גני מקלט לצמחים בסכנת הכחדה

27/01/2021

לרגל ט"ו בשבט: הצצה לגני המקלט לצמחים בסכנת הכחדה שניתן לבקר בהם (אחרי הסגר כמובן...)

גן המקלט בעין אפק, צילם שקד
גן המקלט בעין אפק, צילם שקד, גן מקלט לצמחים בעין אפק, צילם שקד

ארבעה אזורי אקלים שונים בישראל ביניהם: ים תיכוני, אירנו-טורני, סהרו-ערבי וסודני, הופכים את ישראל למעצמת מיני צמחים מגוונים ונדירים ביחס לעולם עם למעלה מ-2,600 מינים שונים. מתוכם  למעלה מ-410 מינים מוגדרים בסכנת הכחדה. אלו הופכים את הטבע הישראלי ליפה ומעניין במיוחד אך גם מציבים אחריות ואתגרים רבים לאוהבי ושומרי הטבע ביניהם רשות הטבע והגנים, האמונה מטעם המדינה על שמירה והגנה על ערכי הטבע המוגנים בישראל. רשות הטבע והגנים יחד עם שותפים לדרך ומתנדבים נוקטת במגוון פעילויות ניטור, מחקר, שימור ופיקוח שוטפות לצד פעולות יזומות אחרות כדי לשמר את מיני הצמחים בדגש על המינים הנדירים ואלו שבסכנת הכחדה.

אחת מאותן יוזמות ברוכות היא הקמת גני מקלט לצמחים בסכנת הכחדה ולמינים נדירים בתוך שמורות הטבע והגנים הלאומיים. יוזמה שהחלה ברשות הטבע והגנים בשנת 2006 בהובלת אקולוגים ומנהלי אתרים של הרשות בין היתר, וצברה תאוצה עם השנים, במטרה לשמר מאגר גנטי של מינים שנכחדו מהטבע בארץ או עומדים בסכנת הכחדה, לרוב של בתי הגידול המאוימים באזור הגן או השמורה, ולצבור ידע על המינים הנדירים שאין עליהם מידע רב. גני המקלט משמשים גם כמקור לזרעים ולשתילים להשבות של מינים לטבע, לאישוש אוכלוסיות שהתדלדלו ולשיקום בתי גידול. ברבים מגני המקלט באתרים המנוהלים על ידי רשות הטבע והגנים ניתן לבקר ולהתרשם מקרוב מהצמחים כחלק ממוקדי העניין באתר והם ממלאים תפקיד חשוב בחינוך והסברה באופן חוויתי על חשיבות השמירה על המגוון הביולוגי ועל המינים שבסכנת הכחדה.

צפו בסרטון שערך יניב כהן:

לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "הרשות פועלת בכלים רבים על מנת לשמור על החי והצומח של ישראל. זיהינו בשנים האחרונות צמחים רבים שהולכים ונכחדים משדות הארץ ללא שיכולנו להושיע. חטיבת מדע ברשות הקימה פיילוט של 'בית מרגוע לאישוש והחלמה' צמחים, הלוא הוא גן המקלט. הפיילוט הצליח מאוד ובסיוע שותפים ובראשם תכנית המורשת, תמ"ר ועוד הוקמו גני מקלט נוספים ברחבי הארץ. בתוך כך חלק מגני המקלט מתופעלים ע"י גורמים שותפים כמו חיילים בגן המקלט שבבסיס חוות השומר. התוצאות מרשימות ומינים רבים התאוששו וחזרו אלינו לעוד שנים רבות. בקרו בגן מקלט כזה, הקשיבו רוב קשב לצמחים שבתוכו, הביעו חמלה ותראו צמחים מאושרים. בכך גם אתם תצאו עם הבנה שלאדם יש הרבה מרחב של עשייה חיובית כלפי הטבע".

 

לדברי ד"ר מרגרטה וולצ'אק, אקולוגית צמחים ברשות הטבע והגנים: נכון להיום קיימים קרוב ל-20 גני מקלט וחלקות מקלט באתרים המנוהלים על ידי רשות הטבע והגנים  בהם יחד שמורים 114 מינים בסכנת הכחדה, המהווים למעלה מ- 25% מכלל הצמחים בסכנת הכחדה בישראל. בנוסף גדלים בהם מינים על סף איום ומינים נדירים מאוד. לעשייה זו של רשות הטבע והגנים וצוותי האתרים, שהתפתחה בזכות מימון של תכנית 'ציוני דרך' שבאגף מורשת במשרד ירושלים ומורשת, שותפים משמעותיים לדרך בהם בנק הגנים הלאומי במכון וולקני, הגנים הבוטניים של האוניברסיטה העברית בגבעת רם ובהר הצופים, אקולוגים, בוטנאים וגננים מובילים וכן מתנדבים רבים".

לכבוד טו' בשבט, חג העצים, הצמחים והטבע בכלל, ריכזנו לכם מידע על מספר גני מקלט בשמורות ובגנים הלאומיים ברחבי הארץ, שתוכלו לבקר ולהתרשם מהם עם היציאה מהסגר ובכלל.

גן_מקלט_לצמחים_בשמורת_הטבע_עין_אפק_-צילמה_דניאל_הייטנר_ריכטמן_רשות_הטבע_והגנים_(2), גן מקלט לצמחים בשמורת טבע עין אפק - צילמה דניאל הייטנר ריכטמן, רט"ג

גן המקלט בשמורת הטבע עין אפק

הוקם בשנת 2007 תוך התאמה לשמורה המאופיינת כבית גידול לח. רעיון הקמת גן המקלט התחיל עם פעולת הצלה של נימפאה תכולה – צמח הדגל של השמורה, שהצליחה להוציא את אוכלוסיית הצמח מסכנת הכחדה מיידית. אוכלוסיית הצמח התדלדלה בזמנו לכ-3 עד 4  פרטים בלבד והיום עשרות או אפילו מאות פרטים גדלים בבטחה בכמה גופי מים בתוך השמורה. כל צוות השמורה והמתנדבים מעורבים בטיפול בגן המקלט שבו פרושים שבילים לרווחת והתרשמות המבקרים בשמורה. בנוסף קיימת גם חממה בתוך השמורה (אינה נגישה למבקרים בשוטף) המשמשת להנבטת זרעים ולהכנת שתילים הן לגן עצמו והן לפעולות השבה לטבע. זאת בסיוע גנן מקצועי. בימים אלו מתבצע תכנון לפיתוח של גן המקלט לאור עליית מפלס גופי המים בשמורה שהציפה חלק ממנו.

מאפייני מיני הצמחים בגן המקלט: צמחים של בתי גידול לחים, צמחים של שקעים לחים בחולות, צמחי כורכר, צמחי מלחה. 4 בתי הגידול בגן מאפיינים את בתי הגידול שלאורך הנעמן – הנחל שמוצאו בשמורה.

בין הצמחים בגן המקלט: למעלה מ-25 מינים בסכנת הכחדה, מוגנים ונדירים ביניהם נימפאה תכולה, אזוביון דגול, אלמוות ארץ-ישראלי, ורד צידוני, לחך הודי, לפופית החיצים, נעצוצית סבוכה, סם כלב מזרחי ועדעד הגליל

זמן טוב לבקר ולהתרשם מגן המקלט: ניתן לבקר בגן המקלט בכל השנה ולהתרשם מהצומח . בחורף ניתן להתרשם מהנביטה והצימוח. המינים פורחים בעיקר באביב. צמחי המים פורחים בעיקר בקיץ.

 

גן_המקלט_בציפורי_-_צילום_מיטל_אהרון_רשות_הטבע_והגנים_(1), גן מקלט לצמחים בגן לאומי ציפורי, צילמה מיטל אהרון רט"ג

גן המקלט בגן הלאומי ציפורי:

הוקם בשנת 2014 כדי לתמוך במאמצים לשמירת הטבע של בקעת בית נטופה, על החקלאות המסורתית המאפיינת אותה ועל עשרות מינים של צמחי בר נדירים ונמצאים בסכנת הכחדה הגדלים בה במכלול חלקות חקלאיות בעיבוד מסורתי.  הגן שתוכנן על ידי אדריכל נוף מטופל על ידי צוות הגן הלאומי בסיוע האקולוגים של רשות הטבע והגנים וגנן מקצועי. בין מיני הצומח שגדלים בגן לטובת השבה לטבע בקיית יזרעאל ואלקנת הגליל.

מאפייני מיני הצמחים בגן המקלט: מיני צמחים של בקעת בית נטופה, צמחים המלווים את החקלאות המסורתית, צמחים של אדמות כבדות וצמחי מים.

בין הצמחים בגן המקלט: למעלה מ-20 מיני צמחים בסכנת הכחדה, מוגנים ונדירים ביניהם אירוס נצרתי, אלקנת הגליל, בקית יזרעאל, טופח דביק, מיאגרון אזון, מרוות איג, פואת הצבאים, פשתנית משולשת, קדד הקרקפות (שקרוב לוודאי נכחד בטבע), שלהבית הגלגל.

זמן טוב לבקר ולהתרשם מגן המקלט: ניתן לבקר בגן המקלט בכל השנה ולהתרשם מהצמחים. בחורף ניתן להתרשם מהנביטה והצימוח. המינים פורחים בעיקר באביב. צמחי המים פורחים גם בקיץ.

מרוות_איג_-_גן_לאומי_כוכב_הירדן_-_צילום_אבי_דוד_רשות_הטבע_והגנים__(2), מרוות איג בגן לאומי כוכב הירדן - צילם אבי דוד, רט"ג

 

גן המקלט בגן הלאומי כוכב הירדן:

הוקם בשנת 2008 ביוזמה מקומית של צוות האתר ואקולוג ברשות הטבע והגנים. תחילה בתור ערוגה קטנה קרוב לשער הכניסה לגן הלאומי.  כבר בתחילת הדרך נרשמה הצלחה בהנבטת מספר צמחים נדירים לשתילה בגן הלאומי ולהשבה לטבע בהם מיני הצמחים שלהבית הגלגל וקוצן מכונף. בשנת 2019 צוות הגן הלאומי הוביל הרחבה של גן המקלט ובמסגרת זאת הוכשרו חלקות חדשות ונשתלו צמחים ראשונים בחלקות אלה ביניהם: שלהבית הגלגל, געדה זעירת פרחים, מרווה סורית ופואת הצבעים. בתוך כך נאספו בקרבת הגן הלאומי זרעים של אלקנת הגליל לשתילה עתידית בגן והתגלה בתוך הגן גם שום הגלגל הגדל בו כצמח בר. אוכלוסיות הצמחים בסכנת הכחדה הסמוכות לגן הלאומי סובלות בשנים האחרונות מפגיעה קשה עקב עבודות פיתוח ופעולות תחזוקת בדרך המובילה לגן ועל כן לשמירה והגנה על מינים אלו בתוך גן המקלט שבגן הלאומי חשיבות רבה עוד יותר. עיקר הטיפול בצמחים נעשה על ידי צוות הגן הלאומי בסיוע אקולוגים של רשות הטבע והגנים.

מאפייני מיני הצמחים בגן המקלט: צמחים שמקורם באדמות עמוקות. אדמות אלה אופייניות בעיקר לעמקים ונוצרו מבלייה במקום ומחומר שנסחף מהאזורים הסובבים. הן פוריות ומתאימות לעיבוד חקלאי ועל כן לא נשארו בהן שטחים טבעיים רבים וישנה חשיבות רבה לשמר את הצמחייה המקורית.

בין הצמחים בגן המקלט: אלקנת הגליל, טופח דביק, פואת הצבאים, שלהבית הגלגל וגעדה זעירת פרחים.

זמן טוב לבקר ולהתרשם מגן המקלט: ניתן לבקר בגן המקלט בכל השנה ולהתרשם מהצומח. בחורף ניתן להתרשם מהנביטה והצימוח. המינים פורחים בעיקר באביב.

שתילת מרווה סורית בגן מקלט נבי סמואל על ידי עמוס טל, מנהל הגן הלאומי- מרגרטה וולצאק, שתילת מרווה סורית בגן מקלט נבי סמואל על ידי עמוס טל, מנהל הגן הלאומי, צילמה מרגרטה וולצאק - רט"ג

 

גן המקלט בגן הלאומי נבי סמואל:

הוקם בשנת 2016 בחלקו הצפוני של האתר על טרסות קיימות ביוזמת צוות הגן הלאומי של רשות הטבע והגנים, סיוע ותמיכה של המנהל האזרחי וקרן מורשת ובתכנון של אדריכל נוף. בגן המקלט השתלבו מספר עצים ותיקים וקירות הטרסות מכוסות ברקפות וצמחי בר נוספים. בגן, למעט מקרים בודדים, אין תשתית לריבוי צמחים ועל כן השתילים מתקבלים משותפים לעשייה ולדרך בהם: בנק הגנים הלאומי במכון וולקני וגנים בוטניים של האוניברסיטה העברית בגבעת רם ובהר הצופים. חלק מהצמחים הגדלים בגן ביניהם סומקן ענקי, הועתקו מאתרי פיתוח ובנייה וצמחי אירוס הסרגל הועתקו מהחלק החיצוני של גן לאומי נבי סמואל ממקום בו לא היו מצליחים לשרוד.  עיקר הטיפול במיני הצומח נעשה על ידי צוות הגן הלאומי בסיוע אקולוגים של רשות הטבע והגנים. בתוך כך, ניסים פרימו, אחד מהמתנדבים הבולטים של הגן הלאומי, סרק ומצא לאורך השנים במסגרת פעילותו הערכית לניטור ושימור מגוון הצמחים כ-750 מינים שונים באתר עצמו, ביניהם צמחים נדירים ובסכנת הכחדה. לחלק מהם גם הנביט זרעים בתיאום ואישור והשתילים שלהם נשתלו בגן המקלט.

מאפייני מיני הצמחים בגן המקלט:  צמחים של האזור ההררי ביהודה ושומרון – צמחים של בתות הים-תיכוניות ובתות ספר, צמחים המלווים חקלאות מסורתית, צמחי תבלין

בין הצמחים בגן המקלט: למעלה מ-20 מיני צמחים בסכנת הכחדה, מוגנים ונדירים ביניהם סומקן ענקי, אירוס הסרגל, דו-כנף ריחנית, דרדר אשקלון, מרווה כחולה, מרוות החפים, קדד קצר-שיבולת, קרן-יעל סורית, שלהבית המדבר ועוד

זמן טוב לבקר ולהתרשם מגן המקלט: ניתן לבקר בגן המקלט בכל השנה ולהתרשם מהצומח. מינים בודדים פורחים כבר עכשיו וניתן להתרשם מיופיים. קרן-יעל סורית נמצאת בימים אלו בשיא פריחתה. אירוס הסרגל סיים את פריחתו זה עתה. שיאי הפריחה של רוב המינים הם באביב.

 

גן_מקלט_לצמחים_חי_רמון_-_צילום_אמיר_שפיר_רשות_הטבע_והגנים_(4), גן מקלט לצמחים בחי רמון, צילם אמיר שפיר, רט"ג

גן המקלט חי רמון:

גן המקלט באתר חי רמון במצפה רמון, המנוהל על ידי רשות הטבע והגנים, הוקם בשנת 2015 במטרה לשמר צמחים בסכנת הכחדה של אזור הר הנגב, המאופיין במיני צמחים רבים בסכנת הכחדה, ולהציגם לקהל המבקרים. זאת תוך העלאת המודעות והחשיבות לשמירתם.  האתר מייצג היטב את התנאים המיוחדים של הר הנגב ביחס לאזור מדברי כולו – גובה רב מעל פני הים, כמות משקעים גבוהה ביחס למדבר הסובב אותו ובידוד מאזורים אחרים בעלי תנאי אקלים דומים. בתנאים האלה נוצרה צמחייה מיוחדת עשירה במינים נדירים ומינים אנדמיים. בגן אין תשתית לריבוי צמחים ועל כן השתילים מתקבלים משותפים לעשייה ולדרך בהם: בנק הגנים הלאומי במכון וולקני וגנים בוטניים של האוניברסיטה העברית בגבעת רם ובהר הצופים.

מאפייני מיני הצמחים בגן המקלט:  צמחים מדבריים המאפיינים בתי גידול שונים באזור הר הנגב – ערבות המדבר, משטחי סלע, מחשופי גבס, נחלים

בין הצמחים בגן המקלט: אזובית רמון, אירוס טוביה, זקן תיש מדברי, כלך דו-דורי, כלך דנין, נוציץ המדבר, פיגמית פור וצלף רמון

זמן טוב לבקר ולהתרשם מגן המקלט: ניתן לבקר בגן המקלט בכל השנה ולהתרשם מהצומח. שיא הפריחה באביב, אך חלקם פורחים גם בקיץ.