משהו גדול וטוב

29/11/2021

רוצים להיות חלק ממשהו גדול, אבל גדול ממש, משהו טוב וחשוב ששותפים בו עשרות אלפים אם לא יותר? אין קל מזה. הצטרפו אלינו ליום ניקוי החופים והים, הגדול בעולם.

חיילים מנקים את חוף וינגייט
חיילים מנקים את חוף וינגייט, חיילים מנקים את חוף וינגייט, צילמה אתי נפרין

ביום שישי הקרוב, 3.12.21, בין 09:00-13:00, בכ-80 נקודות לאורך חופי ישראל, ייצאו אלפי מתנדבים, פעילי סביבה ואזרחים טובים ליום מודעות למצב הים בו יתקיים ניקוי החופים והים הגדול, והפנינג של אירועים בחופים.

אנחנו כבר יודעים את חשיבותו הרבה של ים בריא ונקי וסביבה חופית שמורה ומוגנת לאדם ולסביבה. עכשיו זה הזמן לפעול בנושא.

מייקל רפאל, רכז ארצי של קואליציית אנשי הים התיכון, מארגון 'אנו' מסביר: "חזרתי מכנס ועידת האקלים בגלזגו עם מסר ברור: העולם נמצא במצב חירום אקלימי וחייבים לפעול מיידית. הים שסובל מסכנות חמורות כמו עליית טמפרטורות, זיהומים מדלקים ופלסטיק ועוד הוא בין הגורמים החשובים שמשפיעים על האקלים ועל החיים בכדור הארץ שלנו. חייבים לשמור על הים עם שמורות ימיות נרחבות, לפחות 30%,  כדי להגן על מגוון המינים בים והחיים בכדור הארץ. בלי הים אין חיים".

מנקים את חוף בית ינאי – אתי נפרין, מנקים את חוף בית ינאי - צילמה אתי נפרין

מדובר במבצע ניקיון חסר תקדים בהיקפו, במסגרת יום ניקוי החופים והים הגדול בעולם ובו עשרות אלפי מתנדבים, פעילי סביבה ואזרחים טובים צפויים לפקוד כ-80 נקודות לאורך החופים, מראש הנקרה בצפון ועד אשקלון בדרום (כולל בחופי אילת והכנרת) במטרה להדגיש למקבלי ההחלטות, את החשיבות של שמירה על הים, הקמת שמורות ימיות, ומניעת נזקי משבר האקלים.

באירוע הקודם, שנערך לפני כשנה, השתתפו כ-18 אלף איש שאספו מעל 62 טונות של אשפה (!). הסוג הנפוץ ביותר היה מוצרי עישון שונים ולאחר מכן פקקים, אריזות קרטון וקלקר, צלחות וסכו"ם, מוצרי היגיינה, בקבוקי משקאות ללא פיקדון, חומרי בנייה, מוצרי דיג וצעצועים. יום ניקוי הים הגדול, יהיה השנה יום הפנינג שכולו מוקדש לים ולהעלאת המודעות לשמירה  עליו.  ביום הזה יתקיימו בחלק מהחופים יתקיימו סיורים, הדרכות, פעילויות לכל המשפחה, בחירת שגריר הים התיכון, הופעות ועוד.

על פי הערכות שונות, מדי שנה בשנה, מושלכים לימים ולאוקיינוסים, כ-8 מיליון טונות של פלסטיק. דוח ניטור לאומי של פסולת ימית לשנת 2019, שנערך על ידי המשרד להגנת הסביבה והמכון לחקר ימים ואגמים, גילה כי כ-70% מהפסולת בים, מורכבת שינוי זה פוגע בחלק מהמינים הים תיכוניים. השמירה על הטבע בים, באמצעות שמורות טבע, מאפשרת לטבע הימי להמשיך לשגשג, להיות חסין יותר לשינוי האקלים, ואף לסייע למתן את שינוי האקלים באמצעות ספיחת פחמן דו חמצני. במצב זה של לכלוך וזיהום מתמיד, ישנן הערכות של מדענים הסוברים כי עד 2050 מסת הלכלוך בים תהיה שווה בגודלה או יותר, ממסת החיים בים, במילים פשוטות, הים יהיה מלא ביותר זבל מאשר בבעלי החיים השוכנים בו.

 

לדברי מזי מגנאג'י מוסקוביץ, מנהלת ההסברה ברשות הטבע והגנים: "הסביבה הימית היא עולם ומלואו של חי וצומח עשיר ומגוון שעל האדם לעשות ככל יכולתו על מנת לשמור עליו. מעבר להתגייסות ציבורית רחבה בכל מקום ובכל זמן עד כמה שניתן , הדרך הטובה ביותר לשמור על ערכי טבע אלה היא באמצעות הכרזה על שמורות טבע ימיות שיאפשרו להגן עליהם. למען הדור הנוכחי והדורות הבאים".

צפו בסרטון:

 

בחוף אכדיה בהרצליה יתקיים האירוע המרכזי בהשתתפות ראש עיריית הרצליה, יו"ר פורום רשויות ערי החוף, מר משה פדלון,ראש פורום רשויות החוף, אופיר פינס, ח"כ גילה גמליאל, יו"ר השדולה הסביבתית בכנסת, מר יוראי להב, ח"כ מוסי רז, נציג האיחוד האירופאי, מייקל רפאל אנשי הים התיכון, ד"ר אסף אריאל אקואושן,  ועוד.

תתקיים גם הופעה של איזי הראפר, טקס הכרזת שגריר הים התיכון ועוד. בנוסף, בחופים אחרים בישראל צפויים להתקיים אירועים לקהל הרחב, כמו סיורים של רשות הטבע והגנים, תחרויות, הדרכות, ופעילויות לכל המשפחה.

 

השתכנעתם ואתם רוצים לבוא ליום שכולו שמירה על ערכי הטבע ופעילות חוויתית לכל המשפחה? מצויין!

 

אלו החופים שבהם יתקיים מבצע הניקוי הגדול:

ראש הנקרה, בצת, אכזיב, שבי ציון, בוסתן הגליל,  חוף עכו, קריית ים, קריית חיים, החוף השקט,  בת גלים, התכלת, שקמונה, הכרמל, זמיר/דדו, הסטודנטים, חוף כרמל, נווה ים, נחשולים, מעיין צבי,  שדות ים, אולגה, מכמורת, בית ינאי, נעורים, סירונית, ארגמן, פולג, השרון, געש, שפיים, אכדיה, הצוק, תל ברוך, מציצים, מדרון יפו, גבעת עלייה, חופי בת ים, חוף פלמחים, חופי אשדוד, חופי אשקלון, ניצנים, חופי אילת, חופי הכנרת ועוד.

האירוע בהובלת קואליצית אנשי הים התיכון מארגון אנו, ובשיתוף ארגוני סביבה בהם: רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, צלול, אקואושן,  דלפיס,  אנו עושים שינוי, חיים וסביבה, מגמה ירוקה, גרינפיס, הקואליציה למניעת זיהום פלסטיק בישראל, clean coin, אקלים ישראל ורבים אחרים, ובשיתוף עיריות ומועצות איזוריות.

לפרטים נוספים על האירוע: ניקוי הים הגדול בעולם ולהרשמה לאירוע: לחצו כאן >>