי ההטלה גורמת לפגיעה נוספת במאמץ הרבייה, כאשר אבקועים (צבי ים שזה עתה בקעו) מאבדים את דרכם כשהם עוקבים אחר תאורה מלאכותית במקום לזחול לכיוון הים, וכך חשופים לטריפה ולהתייבשות ולא מגיעים אל הים.

לפיכך, שמירה על הקנים והאבקועים ושיפור שרידותם במהלך עונת הרבייה, צפוי להאיץ את קצב ההתאוששות של האוכלוסייה.

אבקועי_צבי_ים_בדרך_אל_הים_-_אורי_פרו_רשות_הטבע_והגנים, אבקועי צבי ים בדרך אל הים - צילם אורי פרו, רט"ג

מסיבה זו, מאז אמצע שנות ה-80, מבצעת רשות הטבע והגנים פעילות ממשק לאישוש והצלת אוכלוסיית צבי הים בחופי ישראל. ממשק זה מתבסס על ה"פרוגרמה לצבי ים" שנכתבה על ידי זאב קולר ודוד מאיר בשנת 1993. במהלך השנים, פעולות הממשק מתעדכנות בהתאם למחקרים חדשים ושיתופי פעולה בינלאומיים ובהתאם לשינויים בשטח. מטרת הממשק: אישוש אוכלוסיות צב הים החום וצב הים הירוק המקננים בחופי ישראל על ידי איתור, העתקה ושמירה על קינים והפעלת גרעין רבייה לצב הים הירוק.

מדי שנה, פקחי רשות הטבע והגנים סורקים את חופי הים התיכון בכל הארץ לאיתור עקבות של נקבות צבי הים שעלו להטיל. במקום בו נמצאו עקבות מתרכזים המאמצים באיתור הקן והעתקתו לחוות מגודרות בשמורות טבע, כדי למנוע פגיעה בקן ע"י פעילות אדם או טריפה של הקן, ולהגביר את סיכויי האבקועים להגיע לים בשלום. הפקחים עוברים השתלמות בקפריסין ובישראל בכדי לבצע את הפעילות במקצועיות למניעת פגיעה בשלב ההתפתחות העוברית אשר הינו שלב פגיע מאוד. משנת 2020, מתנדבים/ות סורקים/ות לקחו חלק בשמירה על צבי הים בשלב איתור הקינים. מתנדבים אלו סורקים את החופים העירוניים אשר פקחי רשות הטבע והגנים לא סורקים באופן קבוע ובכך מצילים את הקינים שסיכויי השרידות שלהם אפסיים. מאחר ומדובר במאמצי איתור רבים בכל חופי הארץ, יש ערך רב לעזרת הציבור בזיהוי העקבות ודיווח עליהן, ובייחוד בחופים עמוסים בפעילות אדם שעלולה לטשטש את העקבות טרם הסריקה והאיתור.

רשות הטבע והגנים קוראת למתרחצים ולמבלים על החוף לפקוח עיניים, לזהות את העקבות שמשאירה אחריה נקבת צב הים שעולה לחוף להטיל ביצים ולדווח למוקד בטלפון 3639*.

בשנת 2010, הוספנו לפעילות השמירה על חוות ההדגרה הגדולות, מתנדבים שתפקידם לשמור על החווה ולדאוג לשמור על האבקועים מההגחה, לאורך זחילתם ועד הגעתם לים. מתנדבים אלו מכונים "השמרצבים" (רעיון של הסופרת והיוצרת בלהה תורן). עם השנים, חלה עלייה בדרישה ובביקוש לשמרצבים. מדי שנה, מספר השמרצבים עלה ובשנים האחרונות, קיימת פעילות בכל חוות ההדגרה בארץ.

העתקת הקינים לחוות מגודרות וההשגחה על האבקועים הזוחלים אל הים מגדילה את מספר הצאצאים המשתחררים לים על ידי מניעת טריפה של הביצים והאבקועים בעודם בחוף, ומניעת תמותה של אבקועים בעקבות זחילה לכיוון לא נכון (תאורה מלאכותית). בנוסף, מיקום חוות ההדגרה בשמורות טבע חופיות צפוי להשפיע בטווח הארוך על הנקבות המטילות שיחזרו להטיל בחופים אלו, שכן נקבות צפויות להטיל בחוף בו בקעו.

חווה להדגרת ביצי צבי ים. מאז החלה פעילות העתקת קנים, בקעו בחוות הדגרה ברחבי הארץ עשרות אלפי צבונים.צילום יריב מליחי, חווה להדגרת ביצי צבי ים. מאז החלה פעילות העתקת קנים, בקעו בחוות הדגרה ברחבי הארץ עשרות אלפי צבונים.צילום יריב מליחי

פרויקט העתקת הקינים ושמירה עליהם פעיל מזה 30 שנה, בדומה לפרק הזמן הדרוש להגעה לבגרות מינית בצבי ים. בהתאם לזה, בשנים האחרונות ניכרת עליה משמעותית במספר ההטלות בחופי הארץ, בעיקר בקרב נקבות צב הים החום.

מצורפים סיכומי עונות הרבייה של צבי הים והמאמצים לשמירה עליהם לאורך שנות פעילות הפרויקט:
לחצו כאן >>