תיעוד ראשון של קינון נחליאלי זנבתן בישראל!

25/05/2021

במסגרת מאמץ רב-שנתי למיפוי הציפורים הדוגרות בישראל של מרכז הצפרות הישראלי בחברה להגנת הטבע, נמצאה בשמורת עין מבוע שבמדבר יהודה עדות לקינון ראשון בישראל של נחליאלי זנבתן.

נחליאלי זנבתן - קובי הלפגוט רטג
נחליאלי זנבתן - קובי הלפגוט רטג, נחליאלי זנבתן - צילם קובי הלפגוט רט"ג

קובי הלפגוט, מנהל אשכול אדומים השומרוני הטוב ברשות הטבע והגנים, תיעד הבוקר (25 במאי 2021) שני נחליאלים זנבתנים צעירים שעזבו את הקן בימים האחרונים.

קובי הלפגוט מנהל אשכול אדומים -השומרוני הטוב ברשות הטבע והגנים:
״הבוקר (25 במאי 2021) בסיור לפתיחת האתר הבחנתי בזוג פרחונים של נחניאלי זנבתן. לפני כחודש וחצי ראיתי זוג בוגרים במסלול ההליכה בעין מבוע בצמוד לנחל ושמחתי היום לראות את הפרחונים באותו איזור. העברתי את התיעוד לשמואל שאישר שמדובר בפרחוני נחניאלי זנבתן״.

צפו בסרטון שצילם קובי הלפגוט:

לדברי ד"ר יואב פרלמן, המנהל המדעי של מרכז הצפרות הישראלי בחברה להגנת הטבע, מציין כי הנחליאלי הזנבתן בעל תפוצה נרחבת בעולם, בהרים ממערב אירופה וצפון מערב אפריקה ועד למזרח אסיה, והוא לרוב מקנן בסמיכות לנחלים.

אוהד הצופה אקולוג עופות ברשות הטבע והגנים:
אנו רואים חשיבות גדולה בשמירה על בתי גידול מימיים (לחים) לא מופרעים, גם במדבר. בתי הגידול המימיים מקיימים מגוון עשיר ביותר של חיים – מיני ציפורים, יונקים, זוחלים, דו-חיים, דגים, חסרי חוליות וצומח. עין מבוע, כמעינות במדבר, זהו בית גידול חיוני לחיות בר ואתר מהנה לתיירות ולבילוי בחיק הטבע . קינון זה מהווה מדד, מרהיב ביופיו, להצלחה לשמור על בית גידול יחודי זה.

תגיות

קטגוריות