מזל טוב לעיט הזהוב

13/03/2022

מזל טוב: לראשונה שני גוזלים לעיט זהוב אי פעם בישראל - בקעו בגרעין הרבייה בשמורת הטבע חי בר כרמל

עיט זהוב
עיט זהוב

השבוע שמחה גדולה וכפולה שני גוזלים נולדו לזוג עיטים זהובים בשמורת הטבע חי בר כרמל. 42 ימים לאחר הטלת הביצה בקע הגוזל הראשון והיום בקע הגוזל השני. הנקבה רוני בת 9 נתפסה בטבע כפרחון אך לא התאימה להשבה לטבע, זכתה בשמה בשנת 2013 לאחר שפצעה את המטפלת הראשית רוני בבית החולים של רשות
הטבע והגנים והספארי בזמן טיפול רפואי ובן זוגה רומאו בן 17 שנמצא בטבע אך מרבית חייו גדל בגן החיות התנ״כי, הצליחו לראשונה להביא לעולם שני גוזלים בפעם הראשונה בישראל.

צפו בסרטון:

אוהד הצופה אקולוג עופות ברשות הטבע והגנים:
״ הישג נוסף למאמצי שימור העיטים הזהובים בארץ: לראשונה בשבי בישראל בקע גוזל בגרעין הרבייה וכמה ימים אחריו בקע גוזל נוסף. זהו פיצוי על כך שהוריו נלכדו ונחמסו מקינים בטבע וחסרו לאוכלוסייה, עד כדי כך שבשנת 2018 גוזל בטבע בישראל רק גוזל יחיד ומספר הזוגות הכולל ירד ל-6. מאז ישנה התאוששות איטית בזכות פעולות ההגנה על קינים, שת"פ עם חיל האוויר למניעת הפרעות מסוקים לקינון, מיגון עמודי מתח גבוה ומאבק בהפרעות מטיילים במסגרת פרויקט פורשים כנף בשיתוף עם החברה להגנת הטבע וחברת חשמל. אני מקווה שניתן יהיה להגדיל את גיוס הפרטים הצעירים לאוכלוסייה בזכות גרעין הרבייה״.

העיט הזהוב הוא העיט הגדול ביותר שדוגר בישראל. מדובר בעוף חזק ועוצמתי, המסוגל לצוד טרף גדול, כמו שועל או גדי. למרות יכולותיו הפיזיות המרשימות, העיט הזהוב ניזון בעיקר מיונקים בינוניים וקטנים דוגמת שפן סלע, ארנבת ושועל אך מגוון גם בעופות בינונים ובזוחלים כדוגמת חרדון צב. בנוסף הוא גם מפצח צבים שאותם הוא מטיל מגובה רב.

במסגרת פרויקט "פורשים כנף" המשותף לרשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע וחברת החשמל, מבוצע ניטור הדוק לקינון, הצבת שמירה על קינים הסובלים מחמיסה והפרעות וממוגנים עמודי מתח באזורים בהם תועדה התחשמלות.