יש נשר בשמיים - גוזל הנשר המפורסם מהשידור החי פרח מהקן

25/07/2022

הבוקר, לאחר שבועיים עמוסים בחוסר מנוחה, בהתרגשות ובאימוני תעופה תכופים, גוזל הנשרים המפורסם מפרויקט "עופות דורסים בשידור חי" אזר אומץ ופרח בהצלחה מהקן, 134 יום לאחר בקיעתו המרגשת אל מול מצלמות השידור החי ולאחר 56 ימים של דגירה ארוכה ומתישה.

גוזל הנשר שפרח מהקן - צילם ניקיטה פודוברייב
גוזל הנשר שפרח מהקן - צילם ניקיטה פודוברייב

בכך, החל  את "תקופת הפריחה" הארוכה של הנשרים, במהלכה ההורים ימשיכו לדאוג ולהאכיל את הפרחון הטרי.

ד"ר גלעד פרידמן, מנהל פרויקט "עופות דורסים בשידור חי", מציין כי לצד ההתרגשות הרבה, השבועות הקרובים טומנים בחובם גם סכנות רבות עקב חוסר ניסיונו המובהק במעוף בטוח. "פציעות ושברים עקב תעופה לקויה, תשישות ורעב עקב חוסר ניסיון בהגעה אל אזורי ההאכלה, אינן תופעות נדירות, לצערנו. נאחל לפרחון הטרי הצלחה רבה ושינהג במשנה זהירות בכל אשר יפנה ואנחנו נמשיך לעקוב אחריו כל עוד הוא ימשיך לבלות במצוקי הקינון", הוא אומר.
זהבה סיגל, אקולוגית נגב צפוני ברשות הטבע והגנים: ״רשות הטבע והגנים עושה מאמצים גדולים לשמור על אוכלוסיית הנשרים בניהם לכידה תיוג ומשדור, ניטור קינונים והאכלה בטוחה. מושבת הקינון הגדולה ביותר היא במצוק הצינים. במהלך השנים 21-22 מתו 31 נשרים רובם מהרעלה. 18 נשרים בוגרים שמתו בהרעלה בדרום משפיעים על מספר הקינונים. אחוזי ההצלחה של קינוני הנשרים נמוך. כ-50% ולכן כל גוזל שפורח זו תוספת משמעותית לאוכלוסייה. שיתוף הציבור ביום הנשר בחשיפה לצילומי הקינון מגביר את המודעות לסכנה הגדולה של הרעלות. זהו הגוזל השביעי שפורח במצוק הצינים וצפויים עוד ארבעה״.

גוזל הנשר שפרח מהקן – צילם ניקיטה פודוברייב

אמיר שפיר מנהל מרחב הר נגב ברשות הטבע והגנים: "גוזל הנשרים של אמא נשר ואבא נשר A40+J04 פרח לפני שעתיים בגיל 134 יום. כולי תקווה שיזכה להתעופף שנים רבות ושאנחנו נדע לשמור עליו מפני האיומים השונים אליהם הוא חשוף. פרויקט הצילום אונליין מאפשר לנו הצצה לעולם המופלא, הקן הנסתר והמוגן בו זוג נשרים מחזקים ומלמדים את הגוזל את המיומנויות הנדרשות להישרדותו. בנוסף לידע המחקרי הרב שפרויקט זה תורם לנו, העובדה שבכל סלון וכיתה ניתן לעקוב אחר התפחותו של מין דגל זה מגוזל למלך עופות עצמאי, מעלה את המודעות הכללית לשמירת טבע בכלל ובפרט על העופות הדורסים".

ד"ר יואב פרלמן, מנהל מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע: "לנשר עונת קינון ארוכה ביותר, והגוזל שפרח היום מהקן משקף את ההשקעה העצומה של שני הוריו בגידולו. הנשר נמצא בסכנת הכחדה חמורה בישראל, עקב הרעלות, התחשמלות, התנגשות בקווי מתח, פגיעות מטורבינות רוח, הפרעות לקינון, ירי ועוד. הנשר הצעיר חשוף לסכנות רבות נוספות עקב גילו הצעיר וחוסר הניסיון שלו. אם יצליח להגיע לבגרות חרף כל הסיכונים, זו תהיה תרומה משמעותית לאוכלוסיית הנשרים בישראל. פרוייקט מצלמות האונליין מביא שוב חווית טבע אדירה ומרגשת אל הציבור הרחב, ובכל מסייע לשמירה על העופות הדורסים בישראל".

אמיר שפיר מנהל מרחב נגב ברשות הטבע והגנים:
גוזל הנשרים של אמא נשר ואבא נשר A40+J04 פרח לפני שעתיים בגיל 134 יום
כולי תקווה שיזכה להתעופף שנים רבות ושאנחנו נדע לשמור עליו מפני האיומים השונים אליהם הוא חשוף.
פרויקט הצילום אונליין מאפשר לנו הצצה לעולם המופלא, הקן הנסתר והמוגן בו זוג נשרים מחזקים ומלמדים את הגוזל את המיומנויות הנדרשות להישרדותו.
בנוסף לידע המחקרי הרב שפרויקט זה תורם לנו, העובדה שבכל סלון וכיתה ניתן לעקוב אחר התפחותו של מין דגל זה מגוזל למלך עופות עצמאי, מעלה את המודעות הכללית לשמירת טבע בכלל ובפרט על העופות הדורסים.

גוזל הנשר שפרח מהקן – צילם ניקיטה פודוברייב

קינון הנשרים, כמו קינוני עקב עיטי, חיוואי, אוח עיטי, רחם ועיט ניצי, הם חלק מפרויקט "עופות דורסים בשידור חי", פרי שיתוף פעולה בין רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, קרן המורשת, קרן דוכיפת, חברת חשמל ופרויקט "פורשים כנף", שהוקם באביב 2016 וחושף, באמצעות מצלמות אונליין המשדרות 24/7 את עולמם החבוי של הדורסים הגדולים והמסתוריים המקננים בישראל. עד כה, נחשפו עשרות מיליוני צופים מיותר מ-120 מדינות לחייהם המרתקים של העופות הדורסים, אך גם לקשיים ואתגרים שהם חווים – חמיסת ביצים, הרעלות, התמודדות עם טורפים, פגעי מזג אוויר, שריפות ועוד.