חשש לזיהום נפט גדול: רשות הטבע והגנים עוקבת בדריכות אחר הסימנים המחשידים לזיהום נפט מול חופי ישראל

02/02/2022

בעקבות הדיווחים על הסימנים המחשידים לזיהום נפט מול חופי ישראל, הגורמים הרלוונטיים ברשות הטבע והגנים, בהם גם אנשי היחידה הימית של הרשות, עוקבים בדריכות אחרי כל התפתחות בנושא ונמצאים בקשר שוטף עם אנשי המשרד להגנת הסביבה.

נמל חיפה 2010 - זיהום ים במזוט, צילום היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית
נמל חיפה 2010 - זיהום ים במזוט, צילום היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית

רעיה שורקי מ״מ מנכ״לית רשות הטבע והגנים:
רשות הטבע והגנים כבר החלה להיערך לכל תרחיש ולכל טיפול שיידרש, כפי שנעשה ממש לפני כשנה בזיהום הזפת הנרחב שפקד את כל חופי הים התיכון בישראל.
בתוך כך, רק באחרונה השלימו ברשות הטבע והגנים מספר שלבים נוספים בניקיון רצועות החוף בשמורות הטבע והגנים הלאומיים והוקירו את קבוצת העובדים שפעלו לאורך כל השנה האחרונה בפעילות מאומצת זו. פעילות ניקיון ופינוי זפת שנמשכת עדיין גם בימים אלה בחלק מחופי ישראל בשמורות ובגנים הלאומיים״.

בנוסף, ברשות הטבע והגנים מביעים דאגה לאוכלוסיית בעלי החיים בים התיכון בעיקרם צבי הים, המצויים בסכנת הכחדה. בזיהום האחרון לפני כשנה מתו ונפגעו עשרות צבי ים מזיהום הזפת. זאת על פי דיווחים ופרטים שהובאו לטיפול במרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים. על פי הערכות, הפגיעה באוכלוסיית צבי הים גדולה בהרבה מעבר לסך מקרים אלו. מדי חורף, בשל מזג האוויר הסוער נפלטים לחופי ישראל עשרות צבי ים פגועים ופצועים מסיבות שונות כגון פגיעה מקרסי דייג, כלי שייט ופסולת פלסטיק בלב הים. החשש עתה הוא גם שצבים אלו שאינם חזקים מספיק כדי לצלול למעמקי הים ייפגעו בנוסף גם מזיהום הנפט, דבר שיצמצם את סיכויי הישרדותם.

תגיות

קטגוריות